Sensörler ve transdüsörlerle ilgili döküman

rkadaşlar merhabalar.

benim alanım dışında kalıyor fakat şuan için acil olarak öğrenmem gereken bir bilgi var.
Elektrik- elektronik konusunda uzman arkadaş varsa bir sorum olacak.

Şimdi bir kolinin altının bantlı olup olmadığını algılayabilecek tipte sensör mevcut mu piyasada( koli şeffaf bant ile bantlandığından, koli yüzeyine göre daha parlak bir yüzey oluşuyor) mevcutsa link verebilirmisiniz, ayrıca bu işle ilgilenen varsa bana kurulması gereken sistem için fiyatta verebilir.( kurulması gereken sistem sensör-alarm sistemi, kolinin bantlı olmadığını algılayıp sinyal verecek)

Sensörlele bu dediğim olayı yapmak mümkün mü?
Saygılar iyi forumlar.

Sensörler ile algılanan değişkenler:
1. Mekanik : Uzunluk, alan, miktar, kütlesel akış, kuvvet, tork (moment), basınç, hız, ivme, pozisyon, ses dalgaboyu ve yoğunluğu

2. Termal : Sıcaklık, ısı akışı

3. Elektriksel : Voltaj, akım, direnç, endüktans, kapasitans, dielektrik katsayısı, polarizasyon, elektrik alanı ve frekans

4. Manyetik : Alan yoğunluğu, akı yoğunlugu, manyetik moment, geçirgenlik

5. Işıma : Yoğunluk, dalgaboyu, polarizasyon, faz, yansıtma, gönderme

6. Kimyasal : Yoğunlaşma, içerik, oksidasyon/redaksiyon, reaksiyon hızı, pH miktarı

Bazı durumlarda bir değişkenin farklı sensörler ile algılanması mümkündür. Bu gibi durumlarda kullanılması muhtemel sensörlerin özelliklerine ve kullanım bilgilerine sahip olmak işimizi çok kolaylaştırır.​
Digital sensörler
Digital sensörler ayrık sinyaller üretirler. Digital sensörden alacağımız bilgiler belli adımlarla yükselen değerlere sahiptir. Örneğin; bir digital pusula 0 ile 359 derece aralığını kapsayan 9 bit'lik sinyal gönderebilir.​
Analog sensörler
Analog sensörler, devre 0 V - 5 V arasında ya da 4 mA - 20 mA arasındaki değerleri algılayacak şekilde bağlanabilir ve bu durumda bu iki değer arasındaki tüm değerler okunabilir. Yani analog sinyal belli iki değer arasında her hangi bir değerdir. Analog sensörler kullanıldığında bunları mikrodenetleyicilere yönlendirmeden önce ( A / D) analog - digital konvertör kullanılarak analog sinyaller digital sinyallere çevirilmelidir.

sensor le vıbrasyon motorunu plc den gelen role yardımı ıle baglamak olacak d-mac makıalarını bu işi gayet ıyı yapıyor

aarkadaşlar acil bı asansor var ve bu asansorü yukarı dogru kalktıgında normal anahtarlama swıc baglmak ıstıyorum eskı yerınde metal algılayıcı sensor vardı fakat kırıldı malıyet açısından swıch ıstendı nasıl yaparım lütfen yardımcı olun ..

bana acil yardımcı olabilirmisiniz arkadaşlar konu ödevim varda üni 2.sınıftayım modül niteliğinde "bina otomasyonu algılayıcılar ve sensörler" hakkında kitap tarzında bir proje modül tarzında megep'in tarzında olması gerekiyor 50-60 sayfa işimi görebilir çıktı almam lazım

arkadaslar sensörler ile ilgili projem var bu hafta bitmek zorunda lütfen yardım edin bilenlr varsa nasıl çalıştığını yazsın

Merhaba arkadaşlar bende hız ölçme ile ilgili bilgisi olan arkadaşların bilgilerini bekliyorum teşekkürler...

arkadaşlar, teşekkürler, iyi oldu, sınıfı geçtim, işi hallettim gibi mesajlar yazarak sayfa sayısı artırılıyor, teknik konularda aydınlatıcı mesajlar yazılırsa, daha etkili olur, saygı sevgi diyaloğ sosyal davranışları günlük hayatımızda yapmak en doğrusu burda bir sürü sayfa oluşmuş ama mesajlar ın çoğu teşekkür le ilgili, bence gerek yok

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri