S7-300 Fm350-2 Flow Problemi

Mrİnn

Üye
Arkadaslar merhaba. Size uzerinde calistigim bir sorunumdan bahsetmek istiyorum.

Cpu Modeli : CPU 314C-2 PN/DP
Counter Modulu : FM-350-2

Sivi dolumu yaptigimiz bir makinede 4 adet flowmetremiz var. Operator istedigi miktari operator paneline yaziyor ayni zamanda flowmetreler uzerinden gecen miktari okuyabildigimiz kisimlarda mevcut.

Soruna gelince ;

Operator uretimini yapiyor 1 kac gun sorun olmadan devam ediyor. Ardindan herhangi bir gun tekrar uretime baslayacagi esnada bu bahsettigim 4 adet flowmetre'nin herhangi birisi veya ikisi ( sorun sadece 1 flowmetrede olmuyor. Tum hepsini gezebiliyor. ) operator panelinde ayni miktarlar olmasina ragmen flowmetre uzerinden gecen miktari daha yuksek okuyup kase icine doldurdugu urun ise daha az oluyor.

Yapilan islemler ,

- Eger sorun yaratan flowmetrelerin besleme kablosu cikarilip takilinca problem duzelebiliyor. Fakat her zaman duzelmiyor.
- Sistemde 3 adet farkli flowmetre kullanildi. Hepsinde de ayni problem goruldu.
- Herbir flowmetrenin urune gore kalibrasyonlari yapildi. Ama hala sonuc ayni.
- Makine uzerinde S5 Siemens ve Bopp Reuther flowmetreler vardi. Bunlar eski oldugu icin S7 300 ve Krohne marka flowmetre'lere gecildi. Bu donusumden once makine de boyle bir sorun yoktu.

Bu sorunla ilgili gorusleriniz icin simdiden tesekkurler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba.Sürekli yapmıyor ise acaba flowmetreler ile ilgili bir sorun olabilir.Farklı bir marka taktık diyorsunuz.Çözünürlük ile alakalı bir sıkıntı olabilir.Parazit olabilir.Yada programda sıkıntı olamaz mı?
Counter modülü kullanılmış sanırım.Bunu yanlış konfigüre etmiş olabilir misiniz?Bu counterden aldığınız pulse sayısına göre bir işlem yapılıyor anladığım.Çünkü hemen yapmıyor bir süre sonra yapıyor dediğiniz için aklıma gelen bu.Bir süre düzgün sayıp sonra hatalı değer alabilirsiniz.Programdan bakma şansınız yok mudur?

Merhaba.Sürekli yapmıyor ise acaba flowmetreler ile ilgili bir sorun olabilir.Farklı bir marka taktık diyorsunuz.Çözünürlük ile alakalı bir sıkıntı olabilir.Parazit olabilir.Yada programda sıkıntı olamaz mı?
Counter modülü kullanılmış sanırım.Bunu yanlış konfigüre etmiş olabilir misiniz?Bu counterden aldığınız pulse sayısına göre bir işlem yapılıyor anladığım.Çünkü hemen yapmıyor bir süre sonra yapıyor dediğiniz için aklıma gelen bu.Bir süre düzgün sayıp sonra hatalı değer alabilirsiniz.Programdan bakma şansınız yok mudur?
Yazdiklariniz hepsinde haklisiniz. Dediklerinizin hepsini de kendime gore kontrolunu yaptim.Herhangi bir sorun da bulamadim. Fm350-2 counter modulune gelince , bunda da sorun olabilecegini dusundugumden yenisiyle degistirdim fakat yine ayni. Sorun ayni periyoda gore ilerlemediginden cok kafam karisik acikcasi. Hep 2 gunde 1 , yada hergun ayni zaman ayni saat yada ayni yapilan islemden sonra yapsa belki bulacagim ama cok seldom tavirla ilerliyor.

Programdan neye bakmami istersiniz ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
FM350-2 ile flowmetre arasındaki kablaj önemli, mesafe + kabloların blendajlı olması + taşındığı kablo kanalda başka enerji kabloları ve bunların yaydığı manyetik alan ve topraklama gibi gözden geçirmeniz gereken bir çok nokta var.

Hocam özelden bir kaç soru sordum ama yardımcı olabilir misiniz acaba flowmetreler ile ilgili?

Dolum yapılan sıvının yoğunluğu her zaman aynı mı? Sıvının yoğunluğu değiştiğinde de benzer sapmalar olabilir. Flowmetreniz çarklı mı? Eğer çarklı olandan ise daha kıvamlı sıvı gelip bazen tıkayabiliyor, ama tıkandığında taşırması gerekir. Ayarı (miktarı) kıvamı yoğunkenki durumuna göre ayarlandığında, sonraki gün daha akışkan ürün verildiğinde az doldurabilir (Ama bunu da tüm dolum gözlerinde yapması gerekir). Tabi bu az olmasının miktarı ne kadar? Bunu da yukarıda arkadaşların dedikleri ile beraber değerlendirin.

Son düzenleme:
FM350-2 ile flowmetre arasındaki kablaj önemli, mesafe + kabloların blendajlı olması + taşındığı kablo kanalda başka enerji kabloları ve bunların yaydığı manyetik alan ve topraklama gibi gözden geçirmeniz gereken bir çok nokta var.

Onceden enerji kablolari ile birlikte geciyordu. Dediginiz ihtimali de dusun ve tamamiyla ayirdim. Counter module ve flowmetre arasinda kullandigim kablolari yerden goturdum. Fakat sonuc yine degismedi. Tum opraklamalarda flowmetre manual'ine gore yapildi
Dolum yapılan sıvının yoğunluğu her zaman aynı mı? Sıvının yoğunluğu değiştiğinde de benzer sapmalar olabilir. Flowmetreniz çarklı mı? Eğer çarklı olandan ise daha kıvamlı sıvı gelip bazen tıkayabiliyor, ama tıkandığında taşırması gerekir. Ayarı (miktarı) kıvamı yoğunkenki durumuna göre ayarlandığında, sonraki gün daha akışkan ürün verildiğinde az doldurabilir (Ama bunu da tüm dolum gözlerinde yapması gerekir). Tabi bu az olmasının miktarı ne kadar? Bunu da yukarıda arkadaşların dedikleri ile beraber değerlendirin.

Kullanilan flowmetre'ler mekanik carkli olanlardan degil. Krohne nin ultrasonik flowmetreerinden kullaniyoruz. urun yogunlugu her zaman sabit. Bunu degerlendiren ayri bir proses makinesi ve ayni zamanda operatorler urun doluma baslamadan once brix degerlerini alip basliyorlar. Urunun doldugu bir tank var ve bu tankin yaklasik 25 cm altinda flowmetre pozisyonlanmis bir sekilde urun kendi agirligi ile flowmetre uzerinden geciyor yani herhangi bir pompa ile basilmiyor.
Hocam özelden bir kaç soru sordum ama yardımcı olabilir misiniz acaba flowmetreler ile ilgili?

Tabiki size ozelden mesaj yazdim

Bu arada kullanilan flowmetre krohne batchflux 5500c

Son düzenleme:
Flowmetrenin bulunduğu ortam şartlarını da bir gözden geçirin. Yani flowmetrelerin yakınlarında ısıtıcı, piston vb manyetik alan oluşturan birşeyler var mı? Flowmetreden geçtikten sonraki boru, hortum, dolum nozül uçlarının kapanmasını erken veya geç olmasına sebep olabilecek fiziki faktörler var mı? Dolum yapılan ürün sıcaklığı kaç derecelerde? Eğer sıcak bir ürünse borulardan geçen ürün flowmetreleri ısıtacak şekildeyse çalışma karakteristiğini etkileyebilir. Isı boru, hortumda genleşmeye neden olabilecek kadar fazla mı?

Az doldurmaya başlamadan önceki dolumda bir şekilde fazla basıyor mu? Eğer bir tane doluma bir şekilde fazla dolduruyorsa sonrakileri ona göre az basması normal. Flowmetreden sonraki borularda kalan miktarı hep sabit tutacak şekilde mekanik ayarlamalar mutlaka yapılmıştır ama yinede bunları da bir gözden geçirin.

Ayrıca PLC nin bulunduğu panonun ısı, nem şartlarını da kontrol edin. Eğer panonun içindeki ısı veya nem çalıştıktan bir müddet sonra yükseliyorsa bunlarda çalışma karakteristiğini olumsuz etkileyebilir. Panoda soğutucu fan yoksa fan bağlayın.

Yalımsal veya konfügürasyonla ilgili olsa sürekli aynı sorunu verirdi diye düşünüyorum. Ama yukarıda saydığım dış etkenleri kontrol edip bunlardan kaynaklanmadığını düşünüyorsanız yazılımda, konfügürasyonda gözden kaçan yerler olabilir.

• Beğen
Tepkiler: huh
Flowmetrenin bulunduğu ortam şartlarını da bir gözden geçirin. Yani flowmetrelerin yakınlarında ısıtıcı, piston vb manyetik alan oluşturan birşeyler var mı? Flowmetreden geçtikten sonraki boru, hortum, dolum nozül uçlarının kapanmasını erken veya geç olmasına sebep olabilecek fiziki faktörler var mı? Dolum yapılan ürün sıcaklığı kaç derecelerde? Eğer sıcak bir ürünse borulardan geçen ürün flowmetreleri ısıtacak şekildeyse çalışma karakteristiğini etkileyebilir. Isı boru, hortumda genleşmeye neden olabilecek kadar fazla mı?

Az doldurmaya başlamadan önceki dolumda bir şekilde fazla basıyor mu? Eğer bir tane doluma bir şekilde fazla dolduruyorsa sonrakileri ona göre az basması normal. Flowmetreden sonraki borularda kalan miktarı hep sabit tutacak şekilde mekanik ayarlamalar mutlaka yapılmıştır ama yinede bunları da bir gözden geçirin.

Ayrıca PLC nin bulunduğu panonun ısı, nem şartlarını da kontrol edin. Eğer panonun içindeki ısı veya nem çalıştıktan bir müddet sonra yükseliyorsa bunlarda çalışma karakteristiğini olumsuz etkileyebilir. Panoda soğutucu fan yoksa fan bağlayın.

Yalımsal veya konfügürasyonla ilgili olsa sürekli aynı sorunu verirdi diye düşünüyorum. Ama yukarıda saydığım dış etkenleri kontrol edip bunlardan kaynaklanmadığını düşünüyorsanız yazılımda, konfügürasyonda gözden kaçan yerler olabilir.

Ortam kosullarinda etkileyecek bir manyetik parca veya alan yok. Urun sicakligi yaklasik 75 derecelerde ve flowmetre manual'inde gosterilen ust sinir 95 derecedir. Diyelim i sicaklik ile ilgili bir sorun var ; bu sorun makine temizleme isleminden sonra tekrar start verildiginde yapiyor ve kendi kendine yarim saa veya 1 saat sonra duzelebiliyor. Urun ayni urun sicaklik ayni sicaklik :(

Panoda pano sicaklik kontolu var ama nem kontrolu yok. Ortamda da pek bir nem soz konusu degil.

Benim de ustunde en fazla yogunlastigim yazilim kismi. Demissiniz ki yazilim olsaydi hem olurdu hep veriridi. Program belli bir yerde stuck olup veya bir onceki calismadan gelen degerlerin uzerine birseylr yaziyorsa veya olmasi gereken FC , SFC ler kullanilmadiysa vs...

Bunun gibi durumlar aklima geldi. Cozebilmek icin bu konuya yogunlasmamiz lazim.

Yazdiklarin cok degerli seyler , yardim etmeye devam ettgin icin cok tesekkurler

Merhaba.Biraz ürünün katoloğuna baktım.Montaj ve bağlantı şartlarına uyduğunuzu düşünüyorum.Sıcaklık ile alakalı bir şeyler gördüm.Sıcak yüzeylerdeki montaj şeklini belirtmişler.Ayrıca pompa ve kontrol valfinin montaj yönlerinide doğru varsayalım.Eğer bütün bunlardan sonra sorun varsa aklıma gelen tek şey yazılımsal.İlk mesajınızda revizyon ettiğinizi belirttiniz.Daha önce böyle bir sıkıntı yoktu dediğiniz.Bu cihazda pulse çıkışı alıp bunu counter modülü ile işliyor programda.İlk mesajımdada dediğim gibi burada bir sıkıntı olabilir.Örneğin şu kadar pulse de şu kadar ürün geçer gibi bir ibare var.Kataloda 0-1000 hz ile 0-0.5 l/s ibareleri var.Bu değerlerde veya hesaplamalarda bir hata var ise bu sorun ondan olabilir.FM350-2 modülünü bilmiyorum ama configürasyonda bununla ilgili bir ayar vardır kesinlikle.
Sorunun nasıl çözüldüğünü herkes merakla bekliyor sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri