s7-300 gerçek zaman saati

servis

Üye
arkadaşlar s7-300 ile programlanan saatlerde çıkış vermesini istiyorum.
lütfen yardım......

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
ob10-ob17 arasinda bir organization block kullanabilirsiniz. Yada gercek zaman saatini SFC1 ile okuyup istediginiz zamanlarla karsilastirarak kullanabilirsiniz.

db blok ac ornek db3 dbx0.0 dan itibaren 8bayt date and time tipinde ilk sırda olsun
CALL SFC 1
RET_VAL:=DB1.DBW34 HERHAGİ BİR WORD
CDT :=DB3.DBX0.0

yanlız sfc1 ile okuma yaptıgınızda bu okuma bcd olarak gerçekleşiyor bunu bcd to integer donusturme islemine tabi tutmanız gerkyor. cunku decimal okuma yaptıgınızda gun 31in uzerine cıkıyor buda sze yanlıs olcum yaptırcaktır. plcmerkezinin cıkarmıs oldugu kitapta acıkca yazıyr bu konu

db1 oluştur ( isim vermeyi unutma) sonra ob1 de sfc1 oluşturup vat tablosundan sistem saatini okuyabilirsin. ( vat tablosunun üstten aşağı doğru baktığınızda bügünün senesinden başlayıp okuma yapabilirsin) fazladan ayrıntılarda vardır.Onları önemseme benim çalışmamla ilgili bir konudur.

Ekli dosyalar

• gercekzmn.png
    gercekzmn.png
    159.7 KB · Görüntüleme: 201
systeme hocam ben haftalık,aylık ve yıllık loop oluşturmak istiyorum.bunun için her güne ayrı ayrı adres mi açmak lazım yoksa kısa yolu varmıdır?

Abi Merhaba! Bir konu hakkında yardımına ihtiyacım var.
S7300 simatic manager kullanıyorum
Gerçek zaman saati ile alakalı proje yapmak istiyorum foruma yazdım kimse yardımcı olmadı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri