s7-300 PLC ve Donanımları Kablo Bağlantısı ve Haberleşme Ayarları

Elimde siemens s7 300 plc ve diger donanımları var ve bilgisayarımda
simatic 5.2yüklü wincc yide yakında yükleyeceğim.
Ben bilgisayardan s7ye baglanamıyorum, bunun icin yardımcı olurmusunuz.
Ethernet baglantısı ve profibus bağlantısını nasıl yapılacağını bilmiyorum. Kabloları nereye baglamalıyım. Cpu da iki adet profibus kablosu girişi var hangisine bağlamalıyım.
Ps307 -10A
SIMATIC S7-300 318-2aj00-0ab0
CP343-1ex11-0xe0
DO 16xdc24v/0.6A 322-1BH01-OAAO
kartlarına sahibim.

Kısacası plc haberleşmesini ayarlayamadım. Ethernet ve profibus kablolarını bağladım. Doğru olduğundan emin değilim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bilgisayarında bağlantı kartı mevcutmu, yoksa usb,den mi bağlanıyorsun,
hangisini kullanıyorsun?

usb den baglanıyorum. Ayrıca seri porta profibus kablom var. Bu kablonun ne işe yaradığını bilmiyorum. Elimde vardı. Taktım uydu :)

ilk kurulumu hala yapamadım. İlk kurulumda yapmam gereken bağlantı ayarlayabilir yazabilir misiniz?

En son kaldıgım nokta. Kartlarimi panoya monte ettim.
Ps 307-10A
Cpu318-2
Cp343-1
DO
DI
AI

Sıralaması ile kartlarımı yerleştirdim.

2. Olarak bilgisayarıma simatic manager i yükledim.
Hardware ye rack oluşturdum. Kartlarımı tek tek tanıttım.3nolu yeri boş bırakarak. (Nedenini bilmiyorum. Dökümanlarda boş bırakın diye yazıyor. Ayrıca istesen de yanlış eleman tanıtılamıyor.)
Profibus kablosunu taktım.
Net pro dan gerekli olan ayarları yaptım.
Ups fişini taktım.

Şimdi upload station i tıkladiğimda.
The connection to module could not be configurated.
Uyarısı ile karşılaştım.
Modul ayarlarını yaptığımı sanıyorum. Neyi eksik yada yanlış yapmış olabilirim. Yardımcı olabilir misiniz?

En son kaldıgım nokta. Kartlarimi panoya monte ettim.
Ps 307-10A
Cpu318-2
Cp343-1
DO
DI
AI

Sıralaması ile kartlarımı yerleştirdim.

2. Olarak bilgisayarıma simatic manager i yükledim.
Hardware ye rack oluşturdum. Kartlarımı tek tek tanıttım.3nolu yeri boş bırakarak. (Nedenini bilmiyorum. Dökümanlarda boş bırakın diye yazıyor. Ayrıca istesen de yanlış eleman tanıtılamıyor.)
Profibus kablosunu taktım.
Net pro dan gerekli olan ayarları yaptım.
Ups fişini taktım.

Şimdi upload station i tıkladiğimda.
The connection to module could not be configurated.
Uyarısı ile karşılaştım.
Modul ayarlarını yaptığımı sanıyorum. Neyi eksik yada yanlış yapmış olabilirim. Yardımcı olabilir misiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu siemens isi baya zor bi olay kardes ben calisan bi sistemi hala anlamis degilim

3.rakın bos olması sadece hardware konfıgrasyonda ecerlı sen raka yerlestırırken cpu basta olmakuzere yanına dıger kartları sıyah bırlestırme soketlerı ıle bırbırlerıne bagla yazdıgın sırayla baglaya bılırsın daha sonra hw confıgrasyonunu yap ve ob1 i olustur 343_1 ıcınde IP konfıgrasyonunu yapve yenı bır ethernet connectıon olustur.Konfıgrasyonu plc ye usb mpı donusturucun ARACILIGI ILE PLC YE DOWNLOAD YAP.MMC KARTIDAPLC DE TAKILIOLSUN

Bu arada usb mpı donusturucu ıcın drıver pcde kuruluolmalı ve set pg pc haberlesme ayarlarını usb olarak ve pc adapter (auto)veya (mpı)secılı olmalı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Haberleşme ayarlarını com dan nasıl usb yi secim ayarlıyabilirm

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri