Pwm şarj kontrol cıhazı akım kesmeme sorunu.

engynnn

Üye
Merhaba arkadaşlar. 150 watt lık bir güneş panelim ve 20 A pwm şarj kontrol cihazım var. Şarj kontrol cihazımı atölyede test ettim akü doluluk oranı %100'e ulaşmasına rağmen aküm hala akım çekmeye devam ediyor. Akımı tamamen kesmesimi gerekiyor. Pwm şarj kontrollerin çalışma prensibibi bilen biri bana yardım edebilir mi? Akü 13.3 voltta dolu gözüküyor ama şarj akımı hala 0.9 A. şarj kontrolü 13.9 v 1.19 amper ile besledim
IMG_20191003_210911.jpeg
IMG_20191003_210857.jpeg

hocam @Mustafa KABADAYI sizin arızada bu bence, bu ucuz mallar dolunca panel ok işareti sönüyor ama şarj kesmiyor büyük ihtimal bu cihazlarda mantık hatası var bence..

geçmiş olsun çözersiniz umarım, bu kadar alet ve gereçlere bakılırsa siz elektrikle iç içe deneyimli birisiniz sanırım..

Sarj kontrolcusune verdiginiz voltaji yukseltiniz. Onerim 16 - 18 volt veriniz.

Kontrolcunun sarji kesmesi muhtemelen 14.4 voltta olacaktir. Aku gerilimi bu voltaja gelene kadar akunuz akimi cekecektir. Ekranda aku doldu ibaresi neye gore hesplandi bilemiyorum ama bence soyledigim gibi giris gerilimini yukseltip akunuzun voltajini ve sarj akimini takibe aliniz.

hocam @Mustafa KABADAYI sizin arızada bu bence, bu ucuz mallar dolunca panel ok işareti sönüyor ama şarj kesmiyor büyük ihtimal bu cihazlarda mantık hatası var bence..

geçmiş olsun çözersiniz umarım, bu kadar alet ve gereçlere bakılırsa siz elektrikle iç içe deneyimli birisiniz sanırım..
Sayın ustam ilginiz için minnettarım.
Aynen benimde sorunum bu bu tür cihazlar ucuz ve işlevini yapmıyor sanırım.
Mppt bir şarj kontrol cihazı almak sorunu çözermi acaba bilmiyorum.
Dediğiniz gibi kontrol cihazından aküye giden + kabloya ölçü aletini seri bağladım.
Hiç bir şekilde şarj akımı kesilmiyor.

arkadaş @serkan_48 hocamın önerdiği girişe daha yüksek gerilim uygulasın denesin bir çözüm olurmu görelim..

@Mustafa KABADAYI hocam mppt çözüm olur elbet, hatta paraya kıyıp piyasadaki akıllı inverterlerden alsanız 1500 - 3000 tl arası, 2kva- 3 kva gücünde, kendi şarj kontrolü ve inverterü içinde ayrıca Şebeke bağlantısı içinde otomatik yani akü boşalınca kendisi şebekeye geçen sistemler, işinizi çok kolaylaştırır, hatta isterseniz ayarlarsanız aküyü gece ucuzken şebekeden dolduran cihazlar.. yani bununla balkondaki sisteminizi komple söküp atabilirsiniz, tam otomatik sistem..

arkadaş @serkan_48 hocamın önerdiği girişe daha yüksek gerilim uygulasın denesin bir çözüm olurmu görelim..

@Mustafa KABADAYI hocam mppt çözüm olur elbet, hatta paraya kıyıp piyasadaki akıllı inverterlerden alsanız 1500 - 3000 tl arası, 2kva- 3 kva gücünde, kendi şarj kontrolü ve inverterü içinde ayrıca şebeke bağlantısı içinde otomatik yani akü boşalınca kendisi şebekeye geçen sistemler, işinizi çok kolaylaştırır, hatta isterseniz ayarlarsanız aküyü gece ucuzken şebekeden dolduran cihazlar.. yani bununla balkondaki sisteminizi komple söküp atabilirsiniz, tam otomatik sistem..
Anladım sayın ustam.
Sistemi 12 volt üzere kurdum akıllı invertör pahalı ama çok güzel evet.
Şimdi invertörü geri gönderdim 1500 watt ile takas etmeyi düşünüyorum.
100 watt iki panel paralel bağlı.
60 ah iki akü paralel bağlı.
30 amper pwm şarj kontrol cihazı.
1500 watt tam sinüs invertör.
Bu şekilde devam edeceğim bakalım.
15 volt civarında uzun süre kalırsa aküler kaynama yapıyor.
Artık panelden gelen + kabloya koyduğum sigortayı kapatıverecem.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri