s7-300 scf47 Hızlı Sayıcı Kullanımı

oto78

Üye
s7 300 de 200 gibi hızlı sayıcı kullanılabliyor.fakat bu blok hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var.similasyonunu ve sayıcı bilgisini nasıl kullanırım.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
S7300 serisinde hızlı sayıcı yapmak için hızlı sayıcı modülü veya compact cpuların hızlı sayıcı özelliği bulunan cpu olması gerekir.

Hızlı sayıcı modülleri FM350xx serisi olarak vardır. Ayrıca compact cpu'larda örneğin; CPU 313C' de hızlı sayıcı mevcuttur.

Yani arkadaşım sen ilk önce hızlı sayıcı modülümü yoksa compact cpu alıptamı hızlı sayıcı yapacağına karar ver. Bu neden önemli dersen çünkü aynı bloklar kullanılmıyor.

Kod:
// CPU 312C tip kompak CPU larda SFB 47 i aşağııdaki gibi kullanırsın veya kullanmassın :)

A   M   90.5
   JCN  M001         // counter a deger yazmak istediginde M90.5 i true yap

L   1              // JOB_ID sini söylüyorum
   T   DB10.DBW  6
   L   0
   T   DB10.DBD  8

M001: NOP  0

CALL SFB  47 , DB10    // Bir data blok ayarlaman lazım DB10 mesela
    LADDR  :=W#16#300   // Hardware kısmında counterin adresini Hex olarak giriyon bendeki 768 = 300Hex
    CHANNEL :=0          // Counter 0 ı mı 1 i mi kullanıyon?, onu söylüyon CPU312C de 2 adet count. var
    SW_GATE :=M90.0      // sürekli 1 olan bir bit ayarla enable için sürekli çalışssın
    CTRL_DO :=
    SET_DO :=
    JOB_REQ :=M90.5       // Bu biti countere bir değer yazacağında 1 yap daha sonra sıfırla(çıkan kenar)
    JOB_ID :=DB10.DBW6    // Bu kısmı pdf te oku sayı yüklemen(Yükleme işlemi=1 ) için bir kod bu
    JOB_VAL :=DB10.DBD8    // Bu da sayıcıya hangi sayıyı yükleyeceğimizi söylüyoruz (Offset koyma)
    STS_GATE:=
    STS_STRT:=
    STS_LTCH:=
    STS_DO :=
    STS_C_DN:=
    STS_C_UP:=
    COUNTVAL:=DB10.DBD14     // enkoderin saydığı aktuel değer burada
    LATCHVAL:=
    JOB_DONE:=
    JOB_ERR :=
    JOB_STAT:=

// CPU31xC_TF_en-US.pdf CPU 312X teknolojik fonk.
// Bölüm 5 e bakınız

Ekli dosyalar

• CPU31XC.jpg
    CPU31XC.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 753
Harikasınız.fakat Elektronİkmuh Arkadasimin Std Kullanmasinin Bİr Nedenİ Var Mi Otomasyonda Henuz Yenİ Bİrİsİ Olarak Sormak İstİyorum.ladder Anlamak Kolay Ama Std Zor

sfb 47 yi simulasyonda çalıştırabilirmiyim.elimde enkoder yok.kompact 313 c kullanıyorum

ob100 her zaman kullanmalımıyım.cpu hata veriyor sfb47 download ettim ob100 ilave ettim fakat online da gozukmuyor. ob100 nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
http://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.cssearch&content=skm%2Fmain.asp&objaction=cssearch&Lang=en&siteid=cseus&query2=&query=sample+312C&btnG=Go
ilk linkte "Downloads: Sample programs for CPU 31xC Technological Functions V1.0" linkinden programı indir ve KUR !

örneği incele "Count 1 First steps" ismindeki örnekte timerlarla bir frekans(Enkoder A B Z sinyalleri) öretip çıkışlara aktarmış bu çıkışları counter girişine gir ve SW_GATE i enable edersen sayacaktır. (Ama benim tavsiyem enkoder bul bir yerden) 8)
OB 100 le olayın alakası yok OB100 PLC start aldıgında bir kereliğine girilen bir bloktur. Birde neden STL diyorsun
ben demiyorum Siemens bunu kendi söylüyor, diyor ki benim ileri seviyedeki fonksiyonlarımı öğrenmek istiyorsan STL den kaçış yok.

SaĞolun Sayicilarla İlgİlİ Problemİmİ Tamamen ÇÖzdÜnÜz SaĞolun Varolun

ya mustak kasrdeş şuan elimde büyük bi proje var 16 tane encoderi okutmam lazım bunun için fm 350-2 counter modüllerinden 2 tane aldım ama bunları okuyamıyorum senin gönderdigin resim 1 deki fonksiyonu bulamadım fmx50lib yok bende ne yapmam gerekiyor yardımcı olursan sevinirim

plc 313c 313 ün üstündeki caunter girişlerimde hiç bir problem yok çok güzel okuyorum

mustak kardeş benim problemim hala devam ediyor beni yanlış anladın sanırım ben cpu un üstündeki hızlı sayıcı girişlerini çok güzel okuyorum fm350-2 counterri var elimde modüldeki sayıcı girişlerini hala okutamadım bana yardımcı olursan senirim demek istemiştim tekrar yüksek bilgine sıgınmak istiyorum mümkünse bana yardımcı olurmusun hatta bana hazırda varsa onu yoksa ufak bi program yazıp gönderirisen sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
elektronikmuh ' Alıntı:
// CPU 312C tip kompak CPU larda SFB 47 i aşağııdaki gibi kullanırsın veya kullanmassın :)

A M 90.5
JCN M001 // counter a deger yazmak istediginde M90.5 i true yap

L 1 // JOB_ID sini söylüyorum
T DB10.DBW 6
L 0
T DB10.DBD 8

M001: NOP 0

CALL SFB 47 , DB10 // Bir data blok ayarlaman lazım DB10 mesela
LADDR :=W#16#300 // Hardware kısmında counterin adresini Hex olarak giriyon bendeki 768 = 300Hex
CHANNEL :=0 // Counter 0 ı mı 1 i mi kullanıyon?, onu söylüyon CPU312C de 2 adet count. var
SW_GATE :=M90.0 // sürekli 1 olan bir bit ayarla enable için sürekli çalışssın
CTRL_DO :=
SET_DO :=
JOB_REQ :=M90.5 // Bu biti countere bir değer yazacağında 1 yap daha sonra sıfırla(çıkan kenar)
JOB_ID :=DB10.DBW6 // Bu kısmı pdf te oku sayı yüklemen(Yükleme işlemi=1 ) için bir kod bu
JOB_VAL :=DB10.DBD8 // Bu da sayıcıya hangi sayıyı yükleyeceğimizi söylüyoruz (Offset koyma)
STS_GATE:=
STS_STRT:=
STS_LTCH:=
STS_DO :=
STS_C_DN:=
STS_C_UP:=
COUNTVAL:=DB10.DBD14 // enkoderin saydığı aktuel değer burada
LATCHVAL:=
JOB_DONE:=
JOB_ERR :=
JOB_STAT:=
usta ben bu programı yazdım. donanım olarak plc im yok. bilgisayarda simulasyon yapmaya calısıyorum. fakat m90.5 i set ettigimde program stop a cekiyor kendini, tekrar sıfırladıgımda yine stopta kalıyor. donanım olmadan simulasyon için ne gibi ayarlar yapmam gerekiyor. birde plc nin cıkısından benim min 2000 hz e ihtiyacım var. bu cıkısı bu sfb lerle elde edebilirmiyim

Arkadaşlar merhaba,
ben CPU 313C' de hızlı sayıcı simulasyonu yapmak istiyorum. sfb47 ile proğramı yaptım. ancak simulasyon prığramında bir türlü çalıştıramadım. yardımcı olursanız çok sevinirim.

Arkadaşlar kompak plc de sfb47 yi kullanın ama benim plc 315-2dp ve yanında fm350-2 hızlı sayıcı kartım var bu sizin dedikleriniz ya eksik yada ben bir şeyleri yanlış yapıyorum. Yaptıklarımı PLC ye yükleyince PLC hata ya geçiyor daha açıklayıcı bilgi yok mu ????????

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,065
Son üye
4r4wn

Yeni konular

Geri