s7-300 hsc uygulaması

bayrampuna

Üye
Arkadaşlar s7-300 ile hsc uygulaması yapmak istiyorum fakat hep hata oluşuyor. SFB29'u kullanıp ona bir DB tayin ediyorum programı yüklediğimde
SF lambası yanıyor Diagnostic Buffer'a baktığımda SFB not loaded diye bir mesaj veriyor.Nerede hata yapmış olurum yardımcı olabilir misiniz? ve varsa hsc uygulama örneği gönderirseniz sevinirim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
işte yaptığım program ben bunu PLC'ye yüklediğimde SF ledi yanıyor ve aynı zamanda yapmış olsam bile hsc değerini hangi adresten okuyabilirim

Ekli dosyalar

• hsc.rar
    377.1 KB · Görüntüleme: 252
problem bence data blok yuklu degil önce db1 yukle sonra fb yukle.veya sfb29 beraberinde çalışan db1 yerine 1i sil 2 yap daha sonra dene ben öyle yaptım çalıştı sf vermedi.db1 yuklemişsin ama içeriği boş o yuzden bu gibi durumlarda önce db plc ye yuklenir sonra fc,fb plcye yuklenir unutma.

senin gönderdiğin benim değişiklik yapıp çalıştırdığım hsc proj

Ekli dosyalar

• hsc.zip
    485.5 KB · Görüntüleme: 238
dostum bende yine SF'ye geçiyor önce hardware yükledim sonra DB sonra OB zaten SFB yüklenmiyor öyle bir seçenek yok başka bir ayar sorunu olabilir.

Selamlar, bayrampuna kardesim, procon55 in duzenleyip gonderdigi program dogru ve herhangi bir System failure hatasi vermiyor.

Aslinda seninde ilk baslangicta yaptigin program dogruydu fakat sfb29 icin olusturulan DB1 i silip sen kendin onun yerine bir DB1 koydugun icin SF hatasi veriyor. Eger butun blocklari silip yeniden programi yaparsan SF hatasi vermedigini goreceksin.

Bununla birlikte sen tam olarak hsc ile ne yapmak istedigini ,yazarsan benimle birlikte butun arkadaslarin yardimci olabilecegini dusunuyorum...

Mesela eger bir encoderden gelen pulse okuyacaksan SFB 47 ile isini cozebilirsin...

Son düzenleme:
Ob1 de yazdığın db1 db2 ile değiştir. Enter basınca bu data block yok. düzenleyeyim mi diye soracak evet butonuna bas. sonra ob1 ve db2 yi tekrar plc ye yükle.

sfb 47 çok karmaşık job girişlerine ne yazmam gerekiyor bilmiyorum help dosyasına baktığımda birden çok ID var bunlardan hangisini yazmam gerekiyor veya bu ID'leri değiştirmem mi gerekiyor sürekli

Birde söylemeyi unuttum benim PLC siemens değil Vipa bu sorun burdan kaynaklanıyor olabilir mi? Bildiğim kadarıyla bir fark yok ama

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,253
Kullanıcılar
450,074
Son üye
zedoq

Yeni konular

Geri