Pwm özelliği olmayan bir fan için hız kontrol devresi

tekli darbeyi gösterir..

göstermesi gerek, XY modunda ve testere dişli sinyal üreticiler kullanılarak benzer deneyler yapılıyor..

Erdem bey,
dso138 ile ilgili sorunuzu tam anlayamadım. daha anlaşılır sorarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

dso138 tek girişlidir.

x10 ve x100 problar ile kullandım. 220vac ölçebildim ve sinüsü gördüm.

Ben bundan 3 tane aldım. aliexpress ve banggood dan.
aşağıdaki linkten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://banggood.app.link/aKcwkvHvCV

Son düzenleme:
bu devrede S1 düğmesine basınca ortaya çıkan sinyali, 3 numaralı çıkıştan çıkan sinyali ve C4 üzerindeki gerilimi ölçebilir miyiz.

Daha önce 555'i tek kararlı kullanan devrede darbe ('pulse') türündeki sinyalleri ölçebiliyor mu onu merak etmiştim.

Ya da mosfetin aktarım işlevini görmek istiyoruz diyelim. Bunu test etmek için basitçe bir mosfet, bir tane 10k direnç ve dalga üreteci yeterli.

mos1-png.53006

Burada giriş sinyali olarak 0'dan 5V'a 500 milisaniyede çıkan 1KHz bir üçgen dalga kullanıyoruz.

Kullandığınız osiloskopta örneğin giriş gerilimini x ekseninde, çıkış gerilimini y ekseninde gösterecek bir özellik var mı bunu merak etmiştim.

Örneğin örnek bir çıktı şuna benzer şekilde olabilir.

mos2-png.53007

Alt taraf giriş gerilimini, sol taraf çıkış gerilimini gösteriyor.

Bu ne işe yarıyor diye düşünüyorsanız bu bize giriş gerilimini hangi aralıkta kullanırsak mosfeti yükselteç olarak kullanabileceğimizi gösteriyor.

Erdem Bey,

dso138 osiloskop tek girişli olduğunu belirtmiştim. yani x y grafiği oluşturamazsınız.

mosfetin gate ucunda çok düzgün pwm sinyali görebilirken source ucunda göremiyoruz. bunun cevabı hem çıkıştaki yükte, hem de mosfetlerin datasheetlerinde grafiklerdedir.
osiloskop görüntüleri paylaşabilirim.
mosfet çıkışında parazit gibi gördüğümüz bu eğriyi nasıl giderebiliriz. ters diyot çözer mi bilemiyorum.

dso138 osiloskop tek girişli olduğunu belirtmiştim. yani x y grafiği oluşturamazsınız.

O zaman bu tür şeylere bakmak lazım.

http://www.gabotronics.com/development-boards/xmega-xprotolab.htm

Örneğin bu 2 kanallı, kıvrım izleyen ('curve tracer') vs bahsettiğine göre x ve y eksenlerinde çizim yapabiliyor olmalı. Sonra dalga üreteci ve görünge çözümleme ('spectrum analyzer') özelliği var.

mosfetin gate ucunda çok düzgün pwm sinyali görebilirken source ucunda göremiyoruz.

PWM de bir anahtarlama olduğu için çıkışta sinyalin bir miktar bozulmasının çok sorun olacağını tahmin etmiyorum. Mosfet'in giriş gerilimini, eşik geriliminden Vgs(th) biraz yüksek ayarlamanız yeterli.

Eğer ikili olarak bir veri aktarımı yapsaydık o zaman hikaye tamamen değişirdi. Bu sefer DÜŞÜK ve YÜKSEK olarak kabul edeceğimiz değerler için eşik değerlerini ayarlamamız gerekirdi.

Eğer mosfeti bir yükselteç olarak kullanmak isteseydik. Örneğin bir ses sinyalimiz var bunu yükseltmek istiyoruz. İşte o zaman yukarıda gösterdiğim devreyi kurup, mosfeti yükselteç olarak çalıştırmak için verilmesi gereken ön gerilimi kolayca bulabilirdik.

mosfet çıkışında parazit gibi gördüğümüz bu eğriyi nasıl giderebiliriz. ters diyot çözer mi bilemiyorum.

Eğer gerilim sıçraması, sekme ve salınım gibi etkiler oluyorsa bu durumda sönümleyici devreler ('snubber') kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri