s7-300 ile basınç ölçme

cakir

Üye
s7-300 ile basınç ölçmek istiyorum.
Kullanılan basınç sensörü 0...10 V DC çıkışlı. Aynı zamanda da ölçtüğüm basınç değerini de Scada ekranında görmek istiyorum. Basıncı ekranda doğru izleyebilmem için plc ye nasıl bir işlem yaptırmalıyım.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
öncelikler sensörünü plc nin uygun bir analog girişine bağlaman gerekiyor.daha sonra bu analog modülün girişini hardware den 0-10 v okuyacak şekilde yapılandırmalısın.sonra analog girişin adresini bir MW alanına atarsın.ordan fc105 scale komutuyla sensörün hangi aralıkta ölçüm yapıyorsa ona göre (0-1000 mbar gibi) ölçeklendirirsin.bu komutun çıkışını bir MD ye veya DB ye atasın.verdiğin bu adrese göre scada tagını yazar ve bu tagı bir I/O field alanına atarsın.

evet doğru söylüyorsunuz fakat basınç lineer artmıyor, yani 0 voltta 0 bar 10 voltta 1000 bar olmuyor,logaritmik artış söz konusu...

evet doğru söylüyorsunuz fakat basınç lineer artmıyor, yani 0 voltta 0 bar 10 voltta 1000 bar olmuyor,logaritmik artış söz konusu...
Lineer değilse matematiksel denklemini bulmalısın.

araştırıyorum fakat şuan net bir şey bulamadım. o yuzden de forum da paylaşmak istedim.

Bir tane basınç transmitter e al ve kullan. 4-20 mA. Lineer olarak artar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri