seri imalat için hidorlik pres

programcı

Üye
selam arkadaşlar işyerimizde perçin ve ezme işi yapan bir adet hiydrorlik pres var valflı yukarı aşağı manuel çalışiyor ve ben üretimi hızlandırmak için bunu otomatik zaman ayarlı mesela 10 sniye ve 3 sniye ayarlanbilecek şekilde otomatik kumanda mümkünmü bunu bilgisini verebilecek arkadşlara teşekurler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İstediğiniz çalışma biçimi 10 sn yukarı 10 sn aşağı şeklinde ise ekteki şemayı dikkate alabilirsiniz.

ilk start verildiği zaman motor 10 sn ileri, 5 sn bekledikten sonra, geri yönde döner, 5 sn bekledikten sonra tekrar ileri yönde çalışmaya başlar. bekleme süresi 5 sn .dir

Ekli dosyalar

• reis.rar
    5.1 KB · Görüntüleme: 41
Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşımın sunduğu dosyaya ek olarak benim sunduğum devreyi uygulayarak işini görebilirsin. Devrenin testi simulasyonda yapılmıştır.

Ekli dosyalar

• Berdibek_Ileri_Geri_Calisma_Zamanli.JPG
    Berdibek_Ileri_Geri_Calisma_Zamanli.JPG
    26.2 KB · Görüntüleme: 37
ArkadaŞim sana tavsİyem flaŞÖr tİplİ zaman rÖlelerİ var ayarladiĞin on zaman kadar mesela 10 sn ÇikiŞ verİp yİne ayarladiĞin off sÜresİ kadar mesela 5 sn kadar ÇikiŞ vermeyen.
Örnek entes,İn sm8 modelİnİ kullanabİlİrsİn.hİÇbİr devre yapmana gerek yok 0-1 mandal butondan rÖlenİn bobİnİnİ besle rÖlenİn kontaĞindanda valfİ besle.

ArkadaŞim herhangİ bİr swİc belİrtmedİĞİn İÇİn swİÇlerle İlgİlİ bİr devre vermedİm.swİÇ varsa zamana neden İhtİyacin var anlamadim. aÇiklarsan daha İyİ yardim edebİlİrİz.

Düzenleme: ŞaŞKıN

Arka arkaya mesaj atmak yerine son mesajınız üzerinde bulunan Düzenle tuşuna basarak ekleme yapınız.

arkadaşlar teskurler verdiğiniz bilgi için ben bu kumanda işine bu sene ilgilenmye başladım yeniyim ama bu söylediğim sisitemi ve buna benzer sistemler kurmaya karalıyım. itigmez zamana ihtihaç var çünkü kalıbın altına malzeme koyup ve çıkarmak için iyi çalışmamalr

programcı arkadaşım merhaba,yazından anladığım kadarı ile zamanlama yaparak koçun çalışma aralığını daraltıp açmak istiyorsun,bu konuda sana daha farklı bir öneri verebilirim,bu işi zamanla değilde limit switchler kullanarak daha kullanışlı yapabilirsin,çünkü zaman ayarı ile mesafe ayarlamak operatör için bir sorun olabilmekte ve güvenlik açısındanda bazı tehlikelere yol açmakta,fakat üzerinde switchlerin yukarı ve aşağı hareket edebileceği şekilde koza açılmış bir lamaya alt ve üst seviye belirleyici limit swichler ile kumanda sağlarsan hem ayarlama daha kolay olur,hem daha basit ve daha ekonomik bir çözüm olabilir,bende çok pres topladım sanada bu yöntemi tavsiye edebilirim,hatta buna ilave olarak alt noktadaki basmayı bir basınç switchi ile kontrol edersen çok daha verimli olabilir,sana iyi çalışmalar dilerim kolay gelsin

bu uygulama için zaman ayarı çok eski bir yöntem...Güvenli de değil açıkçası....Benim görüşüm limit switch'den de ileri :D
Bu uygulama için yüksek basınca dayanıklı endüktif sensör kullanabilirsin...Hidrolik pres imalatçılarının hepsi bu sensörleri kullanıyor...Konum kontrolü için en basit çözüm...

Ekli dosyalar

• YÜKSEK BASINCA DAYANIKLI.rar
    193.1 KB · Görüntüleme: 39
arakdaşalr çok sağolun yazdıklarınızdan öğrenmek istediğim konu şu peki limit siwc hidrolik piston yukarı çı tığında orda 5 10 saniye bekleme imkanı varmı aşağı indiğnde gerek yok vurup hemen çıkabilir ama yukarda beklemsi lazım iyi çalışmalar

değerli meslektaşım üst seviyede 5 - 10 sn durdurmak için zaman rölesi kullanabilirsin üst limit switchten sinyal aldığında sisteme zaman rölesi ile bekleme yaptırman mümkün,iyi çalışmalar dilerim

Bu press işlerinde kafana göre hareket edersen birine bişi olduğunda sorumlusu sen olursun o yüzden en azından aşağı hareket için çift el butonu VE emniyet rölesi kullanmalısın yukarı hareketi için herhangi bir önleme gerek yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri