Seçilecek kablo ne olmalı ve fiyat nasıl verilmeli

isa_yolcu

Üye
Arkadaşlar herkese merhabalar.. ben genelde mağaza boyutunda güvenlik işleri yapıyorum lakin şuan ki müşterim deposuna güvenlik kamera sistemi istiyor basit olarak resimde de gösterdim kamera adetleri de yanlarında yazılı.Alanımızın boyu 120 metre eni 60 metre olmak üzere kablolar yönetim odasında toplanacak ve kablolar sınırlardan götürülecek.. şimdi ben sorularıma başlayayım

en uzak mesafe tahmini 235-240 metre civarında 2 kamera olacak (sağ köşedekiler ) bu kameralara hangi kablolar kullanılırsa problemsiz aktarım sağlarım kullandığımız 2+1 cctv kablolar iş görürmü yoksa rg11 u6 ve yanında 2*1.5 mı kullanılmalı ?

uzak mesafedeki kameralara ( sağ üst köşelerdeki ve sol alttaki toplam 4 kameraya ) ayrı ayrı rg11 u6 çekip tek enerji hattı çekip ordan dağıtım yapsam bu 4 kameraya problem olurmu hepsine tek tek enerji kablosu çekmelimiyim ?

dış ortamda bu kabloları nasıl muhafaza etmeliyim sınırda elektrik tesisatı su tesisatının gittiği borular mevcut onların yanından gider ama nasıl bir boru kullanmam gerek yani spiral hortumlar basit kalır su hortumu falan mı döşemeliyim karar veremedim :)

bu balun sistemi benim projemde kullanılabilirmi en mantıklı ve sağlam olanı nedir

kullanılacak kablo miktarı ( eğer her kameraya yalnız bir kablo çekilirse cctv olarak ) : 1300-1500 metre

muhafaza için kullanılacak malzeme : 550 - 600 metre

ve bunların hepsini hesaba katarsak ben buraya nasıl bir maliyet çıkarmalıyım istenilen kameralar tahmini 2500 3000 tl tutuyor bunun üzerine kablo+işçilik+muhafaza için kullanılacak malzeme için ne istemeliyim sizden ricam vaktiniz olduğunda bana fikirlerinizi sunmanız hepinize ayrı ayrı teşekkür eder hayırlı işler bol kazançlar dilerim

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    16.3 KB · Görüntüleme: 44
Arkadaşlar bu işi profesyonel olarak sahada gerçekleştirern arkadaşlar yokmudur bi yardımcı olsa ?

Uzak mesafede cctv kablsundan verin alamazsin inun yerine rg6u6 kablo cekmeni tavsiye ederim beslemeye gelince ise 3x2.5 nym kablo kablolari korumak icin de italyan spreller var hic dusunme onu kullan fiyati pahalidirama saglam olur fiyat olarakta kac kisilik bir ekiple yapicaksin bu isi onu degerlendir yemek yol bunlarin hepsini goz onunde bulundurup fiyat ver derim....

Özkan bey merhaba,

Uzun mesafede RG kablo kullanmanızı tavsiye ederim. Elektrik hattını tek hat (3*1,5 TTR gibi) çekebilirsiniz. Kameraların adaptörü varsa pratik ve görüntü kalitesi yönünden de iyi olur. Kameraların kenid adaptörleri yoksa da kameralara uygun akımda switching power sup almanız gerekmekte. Bu adaptörlerle kameralar arasındaki mesafeyi düşünerek yakın olan kameralar için besleme yapabilirsiniz fakat ana enerji hattınız haricinde de ayrıca adatörden kameralara kısa kablo çiftleri daha gerekecektir. Dış ortamdaki kablolar için biz galvanizli (izoleli ya da izolesiz tercih sizin) 16'lık metal spiral ya da yarım parmak uçlarına dişlerini daha önceden taktığımız PPRC su borusu kullanıyoruz :)

İyi Çalışmalar

kaba bir maliyet çıkarmak gerekirse yaklaşık 1500 metre kabloya ihtiyaç olacak 12 kameralı bir sistem isteniyor kablolar dış ortamda elektrik ve su tesisatının yanından taşınacak yani 400 metre civarı boru kullanmak gerekecek 1500 m kablo + muhafaza için 400 metre boru hattı + işçilik olarak bana toplam tahmini bir fiyat önerir misiniz ? şimdi diğer firmalar ne fiyat verir hiç bilmediğim için karsız yapmak da olmaz :)izleme odasına kameraların 2 tanesi 250 metre uzaklıkda 2 tanesi 120 metre 3 tanesi ise 100 metre diğerleri bina çevresinde.. istenen kamera + dvr +hdd gibi malzeme maliyeti dediğim gibi 3000 lira civarında bunun üzerine 3 kişilik bir ekiple 2 günde tamamladığım düşünülürse yol yemek hariç :) teklifi tahmini hangi rakamlarda vermeliyim? ilgilenen ve cevap veren herkese zaman ayırdığı için teşekkür ederim

evet sayın forum üyeleri yokmu fikirleriniz önerileriniz :)

Arkadaşım seçeceğin kablo bir kere rg 6 U6 sınıfı olsun kameralara 3x1,5 enerji kablosu çekmen gerekicek gerilim düşümüne karşılık adaptörleri kamera yanına takman gerekiyor fiyatlandırma konusu tamamen seni ilgilendiren bir konu maliyetlerini iyi hesaplayıp ona göre kar marjını seçmelisin senin adına bizim burda kar marjını belirtmemiz doğru olmaz

buraya kadar herşey tamam az çok şekillendi ilgilenen ve bilgilendiren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum teklifimizi yaptık rg6 u6 kablo kullanılacak fakat sormak istediğim bu balun sistemini kullanarak aynı kalitede görüntü alınabilir mi ? gerçi balun hakkında bilgim yok sadece internetten baktım ve anladığım kadarıyla 2 kablodan görüntü 2 kablodan enerji sağlanıyor bu şşekilde bir uygulama yapılsa aynı verim alınır mı ?

Açıkçası küçük kapsamlı olarak 200 m de video balun kullandım fakat görüntü kalitesi hoşuma gitmedi gerçi benim kullandığım pasif bir üründü aktiflerde görüntü kalitesi nasıldır bilmiyorum ama tek bir cat kabloda 4 kamera görüntüsü taşımak bana doğru gelmiyor kablo zarar görürse 4 kamera görüntüsünden olma durumu var

fiber kablo çekerekte çözebilirsin. Ara mesafelere fiber kablo ve çevirici modül takıp çok daha net bir görüntü alabilirsin. Ancak kameraların ıp kamera olması gerek. Enerji kablosuna gelince 3x2,5 kablo yeterli olacaktır.Kameraların 220 ise direk bağlayabilirsin 220 değilse adaptör kullanıp çözebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri