Potansiyometre kontrollü şerit led

beymey

Üye
Merhaba. Pot kontrollü bir şerit led devresi kuracağım ama bir kaç yerde takıldım. Devrenin şuan ki hali böyle bir yerde hata yaptım ama nerde hata yaptığımı anlayamadım ayrıca prizden enerji alacağım prizden enerji alacağım içinde bunu en az 12v çevirmem gerekiyor ancak bunu trafolarla yapmak istemiyorum şahsen bu devreyi koyacağım yere çok büyük gelecekler o yüzden benim için daha küçük bir şey lazım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Mosfet bu şekilde sürülmez, ve yük daima
besleme ile drain ucu arasına bağlanır.

Mosfet sürme konusunu, PWM, vs. konuları
inceleyiniz.
Hocam teşekkürler tavsiyeleriniz için ilgileneceğim bu konularla. Devre de ayrıca değiştirmemi eklememi istediğiniz bi özellik var mıdır peki aşırı ısınma vb. olur mu ? Olursa bunu nasıl çözebilirim ? İzninizle ekleyeyim 1.5 metreden fazla bir şerit ledi kontrol edeceğim ısı konusunda o yüzden endişelerim var.

Son düzenleme:
Hocam teşekkürler tavsiyeleriniz için ilgileneceğim bu konularla. Devre de ayrıca değiştirmemi eklememi istediğiniz bi özellik var mıdır peki aşırı ısınma vb. olur mu ? Olursa bunu nasıl çözebilirim ? İzninizle ekleyeyim 1.5 metreden fazla bir şerit ledi kontrol edeceğim ısı konusunda o yüzden endişelerim var.

Mehmet beyin yönlendirdiği konuları incelerseniz minimum atık isi maksimum verim ile parlaklık kontrolu sağlarsınız.

Güç kaynağı için trafo yerine smps guc kaynakları uygun. Güç harcamanizi hesaplayın üzerine biraz fark koyup seçim yapın.

Mehmet beyin yönlendirdiği konuları incelerseniz minimum atık isi maksimum verim ile parlaklık kontrolu sağlarsınız.

Güç kaynağı için trafo yerine smps guc kaynakları uygun. Güç harcamanizi hesaplayın üzerine biraz fark koyup seçim yapın.
Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Araştırmaya başlıyorum hemen. :)

SMPS güç kaynaklarının bir metal kasalı soğutmalı olanları var bir de normal prize takılabilen modem, ev telefonu tipi adaptörleri var. Hangisi işimi görür ikisi de işime yarar mı ? Çünkü anladığım kadarıyla biri soğutmalı ancak biri değil.

SMPS güç kaynaklarının bir metal kasalı soğutmalı olanları var bir de normal prize takılabilen modem, ev telefonu tipi adaptörleri var. Hangisi işimi görür ikisi de işime yarar mı ? Çünkü anladığım kadarıyla biri soğutmalı ancak biri değil.

Burada bir iki kriter var.

Çekeceğiniz akımın %25 üzerinde bir adaptör seçin.

Havalandırma sorunu olmaması lazım. Metal kasalı güç kaynakları led aydınlatma için en uygunudur. Bunu seçebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri