RF ile arduino kodlarını çalıştırmak ?

Sonus

Üye
Arkadaşlar merhaba,

elimde arduino ile yaptığım bir proje var ve ikinci aşaması rf ile uzaktan başlatmak.
Olay şöyle, ilk projemdeki arduino ledleri sırası ile yakıyor. Ben uzaktan başka bir arduino ve rf modülü ile bilgisayardan başla komutu verdikten sonra yanmasını istiyorum ledlerin.
c# ile arayüz yazdıklarını görüyorum. Sadece tek bir buton yeterli benim için "başla" butonuna basıldığında diğer arduino yüklediğim kodları çalıştırmaya başlasın..

Temelde 3 problem var.

1.Başlangıç için hangi arduino ile uyumlu rf modülünü (transmitter / reciever) alacağım ?
2. RF modülünü programlamak ve diğerini çalıştırır hale getirmek ?
3. C# ile "başlat" butonu olacak şekilde çok çok basit bir arayüz hazırlamak.

Şimdiden hepinizin yardımlarını bekliyorum çok teşekkürler.

Öncelikle RF modüle karar vermek gerek.

Daha basit kullanımı olan ATX34 vs. gibi modüllerde frekans karışması, uyandırma vs.vs sorunlarla uğraşmamak adına,
Kısa mesafede benim önerebileceğim NRF24L01 serisi veya ikinci bir arduinoya gerek kalmadan direkt bilgisayardan da kullanabileceğiniz ESP8266 wifi modülü.

Hatta bilgisayar bir wifi ağına bağlı ise tek bir modülle işi bitirebilirsin. Tek modül kullanma durumunda PC de soket programlaman gerek ama çok da karışık bir mesele değildir. Zaten yapacağın işte basit.

Arduino için hem NRF24 hemde ESP8266 nın hazır kütüphaneleri var.
Ufak bir ekleme/modifikasyon gerekecek tabii.

NRF24L01 ile ilgili hem alıcı hemde verici özelliğe sahip bir modül olduğunu duymuştum.
usb2serial kulanarak ekstra arduino olmadan haberleşen bazı uygulamalar mevcut ancak kimse nasıl olacağından bahsetmemiş o yüzden bende 30 tl daha verip daha basit olabilecek bir yöntem seçeyim dedim zira internette örnekleri bolca mevcut.

NRF24L01 serisini aldıktan sonra, NRF24L01 + arduino aldım diyelim ki ondan sonra internetteki birbirine bağlama kodlarını kullanmam onların birbirini görmesini sağlar mı ?
Verici olarak göndereceğim arduino + NRF24L01 ye hangi kodu yazmalıyım ki diğeri çalışmaya başlasın.
Aklıma ilk gelen çözüm ledleri süren arduino ya bekle komutu vermek belirli bir süre boyunca.
Daha sonra, verici olarak kullanacağım NRF24L01 + arduino ya ledleri sürme programını diğerine yani alıcıya göndermesini istemek..
Bekleyiş durumunda olan arduino o kodları alınca çalışmaya başlayacak..
sizce böyle bir mantıklı bu haberleşme sağlanabilir mi ?

Sağlanamaz ise, bana akıl verebilecek kod paylaşabilecek yada örnek gösterebilecek birisi var mıdır ?
Teşekkürler.

Uzaktan verici arduino bilgisayara kablo ile mi bağlanacak?

Evet hocam kablo ile bağlanacak. Öyle Transmitter kutusu gibi birşey hazırlayıp bilgisayarın yanına koyacağım.
@kaptan_

Aşağıda basit bir şema çizdim.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• RF-SİSTEMİ.png
    RF-SİSTEMİ.png
    13.2 KB · Görüntüleme: 18
C# arayüzünü oluşturabilirim, seri port ile bilgiyi gönderebilirim. Ancak daha önce hiç arduino ile deneyimim olmadığı için arduino tarafından anlamam. Uzun zamandır arduino spariş etmeyi düşünüyorum ancak kısmet olmadı şimdiye kadar.

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

C# ta ihtiyacım olan tek şey bir butona basıldığında RF modülünü tetikleyecek ve oda diğer RF-Arduino ikiliisini tetikleyip ledlerin yanmasını sağlayacak.
Sonuç olarak, bilgisayar kontrollü kablosuz olarak led sistemini yönetebilir halde olacağım.

Hocam peki bir sorum olacak C# ile bir fotoğraf makinesi usb portuna bağlandığında "çek" gibi bir komut verdirip bilgisayardan makinenin fotoğraf çekmesini sağlayabilir misiniz ?

eski fotoğraf makinalarının bazılarında webcam özelliği vardı o şekilde resim çekebiliyordun, şimdiki makinalarda ancak hafızaya erişilebiliyor, ancak makina üzerinde birkaç oynama yaparak dektanşörü bilgisayar komutuyla kapatıp resim çekebilirsin.

Onunla ilgili bir örnek paylaşma imkanınız varmı ?

Şu an elimde bir örnek yok ancak, biraz uğraş ile yapılabilir bir şey. Biraz programcı zekası, biraz da elektronik bilgisi lazım. C# hakkında sadece temel bilgim var. Ben elektrik teknisteniyim sadece hobi amaçlı bu işle uğraşıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri