Sıvı Seviye Kontrolu hakkında yardım?

etooba

Üye
Merhaba, şu anda bir firmada staj yapıyorum ve bazı görevler aldım fakat konular hakkında fazla bilgim yok..

Sürekli su dolumu yapılan bir depoda L1 ve L2 olmak üzere 2 sıvı seviyesi belirlenmiştir. Eğer sıvı seviyesi L1 in altında ise boşaltım pompaları çalışmıyor. Eğer L1 le L2 arasında ise boşaltım pompalarından 1 i çalışıyor. Eğer L2 nin üzerindeyse her iki pompa çalışıyor ve Eğer tank taşmaya başlarsa alarm veriyor. Pompalar 10 kw lık motorlarla sürülüyor. Pompa motorlarından T1 ve T2 sıcaklık değerleri alınıyor ve bu değerler de belli bir değerden fazlaysa motorlar kapatılıp korunuyor. Bu sistemin logic şeması ve pompa motorlarının yıldız üçgen yolverme logic şeması' nı çizmem gerekiyor. Bütün veriler binary olarak geliyor.

PLC hakkında bilgim neredeyse sıfır. Bu yüzden yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
bu işlemi plc ile mi yapacaksın.

Evet, çalıştığım firmada simatic s7 400 kullanılıyor, benim de bu işlemi bu programın mantığıyla aynı logic gösterimi kullanarak yapmam gerekiyor. Ama yapmam gereken sadece belirttiğim logic gosterimleri deftere çizmek..

malesef s7 400 bilgisayarımda yok istersen s7 200 ile yardımcı olayım sen s7 400 ile yaz

umarım yardımı olur.

Ekli dosyalar

• ~$Bel1.doc
    162 bayt · Görüntüleme: 26
  • Bel1.doc
    106 KB · Görüntüleme: 25
anlaşılan çok sıkışmışsın bu iş için bizimde başımıza geldi böyle şeyler ama çoğu (çırak)ustasıyla yaparak veya ustasının yanında bakarak öğreniyor benim de olduğum. Bu şekilde hep hazırcı olursan milletin doğrusu senin doğrun yanlışlarıda senin yanlışın olur. Zaten devletinde okulda staj yaptırmasının nedeni budur. Yani bu işi bilen ustaların yanında öğrenmen. Ben mesela isterdimki bu konunun içinde bir yeri sorman mesela ''şu kontağı nereye bağlayacaktım ustalarım'' diye. Sencede böyle daha değilmi. Neyse ben kimseyi yargılamıyorum. Ya siz çok şanslısınız yada biz çok şansısız karar veremedim. Kalın sağlıcakla.

Çok teşekkür ederim sayın i.tandogan çok yardımı oldu..

anlaşılan çok sıkışmışsın bu iş için bizimde başımıza geldi böyle şeyler ama çoğu (çırak)ustasıyla yaparak veya ustasının yanında bakarak öğreniyor benim de olduğum. Bu şekilde hep hazırcı olursan milletin doğrusu senin doğrun yanlışlarıda senin yanlışın olur. Zaten devletinde okulda staj yaptırmasının nedeni budur. Yani bu işi bilen ustaların yanında öğrenmen. Ben mesela isterdimki bu konunun içinde bir yeri sorman mesela ''şu kontağı nereye bağlayacaktım ustalarım'' diye. Sencede böyle daha değilmi. Neyse ben kimseyi yargılamıyorum. Ya siz çok şanslısınız yada biz çok şansısız karar veremedim. Kalın sağlıcakla.

Kusura bakmayın bu soruyu sorarken plc hakkında bilgim sıfırdı, kontak bağlanacağını bilseydim emin olun kontağı nereye bağlayacağım diye sorardım..

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri