S7-200 Hızlı sayıcı yardım

s7-200 hızlı sayıcı ile sonsuz vidalı bir sistemin kontrolünü yapacaz motor ileriye dönerken ileriye geriye dönerken aşağıya doğru sayacak buraya kadar sıkıntı yok hc1 mod9 kullanıyorum işlemi gerçekleştiriyor fakat sistem enerji kesildiğinde sayıcı değerini sıfırlıyor sıfırlamasını istemiyorm buna nasıl bir çözüm bulabilirim. Bütün hızlı sayıcıların her modunu denedim fakat hepsini sıfırlayıp tekrar başlatmam gerekiyor yoksa başka türlü saymıyor böyle yapıncada içerik sıfırlanıyor ben istemedikten sonra sayıcı sıfırlamasın
yardımlarınız bekliyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sayıcının değerini bir word adresine move ediyorsun.sonra ayarlar kısmında bu word adresini kalıcı data olarak ayarlıyorsun (retentive data)

tamam programda zaten move ediyorum ve sürekli move etmeye devam ediyorum sayıcı 1651 saydı ve move ile bunu vd100 e taşıyorum sürekli olarak enerji kapatılıp açıldığında sayıcı 0 oluyor ve sayıcı değerini move etmeye devam ediyorum dolayısıyla sayıcı 0 vd100 de 0 oluyor ben bu değeri plc off konumuna düşmeden taşımam gerekiyor. Aslında durum şu Absolide servo motor çalışma mantığı ile çalıştırmak istiyorum. Enerji gidip geldiğinde referans aldırmamıza gerek kalmıyacak. Acaba atladığım bi yermi var anlayamadım. Daha açıklayıcı ve daha detay bilgiye ihtiyacım var.

move ettiğin sayıcıyı plc run konumuna geçtiğinde (kapanıp açıldığında) tekrar sayıcıya move etmen gerekiyor.yani vd100 ü tekrar hsc1 e move etmelisin plc run olduğunda .her plc de vardır özel bitler plc run olunca on olan bit gibi adresini imdi hatırlayamadım.

LD SM0.3
MOVD VD100, SMD48
HSC 1

Bu komutları bir networke yaz ve programın ana döngüsüne ekle sanırım sorunun çözülecektir.

Ne yaparsam yapım olmadı koca makinayı bitirdim bir enkoder değerini hafızada tutamadım cok dertliyim denilenlerin hepsini denedim olmadı bu konuda bire bir konuşabileceğim arkadaşlara ihtiyacım var

Aslında yukarıdaki kodlar eklendiğinde hallolacağından bayağı umutluydum ama madem olmadı o zaman sanırım farklı bir çözüm bulmak gerek işin kolayına kaçıp özel lipo piller falan var olmazsa devreye onlardan bir şeyler ilave edip enerji kesilmesini engellemek gerekecek....
Bu arada siz neredesiniz?

Merhaba arkadaslar problemi cozdum soyleki wizard olusturulurken sayici veoffset degeri ekleyebildigimiz bir yer var buraya vd100 ekledim programdada hc1 sayma degerini surekli smo.o ile vd100 e move ediyorum enerji kapanip acildiktansonra actual en son degeri sayiciya gonderdigimizden dolayi tekrar kaldigi yerden basliyor

şekilde görülen operatör panelindeki darbe sayısını 100 olarak giriyorum. (vd100 hafıza alanına 100 değerini gönderiyorum). plc programında tanımlı olan vd100 değerine 100 değerini atamış oluyorum dolayısı ile.oradan da mov_dw ile smd72 ye 100 değerini göndermesi gerekli doğal olarak ancak çıkışa baktığımda 200 darbe veriyor. sıkıntı burada. ben 100 değerini girdiğimde 100 darbe üretmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz ?
operatör paneli easywiev MT8100İV ayarlar sayfası
Ekli dosyayı görüntüle 11814
plc programı
Ekli dosyayı görüntüle 11818

dsd.jpgdsadas.jpgddddfdf.jpg

konuyu halettim ilginiz için cok teşekkür ederim ben uşak tayım

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,012
Son üye