siemens s7 200 pc bağlantı problemi

error: either the PPI Multi-master cable was not the PROFİBUS network or another master exists on the PROFİBUS network with the same local address as the cable.

Yukarıdaki uyar ppı kablonla plc adresinin aynı oldugunu söylüyor. PPI Kablo ayarlarına bak.

the PPI Multi-master cable was disconnected from the PROFİBUS network. any previously established connections have been lost.

Bu uyarıdada baglantı alınamadı tarzında baglantı kesildi. Diyor

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Değerli arkadaşım,
Sözünü ettiğiniz plc s7-200 çıkma olduğu için içinde mutlaka bir program yüklüdür.
Yüklü programda kullanım özelliklerine göre port ayarları değiştirilmiş olabilir.
Özellikle operatör panel ve başka cihazlar ile haberleşme işlemlerinde port hızları değiştirilebiliyor.
Bu nedenle her hız için tek tek deneme yapmalısın.
Yalnız belirtmeliyim ki;
Sadece micro Win programındaki set PG/PC Interface ayarlarını hangi porta ve hıza ayarladıysan communication Port bölümünden de aynı ayarları yap tekrar tekrar aynı sorunları yaşama
Ayrıca microwin de yaptığın com ve transmission Rate ayarları ile kullandığın pc deki bağlantı ayarlarını da aygıt yöneticisinden aynı yapmalısın
Eğer aygıt yöneticisi tarafından com ve bağlantı hızın aynı olmazsa bağlanmam olanaksızdır.

aynen arkadaşım plc bir makinadan çıkma ve içinde de program var ve bir op ekranına bağlı dediğini yaptım ama bir şey elde edemedim bu bahsettiğin communication port nerede ikincisi aygıt yöneticisinden com ve bağlantı demişsin bendeki ppi kablosu usb olduğu için com desteği vermiyor yada ben bilmiyorum

ayrıca en kısası bu plc yi dışarıdan silmenin yani resetlemedin yolu varmı
Şimdiden teşekkürler

S7-200 Plc içindeki programı sadce microwin üzerinden silebilirsiniz.

1. PLC > Clear menü komutunu seçin.
2. Her üç blok tipini de seçin ve işlemi OK ile onaylayın.
3. Eğer daha önce şifre girilmişse, STEP 7-Micro/WIN’de şifrenizi girmeniz için bir diyalog kutusu
görünecektir. Bu kısıma CLEARPLC yazıp Clear All işlemini onaylayın (CLEARPLC şifresi küçük
harfle de yazılabilir).

S5 ve S7 300 lerde dışarıdan uygulanan fiziksel silme yöntemi s7-200 için uygulanabilirmi bilemiyorum. Sizin için deneme yapacam sonucunu tekrar yazarım.

Kablonuz USB olduğu için aygıt yöneticisinde göremezsiniz.
Fakat microwin programı düzgün kurulum yapıldıysa aygıt yöneticisinin alt taraflarında Simatik Net ismi ile yüklenmiş bir sürücü görmelisiniz.
Eğer bu sürücü yok ise microwin i tekrardan kurunuz.
Kurulum sırasında size PG/PPI/PC bağlantı sı ile ilgili pencere açılacaktır. Burada mutlaka PPI/PC kurulumunu gerçekleştiriniz.

Tüm bunlar uygun durumda ise diğer yapabileceğiniz işlemleri Fotoğraflarla anlatmaya çalışayım;

Öncelikle Microwin programını çalıştırdığında alttki fotoğrafta göründüğü gibi PLC tipini belirle
plc_tip_secim.jpg

2. adımda Set PG/PC interface menüsünden usb yi seç
set_pg_pc_interface.jpg
3. Adımda comminication port menüsünden baud rate ayarlarını tek tek dene

Yinede bağlantı kuramazsanız

PLC araç çubuğundan clear... menüsünü seçiniz açılan pencereden comminication butonuna tıklayınız
clear2.jpg

Açılan yeni pencerede gösterdiğim yeri çift tıklayarak tüm haberleşme portlarını tarattırıp deneyiniz.
clear3.jpg

Tüm bunları yaptıktan sonra yinede bağlanamıyor iseniz.
O zaman COM portlu PPI kablosu ile deneme yapınız.

Ekli dosyalar

• communication1.jpg
    communication1.jpg
    94.6 KB · Görüntüleme: 59
error: either the PPI Multi-master cable was not the PROFİBUS network or another master exists on the PROFİBUS network with the same local address as the cable.

Yukardaki hataya göre büyük ihtimalle kablonun adresi ile S7-200'ün adresi aynı. Bu durumda haberleşmez. Düzeltmek için:
Micro/Win'de Communications sonra Set PG/PC Interface'ı seçin.
Açılan pencerede PC/PPI cable'ı seçip Properties'e tıklayın.
PPI sekmesindeki "Address" kısmına farklı bir değer girin.

Merhabalar
Bilmiyorum hiç başınıza geldimi.
Problem : Siemens S7 200 Plcye bağlanmaya çalışıyorum.
Tam bağlandığı an da Step 7 microwinn programı kapanıyor. Defalarca denedim bağlantı kablosunu değiştirdim fakat aynı problem devam etti ne yaptıysam bağlanamadım.

microwin 2.1 i kullan kurduğun zaman microwin 32 yazar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri