Sadece Potansiyometre ile Ses Kontrol Olur Mu?

SES.jpg

NE İSTEDİĞİMİ ANLATMAK ADINA BİR DE ŞEKİL ÇİZDİM.

Aslında sesi eşitlemek istiyorsanız twittere seri kondansatör bağlamalısınız.Polyester olmasını tercih edin hatta axiel tip olursa dahada iyi olur.4.7uf,1uf,470nf falan deneyin kulağınıza hoş geleni bağlayın derim.İlla pot ile kontrol edicem derseniz daha sonra bir devre ekleyebilirim iş twitter olunca çözüm çok.

Aslında 1way yazan kutuda tweeter'ın kendi kondansatör devresi var. Yanlış hatırlamıyorsam 4,7 uf olması lazım.

Evet tweeter'ı kesinlikle potansiyometre ile kontrol etmek istiyorum. Çünkü bahsini ettiğim tweeter aynı zamanda mid sesleri de çıkarabilmektedir. Yani mid ile tiz arasında kalmış. Sert müziklerde tizin sesini açıcam daha yumuşak müziklerde tizi kısacağım, diğer tweeter'ın tiz performansı çok başarılı çünkü, midlerde eksikliği var hoparlörlerimin. Onu da bu sayede halletmeye çalışacağım. Testlerini yaptım eğer bu tweeter'a ses kontrolü yapabilirsem güzel bir hoparlör-ses kombinasyonunu yakalayabileceğim.

Eğer devre ekleyebilirseniz çok sevinirim.

Senin yaptığın işi yapan alete biz equalizer diyoruz... Ses filtreleme işine de crossover, ilk önce terimleri bi oturtturun gerisi gelir...

Merhaba arkadaşlar hoparlörüme ses kontrolü yapmak istiyorum.

Direkt potansiyometre bağlasam , olur mu?

eskiden merkezi müzik sistemlerinde kullanılan 100 ohm 10w. telli potlardan araya seri girerek yapabilirsin.olmaz diyenler muhtemelen yaşı genç arkadaşlar.haklı oldukları klasik karbon kaplamalı potlarla olmaz ama telli tabir edilen watlı potlarla olur.
piyasada bulamazsan endüstriyel elektronikçilerde bulabilirsin.potun orta ucuyla sol ucunu kısa devre edip hoparlör kablosuna seri gir güle güle kullan .... :)))

Ben, sinemda ütü rezıstansını hoperlöre seri bağlıyarak ses/volum kontrolü yapmısdım. üztü rezsıstansının yalıtkanlarını acın, hpoelrlöre gıden tellei sıkıca baglayın. Veya, tuglası üzerıne sarılmış.750-1000 watt soba rezistansını kullanabilirsiniz. Telin. b,r ucunu, ilk uca, diğer ucunuda, rezıstans üzerınde kaydırarak, ses kontrolu yaparsınız. Olmaz diyenler, bir daha düşünsün ve denesin...

Ben, sinemda ütü rezıstansını hoperlöre seri bağlıyarak ses/volum kontrolü yapmısdım. üztü rezsıstansının yalıtkanlarını acın, hpoelrlöre gıden tellei sıkıca baglayın. Veya, tuglası üzerıne sarılmış.750-1000 watt soba rezistansını kullanabilirsiniz. Telin. b,r ucunu, ilk uca, diğer ucunuda, rezıstans üzerınde kaydırarak, ses kontrolu yaparsınız. Olmaz diyenler, bir daha düşünsün ve denesin...
İşte türk mantığı :) Kesin çözüm.Bence twitterin watına göre bir devre yapmada fayda var 3w lik bir pot iş görecektir.

"dexxen"

"Direk pot. ile olmaz..." Bu söz size ait. Hiçbir bilim-ilim sahibi bi insan kesin konuşmaz. Eğer çok biliyorsanız açıklamasıyla birlikte bunu yazın.

Siz ya equalizer'ın ne işe yaradığını bilmiyorsunuz ya da benim dediğimi anlamamışsınız. Benim yazımdan böyle bir sonuç çıkmıyor, defalarca okudum. Emin olun
crossover'ı bilmeyacak kadar da bu işten uzak değilim. Sadece uzun zamandır ara vermiş durumdayım.

Kelimelere takacağınıza ve "
Direk pot. ile olmaz..." diyerek kestirip atacağınıza, bence bir çözüm üretirseniz emin olun herkese daha faydalı olacaksınızdır.

Elektronik bilginiz iyi olabilir ama bunu insanlara doğru bir şekilde aktaramadığınız sürece benim gözümde hiçbirşey bilmiyorsunuz demektir.

Aslında 1way yazan kutuda tweeter'ın kendi kondansatör devresi var. Yanlış hatırlamıyorsam 4,7 uf olması lazım.

Evet tweeter'ı kesinlikle potansiyometre ile kontrol etmek istiyorum. Çünkü bahsini ettiğim tweeter aynı zamanda mid sesleri de çıkarabilmektedir. Yani mid ile tiz arasında kalmış. Sert müziklerde tizin sesini açıcam daha yumuşak müziklerde tizi kısacağım, diğer tweeter'ın tiz performansı çok başarılı çünkü, midlerde eksikliği var hoparlörlerimin. Onu da bu sayede halletmeye çalışacağım. Testlerini yaptım eğer bu tweeter'a ses kontrolü yapabilirsem güzel bir hoparlör-ses kombinasyonunu yakalayabileceğim.

Eğer devre ekleyebilirseniz çok sevinirim.

Ton konrol devreleri (ekolayzer'lar da dahil) bu iş için yapılmışlardır.hiç bir aklı selim ses'ci hoparlöre (tweeter) seri potansiyometre,reosta,telli pot bağlama fikrini vermez.yapmak istediğiniz iş belli,çözüm belli.daha neden ısrar ettiğinizi anlamıyorum.hoparlör omajı değiştirerek ton kontrolü yapmanın hiç bir mantıklı açıklaması olamaz.hiç olmadı bu enteresan çift özellikli tweeter'inizi değiştirmenizi,hatta 3 yollu hoparlör sistemine geçmenizi tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri