Sensörler nedir?Kaç çeşittir?

s3rhat57

Üye
.sensörler nelerdir?kaç çeşit sensör vardır?nasıl çalışırlar?Açıklamalarınızı bekliyorum .şimdiden teşekkür ederim saygılarla....

okadar şeyi buraya yazmaya kalkska sayfalar yetmez :) endüktif, kapasitif, ultrasonik, manyetik, fotoelektrik, basınç, seviye, güvenlik, hareket, ısı, hız, aklıma gelen çeşitler bunlar.

en basit anlatımla önce çıkışları analog ve digital olmak üzere ikiye ayrılırlar analog sensörler genel olarak 0-10 volt, 0-20 mA veya 4-20 mA çıkış verirler digital çıkış veren sensörler çıkış voltajları genellikle 5 volt 12 volt veya 24 volt olacak şekilde imal edilirler.
ayrıca çıkışlarından artı veya eksi çıkış vermelerine göre pnp veya npn olarak yapılırlar. çalışma prensipleri olarak optik endüktif kapasitif olabilirler. kullanım amaçlarına göre sensörler fotosel yaklaşım sensörleri ultrasonik sensörler basımç sensörleri sıcaklık sensörleri vb. çeşitlere ayrılırlar

mrb benim sht serisi hariç yanlızca nem ölçen ve analog çıkışlı nem sensörleri lazım bilgisi olan yardımcı olabilir mi? şimdiiden çok teşekkür ederim.

Yemin ediyorum bıktırdın ya. Şunu bi google a yazsan şimdiye on kere bulmuştun. Bu kadar da olmaz . Al HTX3515 bunu kullan

.sensörler nelerdir?kaç çeşit sensör vardır?nasıl çalışırlar?Açıklamalarınızı bekliyorum .şimdiden teşekkür ederim saygılarla....

yerine göre bir potansiyometre bile sensördür. hatta şöyle söyleyim bir kablo var pps kablosu üzerine basınca direnci değişiyor,bükülünce direnci değişiyor bu kabloda sensör.

başlıca sensörler:

ısı kategorisi
ntc
ptc
pt100
thermocouple

ağırlık:
loadcell ler

basınç:
basınç sensörleri

ışık:
ldr
photodiyot
phototransistör
optocoupler (optoswitch)

hareket:
pir dedektör
kamera
Mikrodalga hareket dedektörü

gaz sensörleri:

aklına ne gelirse onunda bir sensörü vardır. bak mesela şuanda düşünüyorsun bunuda algılayan sensör var elektroensefolograf (eeg)

Sahada en çok kullanılan kapasitif , endüktif ve seviye sensörleridir...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri