Mobil pano hk.

ciko84

Üye
Merhaba arkadaşlar işimiz gereği sürekli farklı yerlerde bazen birkaç saatlik bazen birkaç günlük pano kuruyoruz ve ses sistemleri, dev led ekranlar vs. bağlıyoruz. Bunu ekteki gibi mini mobil panolarla yapıyoruz ancak koruması mevcutta sadece normal sigortalar ile yapıyoruz ancak sürekli başka yerlere bağladığımız için personel nötr toprağı karıştırırsa veya nötr koparsa (bir yerde başımıza geldi ciddi sıkıntı yaşadık) korumasız kalıyoruz. Nötr kopmasını yeni nesil Parafudr ile çözebilirim ancak toprak nötr karışmasını sanırım kakr ile çözmem gerekiyor ancak sorun şu ki bazı yerlerde toprak bulunmuyor, birde program esnasında (bazen canlı yayın, parti kongresi vs. oluyor) kesinlikle ne olursa olsun atmaması gerektiğinden kakr'ye güvenemiyorum. Bu konuda fikri olan var mıdır?

Ekli dosyalar

• 11161262_800.jpg
    11161262_800.jpg
    70.6 KB · Görüntüleme: 13
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
B ve F tipi kaçak akımlar var sanayii de makineler için kullanılır standart kaçak akımlar 80-100 tl ise bunlar 200-250 tl işinizi görecektir
yapıyoruz ancak sürekli başka yerlere bağladığımız için personel nötr toprağı karıştırırsa veya nötr koparsa (bir yerde başımıza geldi ciddi sıkıntı yaşadık) korumasız kalıyoruz.
Ben de 2006-2007 yıllarında istanbul da bir çok amaçlı salonun teknisyenliğini yapmıştım NTV bizim salon da canlı yayın yapmıştı teknisyenleri bir kaç lamba bağlayacağız dedi kaç kw gücünüz var dedim 3kw değince ben de bir prizi gösterdim buradan alın dedim meğer 5-6 kw lamba bağlamışlar canlı yayın esnasında sigorta atmıştı

Sn.ciko84, yeni nesil parafudr nedir bilmiyorum. Aşırı ve düşük gerilim koruma rölesi kullanabilirsiniz. Nötr toprak karıştırılsa bile bir önemi yok. Alıcıların çalışması için 220 V AC gerekli bu gerilim değerini Faz faz arası mı sağlar, faz nötr arasımı sağlar, faz toprak arasımı sağlar kim sağlarsa sağlasın röle çıkış verdirir. Ayarlanan set değerlerinin dışında bir gerilim varsa ayarlanan süre sonunda çıkışı kestirir. Eğer toprak nötr yer değişmiş ise ve röle çıkış veriyorsa alıcıların gövdesine nötr vermiş olursunuz. Bu durumun hemen bir sıkıntısı olmayabilir. Ama güvenli olmaz. Güvenli olması için TN sistem uygulamalı nötr ve toprağı birleştirmelisiniz. Enerji aldığınız sabit tesisin kaçak akım rölesi var ise zaten karışıklık durumunda daha baştan atarak sizi uyandıracaktır.
Kaçak akım rölesi sizinde belirttiğiniz gibi her atıp sıkıntıya yol açabilir. Sizin için en mantıklısı TN topraklama sistemi ve Aşırı düşük gerilim koruma rölesidir.

B ve F tipi kaçak akımlar var sanayii de makineler için kullanılır standart kaçak akımlar 80-100 tl ise bunlar 200-250 tl işinizi görecektir

Ben de 2006-2007 yıllarında istanbul da bir çok amaçlı salonun teknisyenliğini yapmıştım NTV bizim salon da canlı yayın yapmıştı teknisyenleri bir kaç lamba bağlayacağız dedi kaç kw gücünüz var dedim 3kw değince ben de bir prizi gösterdim buradan alın dedim meğer 5-6 kw lamba bağlamışlar canlı yayın esnasında sigorta atmıştı
O anki stresi yaşayan bilir :) teşekkürler
Sn.ciko84, yeni nesil parafudr nedir bilmiyorum. Aşırı ve düşük gerilim koruma rölesi kullanabilirsiniz. Nötr toprak karıştırılsa bile bir önemi yok. Alıcıların çalışması için 220 V AC gerekli bu gerilim değerini Faz faz arası mı sağlar, faz nötr arasımı sağlar, faz toprak arasımı sağlar kim sağlarsa sağlasın röle çıkış verdirir. Ayarlanan set değerlerinin dışında bir gerilim varsa ayarlanan süre sonunda çıkışı kestirir. Eğer toprak nötr yer değişmiş ise ve röle çıkış veriyorsa alıcıların gövdesine nötr vermiş olursunuz. Bu durumun hemen bir sıkıntısı olmayabilir. Ama güvenli olmaz. Güvenli olması için TN sistem uygulamalı nötr ve toprağı birleştirmelisiniz. Enerji aldığınız sabit tesisin kaçak akım rölesi var ise zaten karışıklık durumunda daha baştan atarak sizi uyandıracaktır.
Kaçak akım rölesi sizinde belirttiğiniz gibi her atıp sıkıntıya yol açabilir. Sizin için en mantıklısı TN topraklama sistemi ve Aşırı düşük gerilim koruma rölesidir.
Hocam teşekkürler ancak sürekli değişken yerlerde bulunuyoruz kimi yerde topraklama oluyor kimi yerde olmuyor, nereyi gösterilerse oradan enerji alıyoruz kaçak akım genelde olmuyor (iş esnasında atma tehlikesine karşı iptal ediyorlar) o yüzden sabit yerimiz olmadığı için dediğiniz zor sanırım.

Sn.ciko84,Hocam teşekkürler ancak sürekli değişken yerlerde bulunuyoruz kimi yerde topraklama oluyor kimi yerde olmuyor, nereyi gösterilerse oradan enerji alıyoruz kaçak akım genelde olmuyor (iş esnasında atma tehlikesine karşı iptal ediyorlar) o yüzden sabit yerimiz olmadığı için dediğiniz zor sanırım.
yazınızdan beni anlamadığınızı çıkarıyorum.
Kaçak akım varsa zaten bypas yapılıyor, topraklama olmayabiliyor. Bu şartlar altında enerji aldığınız kablonun nötr(mavi) ve toprak (sarı yeşil) damarlarını birleştireceksiniz. Böylelikle nötr toprak karışırsa diye sormuş olduğunuz problem çözülmüş olacak.
Birde nötr koparsa demiştiniz. Bunun içinde önceki yazımda belirttiğim gibi aşırı ve düşük gerilim koruma rölesi kullanmanız gerekecek. Bu da basit ve ekonomik olarak uygulanabilecek bir şey. O resmini paylaştığınız priz kombisinden max. çekilebilecek akımı göz önüne alarak açma bobinli bir tmş ve koruma rölesinin içinde bulunduğu bir panoyu priz kombisinin altına takacaksınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri