Pwm özelliği olmayan bir fan için hız kontrol devresi

merhaba,
elimdeki 24vdc ile çalışan 2 kablolu, 120x120mm ölçüdeki fanları hız kontrolü yapmak istiyorum. bir yerden pwm sinyali geldiğini düşünebiliriz. ya da bunu kendim sağlayabilirim.
nasıl bir devre yapabilirim? ekte kabaca bir devre çizdim. yardımcı olabilir misiniz ?
1553755289925~01.jpeg

Ben de fan yukarı gelecek şekilde kullandım.

İsterseniz bu şekilde bir diyot ve 10 k bir direnç ilave edilebilir.

Gf62y.png

Hatta daha farklı tasarımlar da var.

bgzBZ.png

Ama basitçe bu da iş görüyor.

pwm-png.51712

Burada PWM sinyalini Arduino ile oluşturabiliriz.

Isin icinde islemci olmasin derseniz 555 entegresi ile de bu pwm devresi kurulabilir.

Kolay gelsin.

Kardeş fani kendin kontrol etmek istiyorsan en ucuz ve basit olan 555 zamanlayıcı. Yok eğer oda sıcaklığına göre olsun diyorsan bir mcu ile yaparsın. Mcu ile dijital ekrandan bile kontrol edersin. Bu arada motor 24v kaç amper ona göre hesap ve component seçimi yapilir

hepinize teşekkür ederim.
-Erdem beyin yolladığı ilk 2 resim görünmüyor.

-24v fanı voltaj düşürerek hızını düşüremedim. ama pwm ile hızını düşürebilirim değil mi?

-555 ile pwm devresi yapılabileceğini söylediniz. frekansın yanı sıra, frekansı sabit bırakıp duty dediğimiz % lik kısmı da değiştirebilir miyiz?

-bildiğiniz en uygun pwm devresi paylaşabilir misiniz?

Fanin etiketini paylasirmisiniz?

Ozelliklerine bakalim.

hemen hemen bütün pano tipi fanlar 24vdc 120x120mm ebatlı. kompakt aksiyal fanlar.
ama illa marka model derseniz p.tesi paylaşabilirim.

Bildiğim kadarıyla PWM'de sinyalin doluluk oranını değiştirdiğimizde aslında gerilimi düşürüyoruz. Bu nedenle 2 ya da 3 kablolu fanlar hem DC gerilimi değiştirerek hem de PWM yöntemiyle kontrol ediliyor. 4 kablolulu olanlarda bir de PWM girişi oluyor.

İsterseniz bu şekilde bir diyot ve 10 k bir direnç ilave edilebilir.

pwm1.png

Farklı tasarımlar da var.

pwm2.png

elimdeki 2 kablolu 24vdc fanı kendim manuel elim ile kabloyu değdirip çekiyorum. ve bunun duty sini el kararı kabaca ayarlıyorum. hızını ayarlıyorum. yani pwm ile olacak gibi.
Ama dc motorlar için aldığım pwm modülü ile çalıştırmayı denedim. olmadı. galiba frekans çok hızlı. frekans düşük olsa duty işe yarayacak gibi.
bu yüzden frekansını ve duty sini kendim ayarlayacağım birşey,yapmak istiyorum.

2 kabloyu elle ne kadar ac kapa yaptirabilirsiniz ki? Pwm sinyali dedigimiz 30 - 50 kilohertz yani saniyede 30 000 - 50 000 kez ac kapa yapiyor.

Fan 2 kablolu ise 0 - 24 volt ile devir kontrolu saglanabilir. Keza pwm ureten bir surucu devre ilede hiz kontrol edilebilir.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri