Proteus Dijital Saat

srdrtkll

Üye
Arkadaşlar resimdeki devreyi saniye kısmı olmadan kurmak istiyorum.
Çünkü saniye sinyalini başka bir devreden vermem lazım.
Proteusta nasıl yapablirim bunu?

Saniye kısmını tamamen çıkarıp atınca olmuyor. Başka bir şeyler de yapmak lazım ama çözemedim.

çözümü bulunca buradan da paylaşırsanız sevinirim. işimize yarayabilir kanaatimce...

Merhaba
Saniyeyi tamamen çıkartın.İki uç açıkta kalacak.UP ve MR.UP ucuna clock'u bağlayın.MR ucunu da negatife bağlayın.Çalışması lazım.Boş bir zamanımda bizzat deneyeceğim.

saniye kısmı olmadan derken;

sadece displaylerin mi olmaması yada entegrelerinde olmamasını mı kastediyorsunuz...

eğer displaylerin kalkması yeterli ise displayler devreden kaldırılabilir... (entegreler kalmak şartıyla)

tam bi açıklama yaparsanız yardımcı olalım.

proteus ta devreyi çizdim eklenecek ne ise yardımcı olurum...

Merhaba
Arkadaşım,clock palsın saniyede bir attığına göre entegreleri devreden çıkartma şansınız yok.Displayleri kaldırırsanız saat sayar fakat siz saniyleri görmezsiniz ama dakikada bir değişir.Veya entegreleri koymak istemiyorum derseniz dakikada bir pals veren clock kullanmanız gerekir.

Amacım entegre sayısını azaltmak. Bu nedenle sadece displayleri değil entegreleri de kaldırmam lazım.
Dakikada bir puls veren bir clock nasıl yapabilirim onu düşündüm aslında. Ama bulamadım.

Bu arada Kudret Bey sizin dediğiniz şekilde denedim ancak olmuyor.

Merhaba
555 ile yapabilirsiniz ama çok sağlıklı olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri