robotların hızla gelişmesi insanı nasıl etkiler.

uln2003mfk

Üye
Arkadaşlar,şimdi robotlar her ğeçen ğün son süratle kendini yenilemekte tam olarak olmasada yavaş yavaş insanların işlerini elinden almakta.üretim hızı ve kalite artmakta ve bir sürü avantajları var robotların ama insanların işsiz kalmasına etki etmiyormu acaba?Avantajları ve dez avantajları neler acaba????

Robotların yapabileceği işleri neden insanlar yapsın ki? İnsanlar gidip sadece insanların yapabileceği işleri yapsınlar.

Ben bu yorumun üzerine yorum yapamayacağım :) Teşekkürler emrah_

Arkadaşlar şimdiki zamandan bahsetmiyorum ben.Anlatımımdan robotların gelişmekte olan teknolojisine karşı olduğum anlaşılmasın. "İnsanlar sadece insanların yapabileceği işleri yapsınlar"derken siz şimdiki zamana ğöre yorum yapıyorsunuz .Benim kasteddiğim ilerki zamanlarda olabilecek durumlar.Üstelik insanlar rahat etmesin durmadan çalışsın yorulsun demiyorum.Şimdi robotların yaptıkları işi önceden insanlar yapmıyorlarmıydı? (birebir aynısını demiyorum tabiki).Şimdiki zamanda insanların yapacagı işleri ilerki zamanda robotlor yapacak benim demek istediğim bu.Çünki şimdi robotların yaptığını eskiden insanlar yapıyordu,öyle değilmi?Şu zamanda insanların yapabilecekleri işler olabilir (endüstri ve üretim ağırlıklı) peki ileriki zamanda?Şimdi bile ülkemizde işsizlik sorunu çok fazla iken,işler robotların eline geçtiğinde bu sorun nerelere kadar çıkar bilemiyorum.Örneğin bir cnc kaynak tezğahının şimdiki yaptığı işi,önceden bir kaynakcı elemanı yapmıyormuydu (birebir aynı hızda aynı kalitede aynı zamanda demiyorum)şimdi bir fabrika bir cnc kaynak tezgahı aldığında kaynakcı elemanlarına ihtiyaç kalmıyor ama tamamen diil tabi(ileride tamamen olacak gibi geliyor bana)Anlatımlarım kısa zaman içerisine sıkıştırılmasın,ğeniş zaman dilimi içerisinde yorum yapıyorum.Elbette ğelişmekte olan robotlar ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunsun.Ğönül isterki o robotların tüm ekipmanları en küçük parçası bile tamamen yerli üretimi olsada bütün insanların işini robotlar yapsa.Bunu yapabilsek zaten bütün işi robotlar yapsa bile kişi başına düşen ğelir sayesinde hiç kimsenin çalışmasına gerek kalmaz,böyle bir ülke olmamızı bende isterim,ancak başka milletlerin teknolojileri ile teknoloji sahibi olunmaz sadece kullanılır ve de teknoloji üretmeyip sadece kullanmak ile işsiz kalan insanların derdine çare olabilecek ülke olamayız.Amacım kendimizin üretip kendimizin kullandığı,tamamen yerli üretimi olan robotlarla halkımızın rahat etmesini sağlamak.Teknolojiyi üretmeyip kullanmakla,başka milletlerin insanlarını çalıştırmadan rahat ettirir,kendi insanlarımızı işsiz bırakıp rahatsız etmekten öte başka bir şey yapamayız.Hiç bir zaman amerika,israil,alman,italyan vb.ülkelerin ürünlerinin sadece montajını yaparak oluşturulan bir robotun ülkemize olan faydası bize teknoloji satan ülkelere sagladımız faydadan kat kat aşagıdadır.Hiç bir zaman teknoloji satın alarak teknoloji satanın önüne geçemeyiz..Kimsede yabancı ürünleri kullanarak sadece montajını yaptıgı(ğerçek anlamda işe yarayan robotlardan bahsediyorum)robotları yaptığımızı zannetmesin.'Üretmeden tüketme tehlikesi içindeyiz' son olarakta emrah arkadaşıma kısa yorumu için teşekkürler ama bence Üretmeden tüketme ye benzer bir söz

düşünce üretmeden söz tüketme

benim cevabıma cvp vericek birileri yok sanırım herşeyi açıklamışım sanırım:)

Bir yorum eklemeyi düşünmüştüm ama siz zaten en güzel yorumu eklemişsiniz

'Üretmeden tüketme tehlikesi içindeyiz'

"düşünce üretmeden söz tüketme "

Bunlar biliniyorken, sanmayın bunun kimse farkında değil, eleştiri yerine birazda çözüm yolu gösterilse ..... ne yapmalıyız, ne yapabiliriz,.......

"Yorum yapmıyorum çözüm şu" demek isterdim ama malesef bende bu kervana katıldım.

Saygılar

robotlar insanların yapması gereken işleri yapıyor olsada insanlara daha farklı iş bölümleri daha farklı meslek dalları açılmış oluyor. Misal türkiye de bundan 5 yıl önce mekatronik sözü nerdeyse kimse tarafından bilinmeyen bir terim di. fakat robotların ve elektromekanik cihazların hayatımıza girmesiyle olay çok daha farklı bir boyut kazandı ve insanlar farklı yönlere gitmeye başladı. yani kısacası robotların zararı olma gibi bir olay asla söz konusu değildir...

şimdiki zamanda dedikleriniz dogrulugunu sürdürebilir ama ileride insanlık kendi sonunu hazırlıyor bence

robot teknolojisini iyi ve güzel iş ve amac icin kulanırsak insanlar mutlu olur fakat kötü amaç ve niyet için kulanırsak insanlığın sonuolur.

robot teknolojisini iyi ve güzel iş ve amac icin kulanırsak insanlar mutlu olur fakat kötü amaç ve niyet için kulanırsak insanlığın sonuolur.

nihayetinde robotlarda insanlarin yaptigi 1 cuval civatadir.:)

insanlarin sonu olma hikayeside ancak filimlerde olur dusunebilen bir robot su an icin imkansiz bir durumdur.
ayrica olmaz ama diyelimki oldu insan beyni gibi bir beyin yaptilar robota robot dusunebiliyor ama ruhu yok ruh-beyin iliskisi olmadan gene insan gibi olamaz...

En basit ornegiyle insan beynini mekanik parcalarla yapmak istendiginde is bankasinin buyuklugunde bir enerji santralinin olmasi gerekmektedir. Varin gerisini siz dusunun...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri