plc ler de hafıza alan sayısı ve gosterımı?

sina-n

Üye
arkadaslar yaklaşık 6 aydır bu işlerle ugrasmaya çalılıorum yalnız bugun ılk defa bı hafıza alanı gordum benım bıldıklerım 2 tane
merker ve local hafıza alanlar sımdı sıza sorum suu örneğin;
v0.0 gibi bir adresin özellikleri nedir hala şoktayım bu ne şimdi ben mi gözden kaçırdım bişeyler acaba ????

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
V adres genel adrestir. Bit, byte, word, double word olarak erişebilirsin. her yerde kullanabilirsin. kesmelerde, altprogramlarda, ana programda.
v0.0 bit adres olur
vb0 bayt
vw0 word
vd0 double word oluyor

bu V adresleri tıpkı m gibi iç röle gibi kullanabiliyorsun ve m ye göre daha çok sayıdalar.mesele m nin adeti m0.0 ile m31.7 kadar dır.v alanı ise v0.0 dan v2048.7 kadardır.m alanı yetmediği durumlarda v alanlarından kullanabilirsin veya hepsini v alanından kullanabilirsin

peki arkadaşlar beni aydınlattığınız için teşekkürler bir sorum daha olcak bu v tipi adresleri wincc de kullanabılıyor muyum m tipi gibi yoksa bu iş birtek m ye mi ait ??
cevaplarınız için teşekkur ler....

arkadaşlar sürekli soru soruyorum kusura bakmayın fakat bu v tipi hafıza alanları s7 200 için mi yoksa s7 300 için mi programlamaa kullanılıyor cunkı evde denedım s7 300 de kabul etmıyor boyle bır hafıza tıpını ?????

s7 200 için dir.s7300 de kullanamazsın

gercekten sağolun baya kafam bulanmıstı kolay gelsın.....

S7300 için haliyle db olusturucaksınız,ama s7200 ile haberkesecekse wincc v alanlarını wincc de gorebilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri