Ses Siteminde Far Cızırtı Sorunum

Herkese merhabalar. Google'da sorunuma çözüm ararken tesadüfen bu siteye denk geldim. Biraz göz attım ve çok beğendim. Çocukluk yılarımdan beri üst düzey olmasa da elektroniğe merakım hep olmuştur. Burada gayet güzel ve öğretici paylaşımlar olduğunu gördüm. Burada insanlara yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkürler.
Gelelim benim sorunuma. Astra J dizel aracım var. Aracıma üst düzey olmasa da kendimce 1 işlemci, 1 mid takımı ve stereo amfi ile kendimce bir ses sistemi kurmak istiyorum. Sistemi kurduğum zaman aracımı çalıştırdığımda cızırtı şeklinde parazit başlıyor. Araç çalışmazken aynı sorun olmuyor. Çok farklı olasılıkları gözden geçirip değişiklikler ve denemeler yaptıktan sonra sorunumu henüz çözmüş değilim. Farklı bir forum sitesinde bu konuda fikir alışverişlerinde bulundum. En son aynı araca sahip bir kişiyle yaptığım yazışma sonucu baktığımda aracımdaki parazit sorununun far kaynaklı olduğunu saptadım. Farlar otomatik ve açık ayarlardayken cızırtı oluyor. Uzunları yaktığımda cızırtı daha da artıyor. Astra J kasada böyle kronik bir sorun olduğunu öğrendim. Bir kişi aynı araçta aynı sorunu far kablosuna kondansatör koyarak çözmüş. Sizce bu şekilde sorun çözülür mü? Eğer çözüm bu ise hangi özelliklerde bir kondansatör olmalı ve nereye takmam gerekir yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Teşekkür ederim bu ürünleri çok araştırdım. Sesten oldukça taviz veriliyor. Bir de her zaman garanti sonuç alınamıyormuş.

Madem aracınız dizel. Farları halojen ile değiştirin sorun kalmaz.

Ses sisteminin eksi bağlantısını şaseden almayıp doğrudan akü kutup başına, kalın bir tel ile irtibatlayınız.
Bu bağlantıda ses sisteminin şasesi ile aracın şasesi birbirine temaslı olmamalıdır.
NOT:
Ses sisteminin artı besleme ucunda da parazitik etkiler oluşabilir.
Artı ucun da doğrudan aküden alınması veya bağlantı yerinde değiştirme olanağı varsa değiştirilmelidir.

Merhaba.
1- Mevcut farları halojen farlarla öncelikle değiştirin. Farlara paralel kondansatör bağlamak bazı kullanııcılar için tesadüfen olumlu sonuç alınmasına neden olmuş olabilir, bu yolla çözümü tercih etmeyin bence.
2- Bu sıkıntı yine devam ediyorsa şarj dinamosunun parazitini (farlar açılınca şarj dinamosu daha çok yüklenip daha çok paraziti de bu nedenle üretiyor olabilir, kendi düşünceme göre) bu ses sistemi içine alıyor olabilir, oto ses paraziti önleyici uygun bir filtreyi satın alıp bu ses sisteminden önce bağlayın, parazit eğer şarj dinamosu kaynaklıysa o zaman, xenon farların ateşleme (yakma) devresi elektroniğiyle direk ilgiliyse halojen farların xenon farların yerlerine bunların değişimiyle sorun düzelebilir, her iki seçeneği de sırayla deneyip sonucu net olarak görebilmeniz gerekir, çünkü olası 2 nedenden birisi olarak mutlaka bundandır demek çok zordur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba.
1- Mevcut farları halojen farlarla öncelikle değiştirin. Farlara paralel kondansatör bağlamak bazı kullanııcılar için tesadüfen olumlu sonuç alınmasına neden olmuş olabilir, bu yolla çözümü tercih etmeyin bence.
2- Bu sıkıntı yine devam ediyorsa şarj dinamosunun parazitini (farlar açılınca şarj dinamosu daha çok yüklenip daha çok paraziti de bu nedenle üretiyor olabilir, kendi düşünceme göre) bu ses sistemi içine alıyor olabilir, oto ses paraziti önleyici uygun bir filtreyi satın alıp bu ses sisteminden önce bağlayın, parazit eğer şarj dinamosu kaynaklıysa o zaman, xenon farların ateşleme (yakma) devresi elektroniğiyle direk ilgiliyse halojen farların xenon farların yerlerine bunların değişimiyle sorun düzelebilir, her iki seçeneği de sırayla deneyip sonucu net olarak görebilmeniz gerekir, çünkü olası 2 nedenden birisi olarak mutlaka bundandır demek çok zordur. Kolay gelsin.
Peki bu durumda bir şey danışmak isterim. Halojen far ampullerinin aydınlatma performansı nasıldır? Özellikle yağmur yağarken.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri