Regulatör bozulursa voltaj artımı söz konusu olabilirmi?

Okan1234

Üye
Selamlar. Arkadaşlar aklıma takıldı bu konu elimde 78H15K 15 volt 5 amperlik regulator var. Şimdi bu regulator bozulursa inputa uygulanan gerilimin outputtan aynı değerde voltaj olabilirmi? Yani diyelimki güç kaynağı 19 volt regulatora bağlayarak çıkışta 15 volt alıyorum eğer bozulursa çıkışta 19 volt mu olacak?

Arızalandığında giriş voltajını olduğu gibi çıkışa verebilir, veya hiç çıkış vermeyebilir, bilemeyiz.
Regülatörü çok önemli bir yük beslemekte kullanacaksan, çıkış 15 voltu geçtiğinde girişi ayıracak bir devre yapabilirsin.

Giriş voltajını çıkışa verebilir. 7805'te bizzat yaşadığım bir durumdur.

Teşekkür ederim.

Arızalandığında giriş voltajını olduğu gibi çıkışa verebilir, veya hiç çıkış vermeyebilir, bilemeyiz.
Regülatörü çok önemli bir yük beslemekte kullanacaksan, çıkış 15 voltu geçtiğinde girişi ayıracak bir devre yapabilirsin.

Nasıl bir devre olucak? Lütfen paylaşırmısınız? Basit olursa güzel olur.

Çekilecek akım pilin tipine göre 0-4 amper arası.

Arkadaşlar koruma devresi olarak aşağıda görmüş olduğunuz devreyi kullanabilirim galiba.
Resimde 5 voltluk regulator var ama benim kullanacağım regulator 15 volt 5 amper yani 15 volt ve 0-4 ampere kadar çalışacak(güç kaynagı laptop adaptoru 19 volt) şimdi aşağıdakı tristorun yerine 5 amperlik 400 volt olan 2N 3525 tristor ve 3 amperlik sigorta kullanabilirmiyim? Birde direnc kaç kohm kullanmalıyım?

Arkadaşlar koruma devresi olarak aşağıda görmüş olduğunuz devreyi kullanabilirim galiba.
Resimde 5 voltluk regulator var ama benim kullanacağım regulator 15 volt 5 amper yani 15 volt ve 0-4 ampere kadar çalışacak(güç kaynagı laptop adaptoru 19 volt) şimdi aşağıdakı tristorun yerine 5 amperlik 400 volt olan 2N 3525 tristor ve 3 amperlik sigorta kullanabilirmiyim? Birde direnc kaç kohm kullanmalıyım?

1n3997 yerine 16v'luk 1/2 hatta 1/4 wattlık bir zener kullan, şemadaki 1n3997 (10 W) şaka gibi.

4k7 direnç olduğu gibi kalsın

2N 3525 tristör de abartı olur, onun yerine BT151-500 fazla fazla yeter, zaten üzerinden sigorta atana kadar akım geçecek.

Sigortayı devreden çekeceğin akımın biraz üzerinde seçmen gerekir.Peki çıkıştan ne kadar akım çekilebilir?

4A demişsin bu da regülatörün üzerinde 4*(19-15)= 16 Watt güç harcanacak demektir ki bunun sonucu, regülatörün birkaç saniyede yanması olur!

Bu regülatörün datasheetine ulaşamadım ama tahminen kılıf sıcaklığı watt başına en az 30-35 derece civarı artacaktır, bu durumda çok iyi soğutursan sürekli olarak ancak 1 amper ya da biraz daha fazlası akım çekebilirsin.

Giriş voltajını birkaç tane güçlü seri bağlı diyot ile düşürerek kayıp gücü azaltıp akım kapasitesini biraz daha arttırman mümkün olabilir.

Isınma sorununa kökten çözüm ise 78h15 yerine switching tipte bir regülatör kullanmak olur, mesela Lm2678.

Hocam çok teşekkür ederim. Peki Lm2678 le 15 volt ve 4 amper çekmek için nasıl bir devre kurabilirim? Datasheetinde baktım 5 voltluk çıkışlı devre mevcut. Ayrıca elimde Bt151x 650R tristor var ama bir türlü çalışmadı her yolu denedim ama çalışmadı.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri