Pwm kare dalga

deşarj

Üye
herkese selamın aleyküm hocalarım şimdi ben pwm dalgası üretiyorum 5ms açık 5ms kapalı sürekli bu şekilde geliyor ya mesela açık sinyal 2ms kapalı ise 20ms olsa onu nasıl ayarlarım yani bu süreleri ben ayarlamak istiyorum ne denediysem olmadı yardımcı olurmusunuz resim koydum (on-off olayı görün diye)
örnek;
timer2 ile pwm olusturdum b0 pinden çıkış olsun 1ms on 1ms off sinyali gelirken a1 ve a2 de birer buton var a1e basınca "on" olan kısım her bastıgımda 1ms artsın 2. butona basıldıgında da "off" kısmı artsın nasıl yapabilirim. desteklerinizi bekliyorum

Ekli dosyalar

• sa.png
    sa.png
    20.3 KB · Görüntüleme: 14
Diyelim ki bir işaretin çevrim süresi 1ms olsun.

İşaretin doluluk oranını % 50 olarak ayarlamak için 500µ saniye açık, 500µ saniye kapalı yapabiliriz.

Bunları da birer değişkene atayabiliriz. Kodu da bu değişkenleri kullanacak şekilde değiştirebiliriz.

Daha sonra düğmeye basıldığında işaretin doluluk oranını arttırabilir ya da azaltabiliriz.

dolulukOrani += 10; boslukOrani = toplamSure - dolulukOrani;

Donanımsal olarak yapmak için de testere şeklindeki bir işaret karşılaştırıcıya gönderilebilir. Nasıl çalıştığı burada görülüyor.

Biraz armut piş ağzıma düş gibi olacak ama yazılımsal olarak nasıl yapıldığını burada enine boyuna konuşmuşuz. Arduino kullanarak nasıl yapıldığını da göstermiştim.

Aslında bu beğenilen iletileri bir araya toplasak site için S.S.S sayfası oluşacak.

Son düzenleme:

İşaretin doluluk oranını % 50 olarak ayarlamak için 500µ saniye açık, 500µ saniye kapalı yapabiliriz.

Bunları da birer değişkene atayabiliriz. Kodu da bu değişkenleri kullanacak şekilde değiştirebiliriz.

Daha sonra düğmeye basıldığında işaretin doluluk oranını arttırabilir ya da azaltabiliriz.

Donanımsal olarak yapmak için de testere şeklindeki bir işaret karşılaştırıcıya gönderilebilir. Nasıl çalıştığı burada görülüyor.

Biraz armut piş ağzıma düş gibi olacak ama yazılımsal olarak nasıl yapıldığını burada enine boyuna konuşmuşuz. Arduino kullanarak nasıl yapıldığını da göstermiştim.

Aslında bu beğenilen iletileri bir araya toplasak site için S.S.S sayfası oluşacak.
teşekkür ederim ama istedigim tam olarak bu degil ölü zaman uygulamam gerekiyor

hocam şimdi biz iki timer kullanarak bi pwm oluşturamazmıyız

Öncelikle eğer yazılan yanıtın bir kısmına cevap vermeyeceksek iletilerden alıntı yapmaya gerek yok. Birisi ileti yazdığında konuyu takip edenler bunu görebiliyor.

Evet 555 zamanlayıcısı ile de olur. Zamanlayıcılardan bir tanesi karşılaştırıcı olarak görev yapacak.

Bunun bir örneğini daha önce paylaşmıştım.

https://tinyurl.com/y33rwma7

Örneğin üstteki 12 volta bağlı 1k direnç yerine 3k direnç bağlarsanız giriş sinyalinin doluluk oranının değiştiğini görebilirsiniz.

Öncelikle eğer yazılan yanıtın bir kısmına cevap vermeyeceksek iletilerden alıntı yapmaya gerek yok. Birisi ileti yazdığında konuyu takip edenler bunu görebiliyor.

Evet 555 zamanlayıcısı ile de olur. Zamanlayıcılardan bir tanesi karşılaştırıcı olarak görev yapacak.

Bunun bir örneğini daha önce paylaşmıştım.

https://tinyurl.com/y33rwma7

Örneğin üstteki 12 volta bağlı 1k direnç yerine 3k direnç bağlarsanız giriş sinyalinin doluluk oranının değiştiğini görebilirsiniz.
yok hocam bi türlü yapamadım istedigimi teşekkür ederim yardımlarınız için

Ben hatırladığım kadarıyla yazılımsal olarak yaptım.

Donanımsal olarak da bir arkadaş 555 zamanlayıcısı kullanarak yapımını göstermişti.

Bu iletileri okuyup, anlatılanları denediniz mi? Eğer denediyseniz, mümkünse devre şeması ya da kod örneği ile paylaşırsanız belki daha fazla yardımcı olabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri