S7 200 plc de tımer sorunu

i.sinaplı

Katılımcı Üye
15920927540334457587999599300927.jpg
Merhaba arkadaşlar, 200 plc de şöyle bir işlem yaptım
-1 tane sensörüm var
-2 tane yaylı butonum var

Sensör malı gördü, herhangi bir butona basıldığında sayıcı set değeri 1 olduğundan sayıcı 1 saydı resetledim röle çıkış verdi, süre sonunda röle bıraktı buraya kadar tamam.
Devreye 2 bir sayıcı bağladım aynı işlemleri yapmak istiyorum 2.sayıcıya c1 e set değeri 2 verdim devreye 2 tane daha timer bağladığımda bunlara süre veriyorum, sayıcıya 2 set geldiğinde 2 tane röle çekiyor.
Hangi sayıcıya, kaç pals gelirse gelsin, start butonuna basınca çıkışım aktif olsun.
Nerde yanlış yapıyorum??

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Ekli dosyayı görüntüle 65654Merhaba arkadaşlar, 200 plc de şöyle bir işlem yaptım
-1 tane sensörüm var
-2 tane yaylı butonum var

Sensör malı gördü, herhangi bir butona basıldığında sayıcı set değeri 1 olduğundan sayıcı 1 saydı resetledim röle çıkış verdi, süre sonunda röle bıraktı buraya kadar tamam.
Devreye 2 bir sayıcı bağladım aynı işlemleri yapmak istiyorum 2.sayıcıya c1 e set değeri 2 verdim devreye 2 tane daha timer bağladığımda bunlara süre veriyorum, sayıcıya 2 set geldiğinde 2 tane röle çekiyor.
Hangi sayıcıya, kaç pals gelirse gelsin, start butonuna basınca çıkışım aktif olsun.
Nerde yanlış yapıyorum??
Her iki zamanlayıcı da q0.0 ile devreye giriyor. Sürelerde ayni. İkinciye gerek yok öyleyse.

C1 kontağı da hiçbir yerde kullanılmamış amacı nedir?

İlk kısım çalışıyor diyorsunuz. Ayni isi yapan ikinci bir devre ile farklı çıkışlarımı kontrol edeceksiniz?

Açıkçası yapmak istediğiniz tam anlaşılamıyor. Tekrar yazabilirmisiniz?

İlk kısım çalışıyor diyorsunuz. Ayni isi yapan ikinci bir devre ile farklı çıkışlarımı kontrol edeceksiniz?

Açıkçası yapmak istediğiniz tam anlaşılamıyor. Tekrar yazabilirmisiniz?
C0 sayıcısına 1 pals geldiğinde, herhangi bir butona bastığımda Q0 veya Q1 röleleri çekiyor. Buraya kadar çalıştırdım

Aynı işlemleri c1 sayıcısı ile yaptırıcam fiziksel çıkışlar gene aynı Q0 - Q1
Devreye bilerek 2tane daha timer ve kontaklarınu eklemedim,eklediğimde işler karıştı. sadece c1 sayıcıyı çizdim.
2 tane daha eklenecek timerin süreleri uzun olacak zaten...

Anlayabildiğim kadarıyla birşeyler çizdim.
İnşallah aradığınız budur. Ekteki pdf dosyası.

Ekli dosyalar

• S7-200.pdf
    64.5 KB · Görüntüleme: 7
Anlayabildiğim kadarıyla birşeyler çizdim.
İnşallah aradığınız budur. Ekteki pdf dosyası.
Merhaba çizdiğiniz devreyi canlı simülasyon da baktım c0 veya c1 sayıcısı pals geldi, q0.0 rölesi enerjilendi tamam
Alttaki ladder da i0.0 butonuna basınca sayıcıyı resetlemiş olduğumuzdan timer sayamıyor
t37 seri bağlı co kontağını t37 timer'ın üzerinden kapalı kontağını mühürleme yaptım timer sayıyor,
Sayıcıya 2.pals gelince co ve c1 açık kontakları paralel olduğundan,
aynı işlemi c1 içinde yaptım bu sefer de 2 timer beraber sayıyor?
Sayıcı karşılaştırma kontaklarını kullandım, onda da durum aynı..

S7-200 prg kurulu değil deneyemedim. Ama dediklerinize gore bir daha kontrol edeyim...

S7-200 prg kurulu değil deneyemedim. Ama dediklerinize gore bir daha kontrol edeyim...
Bir yeri atlıyoruz ama, sayıcı tek pals geldi sayıyor timer lar, çalışıyor Yukardaki çizdiğim şemada.
Ben buna ilave olarak c1 sayıcısını ve 2 tane daha timer bağladım
Sayıcıya 2.pals gelince timerlar ın ikisi saymaya başlıyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri