Potansiyometre Değişimi Hk. Tavsiye

Jackpot

Üye
Merhaba, bu konularda eğitimli vs. değilim mesleğim de değil ancak kendi çapımda zaman içinde meraktan evde tv/vs. bozuldukça ve kurcaladıkça kendime havya/multimetre/vb. aletleri olan elektronik seti aldım ve bir sorun olduğunda açıyorum, görebildiğim yanık veya tipi kaymış direnç falan bulabilirsem kodlarını yazıp sıfırını olmadı sorup soruşturup muadilini bulup direnç vs. lehimi söküp yeni lehim ile değiştirebiliyorum. ancak bu sefer evimdeki ses sisteminin "ses ayarı kumandası" arada bir temassızlık gibi ses kesilmesi, kendi kendine ses yükselip/azalması gibi dengesizlik yapıyor, açıp baktım. yanık veya tipi kayık olan göremedim bence bir sorun yok ama "ses ayarı" olan potansiyometreyi elimle hafif itince ses gidiyo/geliyo temassızlık oluyor gibi.. sanırım bunu değiştirmem gerekiyor belki de lehimlerini mi tazelemem gerekiyor? bilemedim ancak ulaşabildiğim potansiyometrelerin tipleri benimkisine benzemiyor veya ben benzetemiyorum, ben de komple kartın aynısı var mı diye bakayım dedim onu da bulamadım. yani 3 çıkışı görüyorum ama benimkisinde yaylı falan ekstra bir şeyler var, 5 tane bağlantı görüyorum ondan anlamadım. bu sebeple bilirkişi olan sizlere danışmak istedim.

sizce piyasadaki potansiyometreyi alıp kendim mi değişmeyi denemeliyim? veya direk potansiyometreyi iptal edip bir bağlantı ile hep son ses yapabilir miyim?(bilgisayardan ayarlarım sesi vs..)? veya eminönünde birileri var mıdır tavsiye edebileceğiniz bunu 2 dakikada halleder diyebileceğiniz? veya mahalledeki elektronikçi bile bunu becerebilir mi?(şahsen uğraşmak istemeyip başından savar diye düşünüyorum)

Konu hakkında hadsiz bir şey söylediysem affola ancak yorumlarınızı, bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim. velhasıl kumandanın yenisini bulmak istesem nereden bulurum bir fikrim yok. ayrıca bu ufak sorun için komple kumandayı yenilemek de doğru gelmiyor ama tabii sizin fikirlerinizi de okumak isterim.

Zaman ayırıp okuduğunuz için ve cevap verme nezakti gösterirseniz ayrıca teşekkür ederim. iyi günler.

fotoğraflar;
1-
20190915_144239 - Copy.jpg

2-
20190915_144208 - Copy.jpg

Potansiyometre yi oynatınca ses kesilmesi normal.
Hassas bir parça çünkü.
Potansiyometre ile ilgisi olmayabilir.

Aç kapa özellikli ses potu ayrıca kartta perçinli bulsaniz dahi 2 dk. değişim süresinde olmaz. Eski 2000 başlarındaki çin cep radyolarında bu pottan bulunur değeri aynıysa.

Öncelikle cevaplar için teşekkürler. Genel olarak, ses kontrolünün bağlantıları paslı gibi kirli geldiği için aslında ondan şüphelendim ama sizce bir sorun yok mu o pasımsı renk değişiklikleri normal midir? Belkide elemanda bir problem yok, sadece o paslı bağlantıları temizlesek veya yenileriyle değiştirsek falan düzelebilir mi?

@mustafa Kabadayı;
Peki sizce ne olabilir? Açmaya çalışayım, ses kısıklığı/vs. olduğu zaman kumandadaki ses kontrolü ile oynadığımda ses gidiyor/geliyor ama sonuçta düzeliyor. Yani bu sebepten kumandadan diye düşündüm ama sizce kumanda dışında mı bir arıza olabilir? Yoksa potansiyometre dışında ama yine kumanda kaynaklı mı demek istediniz?

@by lent;
Anladığım kadarıyla size göre pek bulunabilecek, bulunsa dahi pratik çözümü olmayan bir sorunum var. Peki çözüm öneriniz var mıdır? Mesela sizin önceden satın aldığınız ses sisteminin kumandasındaki ses kontrol kısmında sorun oldu diyelim ve aynısından bulamıyorsunuz, nasıl çözerdiniz?(Hoş tabii tamir ederdiniz bir şekilde sanırım ama sormuş bulundum.) Kumandası bozuk diye ses sistemini kullanmayacak olmak da saçma geliyor ne bileyim, sanki bir çözümü olmalı gibi geliyor.

Sizin için sorumu şöyle güncellemeye çalışayım, bunun dışında aynı girişli farklı kumanda mı bakmalıyım? veyahut var mıdır böyle "evrensel kumanda" tarzında ürünler? Yada elimdeki kumandayı Eminönü'ne veya bir yere götürüp bunun alternatifini istesem bulabilirler mi? verirler mi?

Bir başka çözüm önerisi olarak kendim uğraşırsam, estetikle/görünüşle falan çok işi olan birisi değilim o sebeple anakarta zarar vermeden lehimleri alıp, perçinleri de keserek parçalayarak vs. şimdiki ses kontrolünü anakarttan söküp, piyasadaki herhangi bir '50k'lık 3 ayaklı potansiyometriyi alıp ortadaki 3'üne lehimlesem herhangi bir fonksiyon kaybeder miyim? veya uyumu vs olur mu? Çünkü o yaylar ve perçinlerin bir fonksiyonu var mıdır anlayamadım. Estetik olarak, kapağını kapayamasam da olur açık dursun falan ne bileyim veya kapağı delerim ses kontrolünün çubuğunu çıkarırım vs.. Hani tamir olsun da estetik falan sorun değil. Veya son şans olarak, potansiyometreyi direk iptal edebilir miyiz? Sesi hep açık olur bilgisayardan kısarım falan..? Gerçi Mustafa Bey'in cevabından anladığım kadarıyla bunu yapsak bile kurtulamayabilirim ama neyse...

Çok uzatıyorum sanırım kusuruma bakmayın lütfen, sadece elimden geldiğince yapıcı alternatifler üretmeye çalışıyorum. Arada saçmalıyorsam affola. :) İlginiz, iyi niyetiniz ve yardım ettiğiniz için tekrar teşekkürler.

Aslında yol gösterdim bir kaç seçenğiniz var; ya küçük radyolardan temin edeceksiniz ki yine perçinli yapı sebebiyle 2 kat uğraşacaksınız hem eskisinden hem yeniden potıu çıkartmak, ya da mevcut potu kırıp bahsettiğiniz gibi standart 50K pot lehimlemek, son ihtimal aç kapa özellikli pot araştırın. Dilerseniz aç-kapa için sürgülü anahtar kullanın veya şu anki üzerindeki yapıyı fazla bozmadan sadece orta 3 pinin lehimini kurtarın ya da kesin. Zira 1. ve 5. pin yaylı mekanizma ve orta göbekteki kam-egzantrik açma kapamayı sağlıyor. Sesi çevirmeli olan bu tarz radyolarda bu pot bulunur işportacılar seyyar arabalar dahi satıyor sanırım. Kolay gelsin.

1568693024080.png

Son düzenleme:
Merhaba,

@by lent çok teşekkür ediyorum, uğraşıp foto bile koymuşsunuz, bir çıkarınız olmadan bilgi paylaşmak için emek harcamanız takdire şayan. Hak verebileceğiniz gibi günümüzde günahını dahi vermeyecek insanlar fazlasıyla türediği aşikarken sizin gibi insanlara yardım edenleri gördükçe umutlarımız tekrar yeşeriyor. Konuya gelecek olursam, üstadım ben bunun kablosunu çıkardım ve pamuklu kulak çubuğu+kolonya ile elimden geldiğince paslarını sildim, sonra dedim madem bunu yapıyorum potansiyometre'nin içine de kolonya döküp çevirdim falan elimden geldiğince sildim. pot'un içini iyi mi yaptım bilmiyorum fakat genel olarak görünüşte pasların çoğu gitmişti. iyice kuruması için yaklaşık 1 saat çamaşır askısında açık havada kuruttum. şimdi nazar değmesin ama canavar gibi çalışıyor. ne ses gidip/gelmesi ne de seviyenin alçalıp/yükselmesi kalmadı.(Bu arada pas temizliği için baktığımda tiner/aseton/vb. tavsiyeler vardı ancak ben öylesine bir deneyeyim mantığıyla kolonya ile denemek istemiştim..)

Özetle, kolonya ve kulak çubuğu kullanarak temizledim ve şimdilik sorun yok gibi duruyor. Tavsiye ettiğiniz çin malı müzik çalarları telefonuma kayıt ettim. Denk geldikçe işportacılara falan bakıp alacağım ve eve gelip içini açıp uyumlarına bakacağım, ileride olur da yine bir sorun olursa değişim olaylarına gireceğim gibi gözüküyor.

Konu hakkında bir değişiklik olursa, bilgi paylaşmak adına yine yazarım.

Olur da aynı hata ile karşılaşan arkadaşlar olursa diye belirteyim, yıllar önce almış olduğum Creative marka 5.1 ses sisteminin kumanda kaynaklı ses azalıp/yükselmesi ve gidip/gelmesi kısaca temassızlık gibi bir sorunum vardı. Şimdilik içini açıp temizledim ve sorun kalmadı gibi gözüküyor. Bilginize.

En kötü gününüzün dün olması dileğiyle, kalın sağlıcakla. İyi günler, iyi çalışmalar diliyorum.

Merhaba,

@by lent çok teşekkür ediyorum, uğraşıp foto bile koymuşsunuz, bir çıkarınız olmadan bilgi paylaşmak için emek harcamanız takdire şayan. Hak verebileceğiniz gibi günümüzde günahını dahi vermeyecek insanlar fazlasıyla türediği aşikarken sizin gibi insanlara yardım edenleri gördükçe umutlarımız tekrar yeşeriyor. Konuya gelecek olursam, üstadım ben bunun kablosunu çıkardım ve pamuklu kulak çubuğu+kolonya ile elimden geldiğince paslarını sildim, sonra dedim madem bunu yapıyorum potansiyometre'nin içine de kolonya döküp çevirdim falan elimden geldiğince sildim. pot'un içini iyi mi yaptım bilmiyorum fakat genel olarak görünüşte pasların çoğu gitmişti. iyice kuruması için yaklaşık 1 saat çamaşır askısında açık havada kuruttum. şimdi nazar değmesin ama canavar gibi çalışıyor. ne ses gidip/gelmesi ne de seviyenin alçalıp/yükselmesi kalmadı.(Bu arada pas temizliği için baktığımda tiner/aseton/vb. tavsiyeler vardı ancak ben öylesine bir deneyeyim mantığıyla kolonya ile denemek istemiştim..)

Özetle, kolonya ve kulak çubuğu kullanarak temizledim ve şimdilik sorun yok gibi duruyor. Tavsiye ettiğiniz çin malı müzik çalarları telefonuma kayıt ettim. Denk geldikçe işportacılara falan bakıp alacağım ve eve gelip içini açıp uyumlarına bakacağım, ileride olur da yine bir sorun olursa değişim olaylarına gireceğim gibi gözüküyor.

Konu hakkında bir değişiklik olursa, bilgi paylaşmak adına yine yazarım.

Olur da aynı hata ile karşılaşan arkadaşlar olursa diye belirteyim, yıllar önce almış olduğum Creative marka 5.1 ses sisteminin kumanda kaynaklı ses azalıp/yükselmesi ve gidip/gelmesi kısaca temassızlık gibi bir sorunum vardı. Şimdilik içini açıp temizledim ve sorun kalmadı gibi gözüküyor. Bilginize.

En kötü gününüzün dün olması dileğiyle, kalın sağlıcakla. İyi günler, iyi çalışmalar diliyorum.
Sorununuzun çözülmesine sevindim ustam elinize sağlık.
Bilgi paylaştıkça çoğalır evet Allah'a çok şükür forumumuz bu konuda çok çok iyi.

KArşılıksız yapmıyorum kim demiş karşılıksız, iyilik yap denize at diyen halt etmiş ... herkes elinden geleni yapsın yardım bulan başkasına yardım etsin diye yapıyorum :D.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri