5 V sensörü 24V a çevirmek

yav 0.75 kullanman daha dayanıklı olduğu anlamına gelmiyor daha iyi olduğu anlamıda taşımıyor akım çekmiyorsun sen . bütün mesele kablonun twist gitmesi canbus ve modbusta bu uzun mesafelerde önemli faktör . yani dolaşık gitmesi çapraz crosss daha ne diim

yav 0.75 kullanman daha dayanıklı olduğu anlamına gelmiyor daha iyi olduğu anlamıda taşımıyor akım çekmiyorsun sen . bütün mesele kablonun twist gitmesi canbus ve modbusta bu uzun mesafelerde önemli faktör . yani dolaşık gitmesi çapraz crosss daha ne diim
0.75 in twist olanı yok mu? Ben sizi anladım ama siz beni anlamadınız sanırım.

@agca17; RS-485 mi kullanacaksınız yoksa
RS-422 mi? Önce buna kara verin.
Donanımınız ne olacak?
Açık konuşmak gerekirse RS-422'yi ilk defa duydum. Şöyle ki aynı mesafede hem karbondioksit hem sıcaklık,nem gibi değerler ölçeceğim ama sırf bir değer ölçmek için o mesafeye denetleyici koymak ve onu RS-485 gibi bir haberleşme protokolüne çevirip merkeze iletmek ne kadar işleri çözer gibi gözükse de malesef ileride arıza durumlarında bakmam gereken ekstra denetleyiciler olucak yada arıza durumuna geçebilecek ekstra denetleyiciler de diyebiliriz. Bu yüzden öncelikli amacım merkezden direk kablo ile test etmeyi düşünüyorum sıcaklık sensörleri için önce DHT-21 tarzı sensörleri o olmazsa DSB13810 sensörünü o da olmazsa RTD veya NTC tarzı sensörleri deneyeceğim. Bunların çalışması durumunda CO2 için test edip olmazsa onu sadece RS-485 ile kullababilirim. Eğer hem sıcaklık hem CO2 sensörlerinden veri alamazsam RS-485 son çare olarak kullanmayı düşünüyorum.(RS-422 ilk defa duydum o yüzden bunu söyledim)

Aslında kurmak istediğiniz sistemi kablosuz bağlantı da yapabilirsiniz 150mt kablo az degil.yapacaginiz işin önemine göre kablosuz da yapabilirsiniz

Aslında kurmak istediğiniz sistemi kablosuz bağlantı da yapabilirsiniz 150mt kablo az degil.yapacaginiz işin önemine göre kablosuz da yapabilirsiniz
şuan halihazırda esp-now ile kullanıyorum ama yeterli performans alamıyorum.

yav pvmde kare dalga gönderiyor derdimiz mesafe ise pwm konvertörle opamp yapmak lazım yani pwmde bozulabilir çok uzun mesafe ise ardunyoda 4 20 ma olması lazım önce onu araştır derim.
pwm neden bozulsun. ordaki olay timing zaten. santralde üretilen 50hz bozuluyormu?

Hayır, en az 3 iletkenli kablo lazım. A, B, gnd, ayrıca RS485 diferansiyel sinyal gönderme ve alma özelliğinden dolay +A,-A,+B,-B, Shield kullanılır, 120 ohm Terminasyon direnci ve voltaj (düşük akımlı) isterseniz 6 iletken gereklidir.
Ekli dosyayı görüntüle 103572

Bu uygulamada, PWM Sinyali Fiber optik üzerinden gönderilebilr.
1. Yapısı gereği Half Duplex olduğu için
2. Hızı, diğer fiber optik uygulamalarına oranla çok düşük oldoğundan

Bu Led ve sensör diyotlar rahatlıkla kullanılabilir. Bunların kullanıldığı mini kartlar kullanılabilir.
Not: Hatta bir arkadaşım, bir uygulamada Laser Pointer'in led'ini kullanmıştı.

Tabiki burada anlatlanları uygulamak için alt yapı ve bilgi birikimi olması gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 103573
6 iletken full duplex yani rs422 de kullanılır. eol direnci node üzerinde olur. rs485 simplex yada half duplex olur onlarda da 2 adet iletken yeterlidir. gnd tek noktadan yapılır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri