Schneider M34O PLC ve HMI haberleşme sorunu

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Bir proje için temin etmiş olduğumuz PLC donanımları ve HMI ile ilgili test amaçlı küçük bir program yazdık. Yazmış olduğumuz programları UPS kablosu ile hem PLC’ye hemde HMI’ye ayrı ayrı yükledik. PLC ile HMI arasındaki haberleşmeyi, Modbus RTU(seri haberleşme üzerinden yapmak için gerekli ayarları yaptık. Fakat başarılı olamadık. Haberleşmesi ile ilgili sorun yaşamaktayız.

Kabloda sorun olabilir düşüncesi ile her 2 ürün arasında kullanmış olduğumuz eternet kablosunun bağlantılarının kontrolü için PLC ve HMI’nin yardım dosyalarından uç bağlantılarını kontrol ettim.(Ekte ekran görüntüleri bulunuyor.) Standart eternet kablosu işimizi görmekte. Hazırlamış olduğumuz eternet kablosunun çalışırlığını test için kablonun yerini değiştirdim. PLC tarafında ve HMI tarafın da eternet soketlerine taktım. HMI eternet girişinde yeşil led’in yandığını gördüm. Buradan yola çıkarak kablonun sağlam olduğunu düşünmekteyim.

İlgili kabloyu PLC üzerinde seri porta HMI üzerinde de COM2 ye taktığımda PLC üzerinde bulunan SER COM ledi sarı renkte yanmakta(flaş yapıyor) ve haberleşme işlemi başarısız olmakta.

Konunun çözümü için yardımlarınızı rica ederim.

Not:Konu ile ilgili yapmış olduğumuz ayarların ekran görüntüleri ekte bulunmakta. Yine ekte satın alınmış olan ürünlerin listesi bulunmakta.

Ekli dosyalar

• HMI adres.jpg
    HMI adres.jpg
    236.4 KB · Görüntüleme: 50
  • HMI model seçimi.jpg
    HMI model seçimi.jpg
    273.4 KB · Görüntüleme: 42
  • HMI tarafı kablo bağlantısı.jpg
    HMI tarafı kablo bağlantısı.jpg
    252.2 KB · Görüntüleme: 41
  • PLC adres.jpg
    PLC adres.jpg
    248.9 KB · Görüntüleme: 42
  • PLC konfigrasyonu.jpg
    PLC konfigrasyonu.jpg
    222 KB · Görüntüleme: 44
  • PLC tarafı kablo bağlantısı.jpg
    PLC tarafı kablo bağlantısı.jpg
    243 KB · Görüntüleme: 41
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Aşağıdaki linkte unity pro ile vijeo designerin nasıl haberleştrildiği gösterilmekte. Umarım işinize yarar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri