Scheneider PLC'ler ve Hafıza Alanları

sina-n

Üye
arkadaşlar schneider plc ler nasıl bir hafıza alanlarına sahip?
mesela bugün kaarşlaştığım bir veriyi paylaşmak isterim

%MW0.1.4 bu nasıl bir ifadedir hala anlamış değilim ?bir merker olduğunu anlıyrum word olduğunu düşünüyorum ama bir türlü arkasından gelen rakamlara bir anlama veremiyorum .....

yardımlarınızı bekliyorum ???

hayırlı işler...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
sana türkçe kullanma kılavuzu yolladım orada açıklamaları var.

Ekli dosyalar

• Turkce_twido_software.pdf
    2.5 MB · Görüntüleme: 23
şimdi Sinan Bey %MW0.1.4 Ü AÇIKLAYAYIM.%MW içeriği değiştirilebilen 16 bit kapasiteli bir hafızadır.%MW0,%MW1,%MW2 gibi 500 e kadar gidebilen bir hafıza çeşitidir.%MW0.1.4 gibi hafıza bloğuna bir şey yazılmaz.Programda hata verir.Sadece bu işlem örnek olarak %QW0.1.3,%IW0.2.4,%INW0.2.4 gibi birşeyler yazılabilir.Örnek olarak %QW0.1.4 Analog Çıkışını örnek verelim.% ibaresi IEC1331 3 protokolüne ait plc lerde geçerli olan bir ibaredir.QW ise analog çıkışı temsil eder.0 ise sıfırıncı plc yi yani ana omurgayı temsil eder.1 ise modül numarasını temsil eder,yani birinci modüldür.4 ise 1 inci analog modülün 4 üncü analog çıkışını temsil eder. Yani olay bundan ibarettir.
"*******@hotmail.com"adresinden ulaşabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
minoryayiba ( kullanıcı ismin gerçketen çok zor :) ) sizeir kaç sorum daha olacak?
schneider
modicon
telemecanique
twido
m340
quantum
premıum
vb.. marka ve ürünleri alt ve üst başlıklar halinde bir sıralayabilir misiniz?hangiasi hangisinin bir türlü çözemedim....
gözünü seveyim siemens in br kaptırmış s5 s7 (200-300-400) sekme yok isim yok şu yok bu yok anlaması kolay herbirinin üstünde ayrı bir marka yazmaz standart hepsinde siemens yazıyor......
bu konuda çok dara düştüm :):) yardımınızı bekliyorum ... saygılarımla....

şimdi öğrendiğim veriyi aktarayım

1-) SCHNEIDER=TELEMECANIQUE
a-)Modicon Quantum (En ileri derece plc bu)
b-)Modicon Premıum (orta ölçekli)
c-)Modicon M340 (küçük ölçekli) plcleri.....

%MW0.1.4 gibi ifadeler genelde modüllerin hafıza alanlarıdır. bu alanlarda kullanıcının sadece yazamaya, sadece okumaya veya yazama ve okumaya izinli olanları vardır. bunlar dökümanlarda belirtilir modüle görede değişiklik gösteriri.

Konu eskimiş ama ilgili olduğu için sorayım dedim.
Elimde M340 plc var. Ve ona 1. modül olaral DDI 6402K bağlı.
Bu dijital giriş modülünden dijital girişleri INT tipinde bir sembol ile programda kullanmak istiyorum.
Yani bu modül 64 bitlik. Ben bir defada 32 bitini birden okumak istersem adresi nasıl tanımlayacağım.

Merhaba
Unity pro da girişler modül sırasına göre kendi adreslenir. %IX.X.X şeklinde.
O modülün özelliklerinin bulunduğu yerde %IWX.X gibi bir adres görmelisin. Bu adres 16 bitin karşılığıdır. Bu modülde bu word'ten 4 adet olmalı.
İyi çalışmalar

PLC Bus sayfa görüntüsü

201200046_plc_tum_122_363lo.JPG

Dijital giriş modülünü çift tıkladığımda ki görüntü
Ben bir adres bilgisi görmedim.

012222980_modul_122_175lo.JPG

Bir FBD subrutini aç.
BIT_TO_WORD bloğunu yapıştır.
16 giriş kısmına dijital girişlerini yapıştır.
Çıkışına WORD_TO_INT bloğunu ekle.
Bu bloğun çıkışında INT değişkenini yapıştır.
Böylece 16 bitlik dijital girişlerin INT olarak bir değişkene atanmış oldu.
64 için bu işlemden 4 adet yapmalısın ve 4 adet ayrı INT değişkenin olacak.
Bunun tersini yaparsan INT_TO_WORD ve WORD_TO_BIT ile INT değişkeni bit değişkenlerine atayabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri