Proteusta akım ölçme

mandalina_

Üye
Proteusta ısısta çizdigim basit bi devrenin simulasyonunu çalıştırabiliyorum ama devreden ana koldan ne kadar akım geçtigini nasıl görebilirim proteusta böyle sayısal verileri nasıl görebilirim.Ayrıntılı anlatabilirmisiniz?

Proteusta ısısta çizdigim basit bi devrenin simulasyonunu çalıştırabiliyorum ama devreden ana koldan ne kadar akım geçtigini nasıl görebilirim proteusta böyle sayısal verileri nasıl görebilirim.Ayrıntılı anlatabilirmisiniz?

proteus'da akım gerilim ölçme gibi özellikler var fazlası var hatta..

ölçeceğiniz tür neyse ona göre ampermetre sececeksiniz DC-AC

proteus da sol tarafta "Virtual Instruments Mode" bölümü var ordan secebilirsiniz.
kolay gelsin

hatırlatma : ampermetre devreye seri - voltmetre paralel bağlanır.

Ekli dosyalar

• proteus.JPG
    proteus.JPG
    26.4 KB · Görüntüleme: 444
Proteus u anlatan kılavuzlarda ayrıntı var...

V >>> tıklarsınız devrede istediğiniz yere bağlarsınız
I >>> tıklarsınız devrede istediğiniz yere bağlarsınız ...

Ekli dosyalar

• akım.JPG
    akım.JPG
    89.7 KB · Görüntüleme: 347
hatta istersen osilascop bile kullanabilirsin proteusu bu yüzden çok seviyorum

proteus'da akım gerilim ölçme gibi özellikler var fazlası var hatta..

ölçeceğiniz tür neyse ona göre ampermetre sececeksiniz DC-AC

proteus da sol tarafta "Virtual Instruments Mode" bölümü var ordan secebilirsiniz.
kolay gelsin

hatırlatma : ampermetre devreye seri - voltmetre paralel bağlanır.
korkmaz arkadaşım isis te ac ve dc gerilimin voltajını nasıl yükseltiriz.mesela 220 ac akımlı sümülasyon yapabilirmiyiz,veya 24 v dc voltallı sümülasyon yapabilirmiyiz.tşk..

korkmaz arkadaşım isis te ac ve dc gerilimin voltajını nasıl yükseltiriz.mesela 220 ac akımlı sümülasyon yapabilirmiyiz,veya 24 v dc voltallı sümülasyon yapabilirmiyiz.tşk..

simülasyondan kasettiğin giriş çıkış dalga şekli ise osilaskopla olur ama sorunu tam anlayamadım

eğer besleme voltajını yükseltmekse onuda kullanığın kaynakdaki ayaları değiştirerek yapabilirsin

Kaynağa çift tıklayıp ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Hatta kaynağın dalgasını elinizle bile çizebiliyorsunuz.

Ben de akım probundan bişi alamıyordum saatlerce uğraşmıştım. Acaba başka bir şekilde mi bağlamalıyım diye düşünüyordum. Arkadaşım aldı fareyle tık koydu oldu. Meğer tam üstüne getirmiyormuşum probu. Çok pis eğlence konusu olmuştum :)

Akım ve gerilimi probları koyup ardından analog gösterici ile incelemeyi seviyorum ben. Daha kolayıma geliyor.

İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri