SEW Servo ve PLC için PROFIBUS haberleşme ve programlama

aybulus

Üye
Öncelikle kolay gelsin..Daha önce kurduğumuz (çoğunlukla sew servo motor ve sürücü, siemens plc) sistemlerde profibus kullanmadım.Fakat hem daha önce oluşturulmuş projelerde hem de yeni yapacağımız işlerde kullanmak durumundayım.Daha önceden PLC den Servo sürücüye ya da tam tersine H480=1 ya da DI1.0=1 olarak kullanıyordum çok kolay geliyordu.Ancak işe profibus girince biraz değişiyor sanırım.Giriş çıkışlar nasıl kullanılır ya da sürücü ve plc arasında nasıl veri gönderilir bilen arkadaşlar biraz bahsedebilirler mi veya döküman yardımı olabilir mi?
Kolay gelsin..

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sayın hasanzincir, linkleri inceledim programı kurcaladım ama biraz komplike geldi bana..Benim ihtiyacım olan en azından başlangıç olarak Compiler de yazdığım program için PI-DATA, PO-DATA adreslemeleri PLC de hangi hafıza alanlarına ve nasıl atadığımız...Ayrıca cevapladığınız için teşekkür ederim..

Sayın hasanzincir, linkleri inceledim programı kurcaladım ama biraz komplike geldi bana..Benim ihtiyacım olan en azından başlangıç olarak Compiler de yazdığım program için PI-DATA, PO-DATA adreslemeleri PLC de hangi hafıza alanlarına ve nasıl atadığımız...Ayrıca cevapladığınız için teşekkür ederim..

Peki o zaman önce su dökümanı incelemekle başlayalım hem türkce!
İçeriginde profibus modülü üzerinde olusturulan adres datalarını veriyor.

https://i.kontrolkalemi.com/4/11335289.pdf

Daha sonra seweurodrive sürücü modeli Movidrive Step7 Ye tanıtmak için gsd dosyasını www.sew-eurodrive.com.tr linkten indiriniz.Dosya seklinde zip den cıkartınız.

Resimdeki yolu izleyi GSD dosyasını Step7 Tanıtacağız.

Dosya Yolunu Gösteriyoruz

Görüntüye gelen GSD dosyasını betimleyib İnstall diyoruz.

Bunları yaptıktan sonra Sew dataları sisteme ilave edilimis olacaktır.
S7 300 pofibus kanalı actıktan sonra DFP21 i tutub profibus hatta sürükleyin.
Sonra kac data kullanılacaksa slotlarınada onu ilave ediyoruz.
Ben 3PD World ilave ettim Siz 2 İlave edebilirsiniz yeterli olacaktır.

Ve otomatik verdigi adresler program içerisinde kullandıgınız zaman sürücüyü kontrol edecektir(Plc IW256=Sew PO1 e,Plc QW256 = Sew PI1 e tekabul eder kalan word e sırası ile takib eder..Tabi en başta verdigim türkce dökümanda bu adresleri ayrıntılandırmaları vardır. Kolay gelsin.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Sayın hasanzincir dökümanları hemen inceleyiyorum.Çok teşekkür ederim şimdiden...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri