Sıvı seviye kontrol devresi hakkında yardım

toyyy

Üye
Selam arkadaşlar,
Elimde sıvı seviye kontrol devre şeması vardı. Devreyi hazırladım mükemmel çalışıyor, fakat bir konuda yardıma ihtiyacım var. Bu devreyi akvaryuma su basmak için kullanmayı düşünüyorum. Su seviyesini tespit etmek için 2 adet kabloyu akvaryumun üzerine sabitledim. Kablolar suyla temas etmediği sürece motor akvaryuma su basıyor, seviye yükselince kablolar suya giriyor ve röle çekiliyor fakat bir süre sonra sudaki dalgalanmadan ötürü röle titremeye başlıyor ve röle serbest kalamıyor. Bu sorunu nasıl çözerim fikri olan var mı acaba? Şimdiden teşekkürler.

http://www.fotoekle.net/images/baskdevre.jpg

rölenin bobin uclarına sıra ile330 veya 470 mf kondansatör bagla bir test yap çözülecek kanısındayım.

1k ohm direnci ayarlı (tavsiyem çok turlu) bir pot bağla hassasiyet ayarını ordan yapabilirsin sanırım

rölenin bobin uclarına sıra ile330 veya 470 mf kondansatör bagla bir test yap çözülecek kanısındayım.

Bobin uçlarına hem 330 hem de 470 mf bağladım az önce ama malesef ise yaramadı.

potta bulunan potun bir ucunu orta uçla birleştir 1 k ohm söktüğün yere bağla. antık şu emiter kollektör arası tetikleme gerilinin eşiğini ayarlayabilmek.saçamaldım galiba.kolay gelsin.sen 2 kohm pot kullan derim

Anladım, elimdeki potlara bir bakayım, uygun bir pot bulabilirsem hemen deneyeceğim. Teşekkürler.

Henüz uygun bir pot bulamadım fakat kondansatörleri aynı anda bağlayınca hafif fark etti. Sanırım daha büyük değerde bir kondansatör işimi çözecek.

Arkadaşım bu tip sistemlerde iki referans noktan olmalı başlama ve durma . Durumu tek noktadan kontrol etmeye çalışırsan işin zor olur. iki seviyeden kontrol edersen problem kalmaz.

Kolay gelsin.............

O zaman farklı bir devre şemasıyla devam etmem daha uygun olacak, teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri