Resimdeki Motoru tarımsal sulama için güneş paneli ile çalıştırabilirmiyiz?

djaskin

Üye
Selamun aleyküm arkadaşlar daha önce benzer soru sorulmuş ben resimdeki motoru ovada sulama yapmak için kullanıyorum 500 mt mesafeden her sene kablo döşüyorum artık buna son vermek istiyorum bu yüzden sizden bilgi almak için buradayım
1.Motoru normal toprak yuzeyınde yeraltı suyunu çekmek için kullanıyorum
2.motor gunluk 4 saat dan fazla çalışmayacak
3.motor şuanda 220 voltta calışacak sekilde bağlantı yapılmış
4.kaçtane güneş paneli akü ve şarj cihazı vs neler lazım bana?
bunun haricinde başka belirtmem gereken birşey varsa yazabilirsiniz motorun etiketi ve resmi alttadır

Ekli dosyalar

• 785D6DC4-2297-4D01-9D0A-39C6B229B9F3.JPG
    785D6DC4-2297-4D01-9D0A-39C6B229B9F3.JPG
    511.1 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG_1734.JPG
    IMG_1734.JPG
    485.5 KB · Görüntüleme: 54
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba,

Yarın bana 0*** dan ulaşırsanız size yardımcı olabilirim.

Saygılar,

Onur ERDEM

Moderatör tarafında düzenlendi:
güncel

motorlar kendi akımlarının yüksektir en az 2-3 kw lık sistem kurmanız lazım bu motorun etiketinden anladığım 220 volt olarak imal edilmiş sonradan 220 volt a dönüştürülmemiş https://www.kontrolkalemi.com/forum...e-invertör-ile-çalıştırma.127804/#post-822535
Mono faze elektrik motorlarında hız kontrolü yapılabilir . Nitekim bunun bir çok örneğini zaten kullanıyoruz (matkaplar,mutfak makinaları,
değişik havalandırma sistemleri vs.).
Ancak bir fazlı 220 volt motorlar için standart üretilmiş hız kontrol cihazı yoktur. Bunun en önemli nedeni hem 1 faz cihazların değişik
tiplerde olması hemde yapıları gereği cihaz maliyetleridir.
Eğert ihtiyacının bir fazlı motorunuzun hızını ayarlamaksa çokda fazla arayışa girmeyin . Bu konuda sadece imalatcı firmalar kendilerine özel
cihaz imal etmektedir. Tekrar edelim monofaz motorlar için piyasada kullanılabilecek standart bir hız kontrol cihazı markası yoktur.
Şu anda üretilip satılan inverterler 3 fazlı asenkron motorlar içindir. (burası alıntıdır http://www.inverter-plc.net/motor/bir_fazlı_motorlar.html )
Bu motoru 3 faz 220 ve 380 voltluk bir motorla değiştirip devreye 220 volt monofaze giriş 220 volt trifaze çıkışlı bir sürücü bağlayarak demeraj akımının invertör e zararını en aza indirebilirsiniz sürücünün çalışmasını rampalı kalkış olarak ayarlarsanız demeraj akımının zararını en aza indirirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri