süt kontrol

kapasitif sensörlerde mesafe sorunu yaşamak olası. ben iki yıl süt fabrikasında bakımcılık yapmış biri olarak söylüyorum ki en kesin çözüm bir arkadaşımızın da bahsettiği endress hauser ultrasonik sensörlerdir. Hatta bir modeli köpüren sıvılar için üzerindeki köpük miktarını dahi hesaplayıp sana bir ekranda gösterebiliyor.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
kapasitif sensörlerde mesafe sorunu yaşamak olası. ben iki yıl süt fabrikasında bakımcılık yapmış biri olarak söylüyorum ki en kesin çözüm bir arkadaşımızın da bahsettiği endress hauser ultrasonik sensörlerdir. Hatta bir modeli köpüren sıvılar için üzerindeki köpük miktarını dahi hesaplayıp sana bir ekranda gösterebiliyor.

Yaşlanmışız galiba baksana ne sensörler varmış(haberimiz yok).
Peki ben o cam tüpün içine bir ufak cam tüp daha koysam (yıkanacak kadar büyük) onun ucunada analog değer veren bir basınç transmitteri koysam (olmaz demeyin çamaşır makineleri su oranını öyle ayarlıyor) içindeki sıvıyı (sütü) gramına kadar hesaplıyamazmıyım ?(neden gramına kadar dedim ? ağırlığı olan herşey basınca etki eder.)

Yaşlanmışız galiba baksana ne sensörler varmış(haberimiz yok).
Peki ben o cam tüpün içine bir ufak cam tüp daha koysam (yıkanacak kadar büyük) onun ucunada analog değer veren bir basınç transmitteri koysam (olmaz demeyin çamaşır makineleri su oranını öyle ayarlıyor) içindeki sıvıyı (sütü) gramına kadar hesaplıyamazmıyım ?(neden gramına kadar dedim ? ağırlığı olan herşey basınca etki eder.)

Çok güzel bir yorum getirmişsiniz sn [MENTION=7228]seagate[/MENTION] yine fabrikamızda buna benzer bir uygulama vardı. yoğurt dolum makinelerindeki dozaj teknesi dediğimiz ve seviyeye bağlı basınç ile yoğurdun sıvı halde kaplara zaman ayarlı şekilde serbest olarak akmasını sağlayan bir sistemdi. tankın devamlı %70 seviyesinde kalması isteniyordu o seviyede tank önü vanaları örneğin 3 saniye açık kalarak orada oluşan basınca göre kaplara sıvıyı serbest olarak bırakıyordu. Ancak sizin bahsettiğiniz daha çok load cell ile yapılması mümkün bir uygulama gibi geldi bana çünkü kap içine bir kap koyup o şekilde ölçüm yapmak aklınıza geldi sanırım. Bu da bir çözüm ancak tankın en altından mecburen yine bir delik açıp sıvı ile temas ettirip ancak o şekilde oradaki basıncı ölçebiliyorduk o da yine zamanla muhakkak tortu oluşumuna sebep olur. O sebeple periyodik olarak temizliği yapılıyordu. sizin dediğiniz yöntem de uygun olabilir ancak eğer çok hassas bir değerse istenilen o zaman da sütün yoğunluğuna göre seviye sapmaları meydana gelir çünkü süt yoğunluğu değişken bir organik madde. Ben ultrasonik sensör konusunda ısrarcıyım işin özü :)

Sıvı seviye rolesi kullanabilirsin buna ek olarak ULN2803 entegresi ile kendin seviye belirleme yapabilirsin devre şemasını veriyorum 1148986_352979338166297_1099426615_n.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri