rezistans ile kuşumu ısıtmak istiyorum

mistafa

Üye
merhaba ustalar,
benim elektrik hakkında pek bir bilgim yok elimde 220 volt ile çalışan elektrikli ısıtıcan söktüğüm 4 adet rezistans var bunlardan birini kuş kafesinin yanına ısıtıcı olarak koymayı düşünüyorum ancak çekincelerim ve bilmediğim noktalar var o yüzden bir kaç sorum var.

1) 12v dc adaptörün bir ucunu rezistansın bir ucuna diğer ucunu resiztansın diğer ucuna bağlayıp çalıştırmayı düşünüyorum amacım ne çok ısıtmak ne de çok az etki sağlamak değil kafesin içini 7-8 derece ısıtsın yeter bunun ayarlamasını telini kısaltarak yada aralarını açarak deneme yanılma yoluyla mı öğremem gerek zira elimde ölçü aleti yok tam emin olmadan koymak istemiyorum kuşumu yakmayayım :)

2) akşamları bir kaç saat çalıştırsam sıkıntı çıkarırmı sabit ısımı verir git gide artmasında sakıncaları nedir uzun süre çalıştırmanın kısa devre/yangın riski falan var mısır?

3) çok elektrik yakar mı? internetten rezistans ile ilgili çok akım çeker az volt ile kullansan dahi elektrik faturan fazla gelir gibi sallayanlar olmuş doğru mudur? sonuçta 12v adaptör ile kullanmayı düşüyorum.

benim sorularım bunlar sizin tavsiyeleriniz nedir veya dikkat etmem gereken yerler nereleridir bir tehlikesi var mıdır?

Bana sorarsanız eski bir elektrikli battaniye varsa onun ısıtıcısı telini sökün. 1/20sini kesin. Bu teli kuşun oturacağı bir pedin içine döşeyin ve 6-12 volt aralığında bir voltaj la besleyin.. sıcacık otursun. 5-10 watt yeter o zaman. tüketimde bir şey tutmaz

Bana sorarsanız eski bir elektrikli battaniye varsa onun ısıtıcısı telini sökün. 1/20sini kesin. Bu teli kuşun oturacağı bir pedin içine döşeyin ve 6-12 volt aralığında bir voltaj la besleyin.. sıcacık otursun. 5-10 watt yeter o zaman. tüketimde bir şey tutmaz
elektrikli battaniye olsaydı güzel olurdu. youtube da denk geldim tam benim istediğim gibi bir şey fansızını bir deneyim.
gerçi ortam çok soğuk da değil ben biraz elham yapıyor olabilirim :) olmadı pet shop'a sorayım vardır bu tarz şeyler.

12v 50w halojen lamba da işinizi görür, kuş ısınmak isteyince karşısınaa geçer.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri