proteus'ta nasıl çalıştırırım?

merln

Üye
merhabalar,
ben siteye yeni üye oldum elektroniğe karşı merakım var ama bu konuda henuz çok yeniyim.Foruma da çok yeniyim ,biraz araştırma yaptım ama konuyu bulamadım her soru için yeni başlık açmak gerekiyormu yoksa bütün sorularn olduğu tek başlık var mı.
Sormak istediğim şu proton ID programını yükledim orda yazdığım bir programı proteus ta entegreye nasıl aktaracam.Devreyi yaptım çıkış portlarına led leri bağladım fakat entegreye programı yükleyemedim.Hex uzantılı dosya yı yapmam gerekiyor ama ben .bas olarak kaydedebiliyorm .Yardımcı olabilirmisiniz

entegrenin üzerinde sol tıklayınca edit component açılıyor zaten orda sorun .Program file dosyasını seçerken hex uzantılı olarak seçmem gerekiyor ama ben proton da hex uzantılı kaydedemyorum programı

bende programlamada yenıyım.
sen hangı dılde yazmaya calısıyorsun?
ben basıc yazıyorum MicroCode Studio Plus (2) kullanıyorum
yazıp kaydedıp f9 a basıyorum hex halıne getırıyor. sen o dosyayı nasıl hex yapacagını arastır bıraz.

entegrenin üzerinde sol tıklayınca edit component açılıyor zaten orda sorun .Program file dosyasını seçerken hex uzantılı olarak seçmem gerekiyor ama ben proton da hex uzantılı kaydedemyorum programı

proton programını hiç duymadım. Ben Hi-Tech ürünleri kullanıyorum. Mikrokontrolöre (entegreye) gömeceğin yazılımı bir editörde(notepad bile olabilir) yazdıktan sonra bir derleyici kullanarak onu compile etmen lazım. Compile edildikten sonra kod .hex dosyasına dönüşür , o dosyayı entegreye gömersin ve çalışır.

Internette araştırdığım kadarıyla Proton Plus isimli yazılım hem editör hem compiler olarak çalışıyor. Kodunu yazdıktan sonra "Compile" yazan yere tıklaman gerekecek.

proton programını hiç duymadım. Ben Hi-Tech ürünleri kullanıyorum. Mikrokontrolöre (entegreye) gömeceğin yazılımı bir editörde(notepad bile olabilir) yazdıktan sonra bir derleyici kullanarak onu compile etmen lazım. Compile edildikten sonra kod .hex dosyasına dönüşür , o dosyayı entegreye gömersin ve çalışır.

Internette araştırdığım kadarıyla Proton Plus isimli yazılım hem editör hem compiler olarak çalışıyor. Kodunu yazdıktan sonra "Compile" yazan yere tıklaman gerekecek.

compile dediğin sanırım yazdığım komutu makina diline çeviriyor.
En basitinden şöyle deyim mesela

dongu:
high portb.0
pause 500
low portb.0
pause 500
goto dongu

şeklinde bir komut satırı yaptım proton plus ta sonra dediğin gibi compile ye tıkladım the dynamic link library SPARKEY.DLL could not be found in the specified path diye hata mesajı verdi

compile dediğin sanırım yazdığım komutu makina diline çeviriyor.
En basitinden şöyle deyim mesela

dongu:
high portb.0
pause 500
low portb.0
pause 500
goto dongu

şeklinde bir komut satırı yaptım proton plus ta sonra dediğin gibi compile ye tıkladım the dynamic link library SPARKEY.DLL could not be found in the specified path diye hata mesajı verdi

evet compile makina koduna çeviriyor. Çok büyük ihtimalle compiler yüklenmemiş yada yanlış yüklenmiş veya projeyi açarken compiler seçimi falan yapılıyorsa onu yapmamışta olabilirsin.

Ben sana Hi-Tide 'ı anlatayım . Çok büyük oranda Proton da böyle çalışıyordur. Hi-Tide bi editör. Yüklüyorsun , bir proje açıosun kodu yazıp compile diyorsun. Ama projeyi açarken hangi compiler'ı ve hangi pic'i kullanacağını seçiosun.O compilerı bilgisayarına ayrıca yuklemen gerekiyor. mesela "HI-TECH C Compiler for PIC10/12/16 MCUs"
gibi bir compiler var onu yüklemiş olman gerekiyor.Pic16f serisi programlamak için bu compiler gerekiyor.

Senin kullandığın programda compiler bi aradamı kuruluyor yoksa ayrımı kurman gerekiyor? Doğru compiler'ı kurdun mu? Ve kullanılacak compiler'ı projeyi açarken seçtin mi? Bunlara bi bak.

Not: Yukarda örnek verdiğim compiler "Hi-Tech C " dili için. Senin için farklı bir compiler lazım tabi.

ben compiler i kurmadım projede compile only ve compile and program diye bir buton var.Programı yazdıktan sonra bütün satırları seçiyorum ve cmpile only i tıklıyorm sadece ama dediğim gibi hata veriyor .Daha ilk aşamaları baya uğraştırıyor bu programlama ama yılmak yok bulacağz elbet .Senin dediğin bu compiler ayrı mı yükleniyor ben hangi pic i kullanacağımı seçmedim sadece ilk komut satırında tanıtıyorm hangi pic olacağını ayrı bir compiler yok baktım programa bulamadım

Derlemeye çalıştığınız programın tamamını yazarsanız bir deneme yapayım. bende hata vericekmi?

Derlemeye çalıştığınız programın tamamını yazarsanız bir deneme yapayım. bende hata vericekmi?

pek bir derleme sayılmaz ama ilk denemeler daha önce bir kursa gidip orda kısa kısa anlatmışlardı bunu şimdi ilerletmek istiyorm deniyorm kendimce.

TRISA = 0
' PORTB = 0

' BASLA:
' HIGH PORTB.1
' pause 500
' LOW PORTB.1
' pause 500
' HIGH PORTB.2
' pause 500
' LOW PORTB.2
' pause 500

' GOTO BASLA
' END

sadece bunu çalıştırsam preteus da gerisi gelecek.,
kursta görmüştüm ama tam hatırlamıyorm bunları yazdıktan sonra hepsini seçip bir butona basıyorduk picbasic te ( şu an proton plus var bende aynımıdır durum bilmiyorm) ve bu işlemden sonra makina diline çevriliyordu kodlar.sonra hex olarak kaydedip preteus ta entegrenin içine atıyorduk programı ve çalıştırıp istediğimiz sonuçları alıyorduk.Ben programı hex olarak atabilsem entegreye orda kaldım sabahtn beri araştırıyorm ilerleyemedim bir türlü

mıcrocode sutudyo ındır orda yaz f9a bas hex yapsın cok ugrastın boyle :d
yazım aynı bı fark yoq...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri