Robot Yapmak İsteyenler!

Nevzat bey merhaba

Öncelikle hayal gücünüzün çok geniş olduğunu düşünüyorum.Gerçekten her eletronikçinin yapmak istediği bir makineyi (robot demiyoruz çünkü robot kendi kendine karar verebilen cihazlardır ashimo bile buna dahil değildir) bundan 30 sene evvel lütfen buraya dikkat 30 sene yani thermionic valve (lambalar) zamanlarında yada z3, eniac gibi basit 4 bitlik işlemcilerin işlemci bile demek (hakaret olur) uv ile silinip yazzılabilen ki bir hatanızda silme işlemi 15 dk süren (dediğiniz cihazzı yapmak için sadece silme şlemi toplam kod için 30 yıl süren) ,yanına takılması gereken ram,eprom gibi donanımların neredeyse 1kbyte geçmeyen hafızaları ile voice recognition (ses tanıma) gibi profesyonel bir algoritmayı, ayrıca robot kolunda kullanılan actuatorları (genelde servo motor)ve bunların driverları,bunların P.I.D algoritmasını gibi vs.. nasıl 30 sene önceki pcb tenolojisi ile ve nasıl 4 bitlik işlemciye sığdırabildiniz.
ama unuttum özür dilerim sizin hayal gücünüz yeteri kadar genişti.
size birkaç foto yolluyorum sene 2007 ve ben meteksan sistem firmasında arge de görevliyim.aşağıda görmüş olduğunuz resimler Türkiyenin ilk yerli BOMBA İMHA Robotçuğudur dur.elektronik dizaynını (hardware + firmware ) 2 senede yaptım. ve içinde 8 adet işlemci olmasına rağmen ve de yıl 2007 olmasına rağmen kendi kendine bombayı bulup yolunuda kendi bulup bombayı imha edebilecek bir sistem yapamadık ne yazıktır. ŞİMDİ BÜYÜK SORU SİZLERE :):)

bu bizim gerizekalı olmamızdanmı kaynalanıyor (ki ekip argede sadece 4 kişi hepsi ODTU mezunu) yoksa sizin hayalle gerçeği ayırt edemeyip bu kadar gencecik insanları kişisel egonuzu tatmin etmenizdenmi kaynaklanıyor.? sorum budur

nihayetinde robot tüm testleri geçmiştir ve polislerin hizmetine sunulmuştur. Meteksan sistemin prestij projelerinden sadece biridir.
cihaz tamamen remote controlled olup kumanda çaantası,robotik kolu,paletleri,4 adet kamerası,PID motor kontrolleri,laser point ile hedef mesafesi ölçümü,yaklaşık 100barlık su topu silahı (aker), 19 inch lcd monitorü,proportional sürüş ve kontrol yaazılımları pan,tilt,zoom kamera özellikleri, 2.4ghz analog audio,video, aktarım, 868 mhz data aktarım, tranciever, daha çok ekipman var vs..
ama bukadar donanımı kusursuz bi şekiilde birleştirip (2 senede) IDEF2007 (ULUSLARARASI SAVUNMA VE SILAH FUARI) fuaarında oldukça ilgi gören bir cihaza GIT BOMBAYI İMHA ET ÖZELLİĞİ yapamadık. :)))) keşke ozamanlar tanışsaydık...

Bence forumdaki tüm arkadaşlardan özür dilemelisiniz (yada cihazın videosunu göndermelisiniz)

Son düzenleme:
Merhaba ,

Nevzat Bey

İlgiyle takip ediyorum .

30 yıl önceki teknolojiyle biraz uçuk geldi..söyledikleriniz..

Her halde çok filim seyretmek gerekiyor..

uzay yolu bu konuda çok iyidir..

farklı fikirler verebilir

MAİN_LOOP arkadaşıma kesinlikle katılıyorum teknik olarak tam açıklamayı siz yaptınız teşekkürler.30 sene önce söylediği robotu yapmak gercekten imkansız ..şizofrenlik yoktur umarım

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri