sıvı seviye rölesi hakkında sorular

juniorx

Üye
selamlar. sıvı seviye rölesi 3 yerine 2 elektrod ile güvenli çalışır mı. çalıştırmak ileride sorun yaratır mı. evetse ne gibi.

eğer illa 3 elektrod kullanmak gerekiyorsa zaten dar kuyuda çalıştığı için ve halihazırda şasi kablosu mevcut olduğundan üçüncü elektrod olarak şasi yani toprak kablosu bağlanır mı. eğer öyleyse toprak bağlantısını iptal etmek mi gerekir yoksa hem sıvı seviye rölesine hem de toprak hattına bağlamak doğru olur mu. benim aklıma şu geliyor. zaten pompa toprağın 30 metre altında ve suda çalıştığına göre topraklamaya gerek var mı. o halde toprak bağlantısını yapmasak ve o kabloyu sıvı seviye rölesine bağlasak olur mu.

bu cihazlar 5k ile 100k ohm arasında ayar sahasına sahip. su için hangisi seçilmeli.

3*0.75 ttr işimizi görür mü

teşekkürler.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
iki elektrot yeteli olur. kablo kesitide uygun.ssr de Ü -A -T yazar ust alt ve taban tabanı siz toprak zannettiniz herhalde siz sadece üst ve alt elektrotları kullanın yeterli olacaktır. kesit olarakta 2x0.75 yeterli olur. slm

3 elektrod kullanmazsanız, en ufak su sarfıyatında pompa dur-kalk yapacak , sık sık devreye gırıp cıkma olacakdır,
T olarak, boruya sıkıca baglıyacagınız, 3.kabloyu rölenın T termınalıne baglamanız faydalıdır.3X0,75 mm kablo yeterlidir. 2 kablo yeterli olsa, nıye 3 lü ımal etsınler.<metal olmıyan kaplarda, T ıletkenı 3.elektrodla tank içine sallanır.

3 elektrod kullanmazsanız, en ufak su sarfıyatında pompa dur-kalk yapacak , sık sık devreye gırıp cıkma olacakdır,
T olarak, boruya sıkıca baglıyacagınız, 3.kabloyu rölenın T termınalıne baglamanız faydalıdır.3X0,75 mm kablo yeterlidir. 2 kablo yeterli olsa, nıye 3 lü ımal etsınler.<metal olmıyan kaplarda, T ıletkenı 3.elektrodla tank içine sallanır.
sayın zeybek arkadaş hidrafordan değil dalgıç pompadan bahsediyor.sadece iki elektrotla çalışıp çalışmayacağını sormuş. slm

sayın zeybek arkadaş hidrafordan değil dalgıç pompadan bahsediyor.sadece iki elektrotla çalışıp çalışmayacağını sormuş. slm
resıstans sın dedıgı dogru vede ma ntıklı ama taban ucunu boş bırakamassınız pano ıcınde veya herhengı bı toprak ucuna baglanması gerekır alt sevıye elektrodu zaten sabıt kalıyor yanı 2* 0.75 le cok rshst calışır mantıklı

sayın zeybek sıze katılmıyorum taban sevıye elektrodu zaten sabıttır sureklı suyu veya sıvıyı gorur ortadakı elekrot alt sevıye elektrodudur yanı devreyı acar motor stop eder ust sevıyeye tekrar sıvı ulasınca motor start alır onun içindirkı taban elektrodu kuyuda olmasada olur panonun içinde toprak baglanırsa aynı işi gormüş olur saygılar

ben hiç üç elektrodu kuyuya bağlayan dalgıç pompacı görmedim. üst ve alt elektrotlar yeterli olur.slm

ümit bey merhaba. Ben oldu bitti alt-taban elektrodun ne işe yaradığını bi türlü anlayamadım, size zahmet olacak elektrodları anlatır mısın. Teşekkürler.

forumda çok değerli ve bilgili ustalarımız var bazan verdikleri cevaplara bakıyorum da olsada olur olmasada olur gibi benim bildiğim
elektrik devrelerinde ya olur ya olmaz
şimdi konumuza gelelim derin kuyu pompalarında su seviye denetlemesinde sıvı seviye rolesi kulanılır.
Sıvı seviye rolelerinde 3 adet elektrot çıkış klemensi vardır B= Taban. L=alt. U=Üst elektrotlar bağlanır. bu nedenle 3 adet kaplo kulanılır. Elektrotlar birer metre aralıkla bağlanır. bunlardan birtanesi olmazsa role çalışmaz.

forumda çok değerli ve bilgili ustalarımız var bazan verdikleri cevaplara bakıyorum da olsada olur olmasada olur gibi benim bildiğim
şimdi konumuza gelelim derin kuyu pompalarında su seviye denetlemesinde sıvı seviye rolesi kulanılır.
Sıvı seviye rolelerinde 3 adet elektrot çıkış klemensi vardır B= Taban. L=alt. U=Üst elektrotlar bağlanır. bu nedenle 3 adet kaplo kulanılır. Elektrotlar birer metre aralıkla bağlanır. bunlardan birtanesi olmazsa role çalışmaz.

Ustam Agam sözlerinize biri dışında katılıyorum. "... bunlardan biri olmazsa çalışmaz" bu doğru değil olsa olsa en alttaki prop olmazsa çalışmaz. Bu proplar küçük elektrik devrelerindeki sviç=anahtar mantığında çalışır; motor çalış-motor dur (dip prop şase(-) veya pozitif(+) hattına bağlı olabilir, genel olarak negatif bağlıdır).

Su iletkenliği sayesinde, su yükseldiğinde üst elektroda temas eder ve bu voltaj devreye motora giden elektriği kestirir, su seviyesi alt proptan aşağı olması halinde devreye sinyal gitmediğinden, depo boşalacağından devre motoru besleyen röleyi tetikler ve motor depoya su pompalar.

ssrolelerinde üst ve alt elektrotların suyla temasında role kontağı kapanarak çıkış verir. üç elektrotun bağlanmasıda şart değildir. slm

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri