seri port

reci065561

Üye
slm arkadaşlar ben seri port ile led yakmak istiyorum ne yapabilirim. dev c++ programıyla yazmaya çalişiyorum ama olmuyor yardimcı olursaniz sevinirim teşekkürler

evet arkadaşım ya aynı sorun benım de başımda bi türlü programı yazamıyorum. mesajı okuyan arkadaşlar lütfen yardımlarınızı bekliyoruz:(acil yapmam lazım.

Öncelikle hangi programlama dilini kullanıyorsun ve kaç tane led yakacaksın onu söyle.
Seri portun sanırım 2. ve 3. pinlerinde +12 ve -12 volt arasında bir gerilim gönderebilirsin . Bir tane gerilim olduğu için 1 tane led yakabilirsin . seriport componenti ile 255 değerini ledi yakmak istediğin zaman gönder bu durumda pin uçların da +10 volt gerilim üretilir. Bu gerilime seri bir dirençle bir led bağla tamamdır. Ama yok ben farklı zamanlarda farklı ledler yakacam dersen o zaman bir pic kullanmalısın bu durumda sen pic e seri portla bilgi gönderecen pic içindeki programda pic de belirlediğin pinlerle de yakabilirsin ledlerini istediğin gibi.......

pardon ya dev c++ kullanıyormuşsun . Seri portu kullanabiliyormusun? Eğer seri porta ulaşma ile problemin yoksa yukarıdakiler geçerli...

slm tayfun ilgiglendigin teşekkürler seri portun ucuna bir led baglayip yakmaya çalişiyorum sorun c++ da programı yazamiyorum.(yani bir tuşla ledi yakip farkli bir tuşla kapatmak gibi bir program)

sevgili reci,

tx ve gnd ucuna uygun bir led tak

hyperterminal yazılımını 300 baud olarak ayarla (uzun sure ledi gözle görmen için)
bağlantıyı sağla ve hyper term'den data gönder (tuşa bas)

o zaman led yanacaktır ancak bunun sana herhangi bir faydası olmaz sadece rs232 portundan karedalga olarak bitleri yollamış olursun

farkını anlaman için ölçü aletini DC konuma getir sonra aynı işlemi yap GND ve TX ucuna ölçü aletinin uçlarını dokundurduğunda da +- yönünde voltaj göreceksin

senin amacın eğer bir düzeneği kontrol etmekse o zaman mikroişlemcili bir düzeneği rs232'den kontrol etmen gerekli olur.

bu modbus olur kendi protcolun olur ama netice olarak kullandığın cihazın rs232-ttl 232 noktasına
kare dalga olarak bu uygun bilgiyi (protocol) gönderip , yorumlaman gerekli.

hızlı ama pahalı yolu en ucuzundan bir plc al veya sadece remote IO al modbus ike sorgula
kısa süreli bunu mors alfabesi gibi düşün.

mehmet ulukaya kardeşimiz de doğru yazmış. Ben daha önce bir röle çektirmiştim seri port ile, ancak ben bu işi visual basic ile yapmıştım. dev C++ kullanmak da mecburmusun.
Bu iş için c#, C++builder, delphi de kullanabilirsin .

Ayrıca ne yapıyorsun da ne olmuyor. Şunu bir anlat be kardeşim. bak o kadar yukarda açıkladık sana. yoksa dediklerimizi esmi geçiyorsun ......

selam arkadaşlar
yeni kullanıcıyım konunun içine balıklama dalmış olabilirim kusura bakmayın
öğrenmek istediğim şey seri port ne için yanar? veya yanma sebepleri neler olabilir? yardımcı olursanız memnun olurum
saygılarımla

Seri port ile baglanan iki cihazin arasinda toprak farki varsa portun zarar gordugune denk geldim. Bunun icin optik olarak izolasyon saglayan ara elemanlar var.

selam arkadaşlar
yeni kullanıcıyım konunun içine balıklama dalmış olabilirim kusura bakmayın
öğrenmek istediğim şey seri port ne için yanar? veya yanma sebepleri neler olabilir? yardımcı olursanız memnun olurum
saygılarımla

Seri port çok hassas, emrah ın da dediği gibi eğer karşılıklı bağlanılan iki nokta arasında toprak potansiyel fark varsa seri port hemen yanıyor. Hatta bir keresinde harici seri port kartı üzerindeki entegre devrenin kömüre döndüğünü bile gördüm, muhtemelen bir yerlerde elektrik kaçağı vardı.

Genellikle de otomasyoncuların diz üstü bilgisayarların seri portu gidiktir, diz üstü bilgisayarlarda da port açıkken seri porta bir şeyler takılıp çıkarıldığında yandığına şahit oldum.

Bir kere de PLC nin seri portu yandı, onda da kablonun bir ucu PLC ye takılıyken diğer ucuna lehim yapmışlardı.

Eğer bu tür bir problemden endişeleniyorsam genellikle RS485 dönüştürücü kullanıyorum, hem çevredeki elektromanyetik gürültüden az etkileniyor hem de yanan seri portun bilgisayarı da bozması ihtimalini azaltmış oluyorum. (tamamen ortadan kaldırmak için optik izoleli bir şeyler kullanmak lazım)

Forum istatistikleri

Konular
128,611
Kullanıcılar
450,614
Son üye
goktug59

Yeni konular

Geri