SFB47 ile Devir Ölçme

SFB 47 kullanarak motor miline bağladığımız enkoder ile devri nasıl gösterebiliriz

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Valla o fonksiyonu bilmiyorum ancak ben daha farklı bir şekilde yaptım. Anlatayım belki işine yarar.
Encoderden gelen değeri bir değişkene attım. Sonra bir timerı 2 Sn olarak ayarladım ve tetikledim. Süre sonunda encoder den gelen veriyi 1. okuduğum değerden çıkardım. Bulduğum değeri 30 ile çarparak dakikadaki pulse değerini buldum. Sonra bu değeri çeşitli matematiksel ifadelerle, istediğim Mt/Dk. değerine getirdim.
Kolay gelsin.

Bende benzer şekilde bir işlem yapmıştım,timer i saniyede bir resetlenecek şekilde programlıyorsunuz,system memory clock bit te kullanabilirsiniz,bir saniyede okuduğu puls değerinin sürekli güncelleyerek bir değişkene atayıp saniyedeki puls sayısına ölçüp, motorun bir devri kaç pulse veriyorsa hesaplayıp,devir okuyabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri