Sıfırdan Modbas ve LON Öğrenmek İstiyorum

ferit85

Üye
Selamlar,
otomasyon işleri yapan küçük bir firmada işe başladım
herkes sahada ben ofiste takılıyorum boş boş

ilerde yapılacak projeler için Modbus ve LON öğrenmem gerekiyormuş,
araştır dediler bana.

Nerden başlayım ne yapayım hiç bi fikrim yok, sadece biraz Knx biliyorum
ne yapayım nereleri okuyayım?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar bir tane modbus iletişimli bir enerji analizörü yada bir plc edin, modbus poll yazılımının son versiyonunu (30günlük) netten indir ve denemelere başayabilirsin. Modbusu modbus.pl adresindeki makalelerden yada modbus.org adresindeki videolardan çok rahat öğrenebilirsin. (İngilizcen iyidir umarım) Bir sorun yaşarsan buradan ben yardımcı olurum. Bu arada kullandığınız sistem TCP-IP yada RTU yahut ASCII tabanlıdır. Onu öğren, ona göre cihaz edinirsin denemelerini yaparsın. LON'a gelince sanırsam türkiyede en yaygın ontrol firması kullanıyor bunu. Onların eğitimlerine katılmayı tercih edebilirsin. Ama lon daha basit (hazır) bir sistem. Mesela bizim kullandığımız Scada, bir lon hattındaki iletişimi açık tim cihazları tarıyor ve tek tek tüm noktaları detaylerıyla sisteme import ediyordu... Ama ben pek lon ile uğraşmadım. Daha çok ModBus-TCP, BACnet-IP, CANBUS ve PROFİNET kullanıyoruz sistemlerde. Enerji otomasyonu tarafında plc tarafını profinet kullanırız genset motoru ile CANBUS, Kontrol ünitesi ile modbus ile haberleşiriz. Bina tarafında ise BACnet kontrolör altında Modbus-rrtu yada tcp(işe göre) kullanırız.

Teşekkürler dediklerinizi yapacağım,
bir sorum olursa sizle görüşmek isterim, mesaj sayım henüz yetersiz olduğu için özel mesaj atamıyorum
bir email adresiniz varsa bana özelden gönderebilir misiniz

Merhabalar bir tane modbus iletişimli bir enerji analizörü yada bir plc edin, modbus poll yazılımının son versiyonunu (30günlük) netten indir ve denemelere başayabilirsin. Modbusu modbus.pl adresindeki makalelerden yada modbus.org adresindeki videolardan çok rahat öğrenebilirsin. (İngilizcen iyidir umarım) Bir sorun yaşarsan buradan ben yardımcı olurum. Bu arada kullandığınız sistem TCP-IP yada RTU yahut ASCII tabanlıdır. Onu öğren, ona göre cihaz edinirsin denemelerini yaparsın. LON'a gelince sanırsam türkiyede en yaygın ontrol firması kullanıyor bunu. Onların eğitimlerine katılmayı tercih edebilirsin. Ama lon daha basit (hazır) bir sistem. Mesela bizim kullandığımız scada, bir lon hattındaki iletişimi açık tim cihazları tarıyor ve tek tek tüm noktaları detaylerıyla sisteme import ediyordu... Ama ben pek lon ile uğraşmadım. Daha çok ModBus-TCP, BACnet-IP, CANBUS ve PROFİNET kullanıyoruz sistemlerde. Enerji otomasyonu tarafında plc tarafını profinet kullanırız genset motoru ile CANBUS, Kontrol ünitesi ile modbus ile haberleşiriz. Bina tarafında ise BACnet kontrolör altında Modbus-rrtu yada tcp(işe göre) kullanırız.
Merhaba
Benim de bu konuda biraz yardıma ihtiyacım olacak. Yardımcı olursan sevinirim.

MODBUS, modicon adlı firmanın geliştirdiği bir haberleşme şeklidir. temel olarak birbirine aynı haberleşme hattı üzerinden seri bağlı cihazların birbirinden farklı eşsiz adresleri vardır. birbirine bağlı bu cihazlardan biri master (efendi) diğerleri slave (köle) dir. efendi olan cihaz tüm seri haberleşme hattına der ki (broadcast); "ulan ameleler aranızda adresi x olan bana kaydedicilerindeki şu adresten şu adrese kadar olan kısmı yollasın bekliyom ([kölenin adresi][efendinin isteği][kölenin kaydedicilerinin neresinden isteniyor][dediğim anlaşıldı mı])". bu söylediklerini bir de şifreler ki düzü ile şifrelisi birbirini tutmazsa yanlış işler olmasın diye. bu haber tüm köleler arasında yayılır, bir telaş kaplar ortalığı, herkes bakar kendi adresinden mi isteniyor diye, ardından adresi x olan köle hemen kendi adresini, istenilen bilgiyi, duruma göre bu bilginin uzunluğunu hemen yayar haberleşme hattı üzerinden. ancak bunları yapmazdan evvel şifreyi de kontrol eder efendisine ayıp olmasın diye. (efendinin söylediği ile şifreli hali birbirini tutmazsa yollamaz bişey). bu şekildeki deveran sürekli akar gider. köleler asla isyan etmez
-alıntıdır-

MODBUS, modicon adlı firmanın geliştirdiği bir haberleşme şeklidir. temel olarak birbirine aynı haberleşme hattı üzerinden seri bağlı cihazların birbirinden farklı eşsiz adresleri vardır. birbirine bağlı bu cihazlardan biri master (efendi) diğerleri slave (köle) dir. efendi olan cihaz tüm seri haberleşme hattına der ki (broadcast); "ulan ameleler aranızda adresi x olan bana kaydedicilerindeki şu adresten şu adrese kadar olan kısmı yollasın bekliyom ([kölenin adresi][efendinin isteği][kölenin kaydedicilerinin neresinden isteniyor][dediğim anlaşıldı mı])". bu söylediklerini bir de şifreler ki düzü ile şifrelisi birbirini tutmazsa yanlış işler olmasın diye. bu haber tüm köleler arasında yayılır, bir telaş kaplar ortalığı, herkes bakar kendi adresinden mi isteniyor diye, ardından adresi x olan köle hemen kendi adresini, istenilen bilgiyi, duruma göre bu bilginin uzunluğunu hemen yayar haberleşme hattı üzerinden. ancak bunları yapmazdan evvel şifreyi de kontrol eder efendisine ayıp olmasın diye. (efendinin söylediği ile şifreli hali birbirini tutmazsa yollamaz bişey). bu şekildeki deveran sürekli akar gider. köleler asla isyan etmez
-alıntıdır-
Valla güzel anlatmışsın hocam :)

Yeah, exactly, you have posted the informative post. It really helped me ahead.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri