Güneş Panelleri ve çıkan Voltajı Yükseltmek

galip29

Üye
Merhaba Ustalarım..
Ev İçerisinde Aydınlatma amacı olarak Kullanmak istediğim bir proje yapmaya kalktım. Toplamda 10 adet : Her Bir Led Kartı Üzerine 20 tane Küçük Beyaz renk veren LeD Lambacıkları kart üzerine montaj yapılmış ve faal olarak yanmaktalar ..!

Benim Sorunum Bu led kartları : 12 Voltla düşük seviyede yanıyorlar tam aydınlatamıyor ortamı. 24 volt da ise üzerindeki dirençler çok ısınıyor duman çıkartacak seviyeye kadar ısınıyorlar..! Hatta çıkarttılar bile... Mevcut Led lambalarımın 18 V 'da ideal seviyede yandıklarını Tespit ettim. yani bana gerekli olan voltaj akülerimden gelen 12 Voltu : 15 V - 20 V arası ayar yapabileceğim bir sistem devre lazım bana. . Bu devre hiç ısınma problemi yapmamalı Çünkü, direk akülerden gelen çıkışa bu devreyi araya bağlayıp, Lambalara giden Kablo uçlarının arasına bağlayacağım ve devamlı orada 7/24 Saat Takılı kalacak. ... !

Elimde 12 Volt 7 Amper : 8 adet Jel Tipi Akü var. Bunları birbirine Parelel bağladım. Ve ( 12 Volt 56 Amperlik ) bir güç elde ettim..!

10 adet de : ( 10 Watt 0,64 Amperlik ) Güneş Panellerim Var. Toplam 10 adet Panel. Bunlarıda Birbirine Parelel Bağlayarak ( 10 Watt 6,4 Amper ) lik Bir güç elde ediyor..!

Sanırım Yanlış değildir yaptığım....??????

Bu 8 adet birbirine Parelel Bağlı akülerimi: (12 Volt 56 Amper) , Yine Birbirine Parelel Bağlı 10 adet Güneş Panelleri , Güneşin Durumuna Göre, 18 V -21 V civarında Açık Devre voltajı Çıkarıyor..
Güneş Panellerinden Çıkan bu 18-V - 21 V arasında çıkan Voltajı , : 24V - 12V : DC DC Konvertör e Bağlayıp DC DC Konvertörün içindeki ayar mekanızmasından Giren 18 V - 20V Luk Akımı 13,8Volta Düşürerek ayar yapıp, sabitledim. DC-DC Konvertörden aldığım bu 13,8 V ile Aküleri Şarj ediyorum.! Bu Sistemim : , Bu aküleri Şarj etmeye Uygunmudur?

Şimdi Sizlerin Yardımına ,
ve bu sistemi Çalıştırabileceğim Devreye ihtiyacım Oldu.
mevcut Akü Voltajı olan 12 Volt Ev İçindeki Led kartlarıma Yeterli Aydınlığı Sağlamıyor.. BU Yüzden 12 Voltu , 15-20 Volt Arasında ayar yapabileceğim Ve direk sistemin arasına Bağlayacağım Isınma Problemi Yapmayan Uzun Vadeli Olarak kullanabileceğim.. bir devre için yardım edermisiniz...?

Yardım ederseniz Çok memnun olucağım.. Allah hepinizden Razı olsun. . . .

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri