s7 300 ile 220vac fazın frekansını okumak

arkadaşlar bir projede s7 300 ile Şebeke frekansını okumam gerek araştırdım ama bulamadım acil yardım lütfen...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
şebeke fazının ornegını alman gerkli 220den yarımdalga dogrultucu yapıpgerilimbölücüler ile düşürüp bir opto izalatörkullanıp s7 300 girisine baglarsan olabilir. benimönerdigim hızlı sayıcı kullanmandır.

benim plc cpu313c üzerinde sayıcı modülü mevcut fakat nasıl yapacağım konusunda çıkmaza düştüm daha detaylı yardım edebilirmisiniz?

Pahalı gelmezse enerji analizörü kullan. Seçtiğin analizöre göre profibus veya başka bir protokolle şebekeye ait istediğin datayı okuyabilirsin.

elektronik bilgisine ihtiyacın var.Trafoyla şebekeyi 24 v a düşür 220/24v ac sonra yarimdalga dogrultmac yap iki diyot ile sonra elde ettigin cikisi bir on direnc araciligi ile optokuplere gir opto izalatorun kollektor ucunu 'plc sisteminin +24v vdc yebagla emiter ucunundan iki hat cikar birini direk 10kohm diriencle plc sisteminin -hatina bagla emiterden cikardigin diger ucuda plc hizli sayici 313c ye gir. 220v /24 trafo yerine 220yarimdalga dorultup uygun direnclede optokuplere girebilirsin riske girmek istemiyorsan trafo kullan. optokupler olarak cny17 kullanabilirsin diyotlarin 1n4007 olabilir trafo optokupler on direnci 2.2k olabilir.

elektronik bilgisine ihtiyacın var.Trafoyla şebekeyi 24 v a düşür 220/24v ac sonra yarimdalga dogrultmac yap iki diyot ile sonra elde ettigin cikisi bir on direnc araciligi ile optokuplere gir opto izalatorun kollektor ucunu 'plc sisteminin +24v vdc yebagla emiter ucunundan iki hat cikar birini direk 10kohm diriencle plc sisteminin -hatina bagla emiterden cikardigin diger ucuda plc hizli sayici 313c ye gir. 220v /24 trafo yerine 220yarimdalga dorultup uygun direnclede optokuplere girebilirsin riske girmek istemiyorsan trafo kullan. optokupler olarak cny17 kullanabilirsin diyotlarin 1n4007 olabilir trafo optokupler on direnci 2.2k olabilir.

PLC yi riske etmeye değmez en iyisi Analizör kullanmak.

analizör olayını yapmak istemiyorum benim düşünce bi kart yapıp şebeke frekansına veya cosQ değerine göre 4-20mA veya 0-10v gibi referans voltajı almak stiyorum bunun imkanı varmıdır acaba? forumlarda aradım sadece pic ve led display lerle yapılmışları var

arkadaşım s7-300 kullandıgın için janitza umg 96s ölçü alet profibus üzerinde haberleştirek frekansı okuya bilirsin yada s7 300 485 haberleşme kartı takarak 485 haberleşen tüm analizörler ile haberleştire bilirsin kolay gelsin

uygulaman sadece frekansı okumak ıse analızor pahalı olur yaklasık umg96s 1000 ytl dediğim elektronik kartı yapar isen 50 ytl fark ortada kapsamlı istiyorsan güç gerilim akım frekans vs tabiki analizor kullanman avantajlı.umg96

Forum istatistikleri

Konular
128,273
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri