S7-1200 V4.1 plc Modbus TCP server

korfez_

Üye
Merhaba; s7-1200 v4.0 ve öncesinde modbus tcp server kütüphanesi v4.1 ile değişikliğe uğramış. eski versiyonlarda modbus tcp port no vardı ve genelde 502 ile yazıp scadaya bağlanıyorduk.
Şu anda elimde bulunan v4.1 plc donanımı tia portalda ayarlandığında modbus tcp server bloğu eski versiyon plc eklendiği zamankinden farklı olarak geliyor. Yeni oluşan bu Modbus tcp bloğunda bulunan CONNECT kısmına ne yazmam gerekiyor. Scada ile bir türlü haberleştiremedim. yardımınızı bekliyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ekran Alıntısı_mb_server1.PNG
resimde modbus server bloğu görülüyor, PLC yi scada ile modbus tcp ile haberleştirmek için connect kısmına aşağıdaki resimde görülen değerleri girdim ama sonuç alamadım. Sayın ustalarımın Desteğini bekliyorum...
Ekran Alıntısı_mb_server2.PNG

online bağlantıya geçtiğinizde status ve error kısımlarıda hangi kısa kodlar beliriyor ?

baştan error biti aktif idi bu alandaki değerleri değiştirdim ve son olarak haberleşme hatası ortdan kalktı ve status kısmında yazan kod; "haberleşme bekleniyor" olarak görülmekte...
s7-1200 v4.1 den itibaren modbus tcp de s7-1500 ile aynı kütüphaneyi kullanmaktaymış. eski versiyon (v4.0 ve öncesi) sorunsuz olarak scadaya bağlanıyor acaba diyorum bu komut sadece plc ler arası haberleşme içinmi kurulabiliyor ama o zaman eski versiyon nasıl oluyorda scada ile sorunsuz haberleşebiliyor...
Sorunum hala daha devam ediyor yardımlarınızı bekliyorum.

bu arada hatırlatmak amacı ile sorunsuz çaışan eski versiyon (s7-1200 v4.0 ve öncesi) Modbus tcp server görünümü aşağıdadır.
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
bu programı dene.belki yardımcı olur

Ekli dosyalar

• MODBUS TCP 1200 V4.rar
    2.1 MB · Görüntüleme: 125

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye