Potansiyel Fark tam olarak nedir? Nasıl bir şey?

Orxan

Üye
İyi Akşamlar. Çok rica ediyorum tam emin olmayanlar cevaplamasın. İşin ehli olanlardan cevaplaması için rica ediyorum.

Akım - Tamam
Direnc - Tamam

Voltaj diğer adıyla potansiyel fark tam olarak nedir? Nasıl bir şeydir? Bir türlü tam kavrayamıyorum. Bunun tam olarak anlatacak makale video varmı?

Udemyde kurs satın aldım youtubeden bir kaç video izledim ama bu potansiyel farkın ne olduğunu anlayamıyorum kavramıyorum.

Temel Elektronik için kitap sifariş verdim.
Daha önce elektronikle devre vs yapdım ama yarım yamalak öğrenmişdim şimdi elektroniğin temelini sağlam öğrenmek istiyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
madem akım ve direnç tamam. onlarla anlatmaya çalışayım.
bir dirençten akım aktığını düşün. direnç akıma zorluk gösterir. dolayısıyla elektronlar direncin bir tarafında birikme yapar, dolayısıyla elektronlar bir tarafta daha çok diğer tarafta daha az olur. böylece 2 taraf arasında bir potansiyel fark oluşmuş olur.

Voltaj diğer adıyla potansiyel fark tam olarak nedir?
Daha Türkçe ile "gerilim", elektriği oluşturan serbest elektronların, elektrondan yoksun olan artı kutuba akma eğilimidir. Yani bir hortumdan kendi halinde akan bir su ile bir kompresörle sıkıştırılarak (bu arada sıvılar sıkışmaz) akışınız hızlandırılması gibi. Bunun ölçüsü volt'tur.

Teşekkür ederim. Estağfurullah

Bu formül beni hiç ilgilendirmiyor :)
Potansiyel Enerji Formülü:
Epotansiyel (J) = Maddenin Kütlesi x Yerçekimi İvmesi x Maddenin Zeminden Yüksekliği

Burada ki formüller beni ilgilendiriyor.

Elektriksel Güç Formülü:
a)Doğru Akım Devrelerde:
Pelektriksel (W)= Potansiyel Gerilim (Voltaj,V) x Akım (I)

b)Omik Devrelerde:
ximage-79.webp

c)Endüktif Devrelerde:
ximage-80.webp

– Manyetik Alanda Enerji Formülü:
İndüktörde indüklenmiş olan emk, bir bataryanın ani akım oluşturmasını engellemektedir. Bu sebeple batarya, bir akım oluşturmak için indüktöre karşı iş yapmalıdır. Batarya tarafından sağlanan enerjinin bir kısmı dirençte iç enerji olarak iş yapar, geri kalan enerji ise indüktörün manyetik alanında depolanır.

ximage-81.webp

Bu denkleme göre, bataryanın sağladığı birim zamandaki Iε enerjisi, dirence birim zamanda verilen I2R enerjisi ile indüktörde birim zamanda depolanan LI (dI/dt) enerjisinin toplamına eşittir.

Peki senin bunu anlayacak potansiyelin var mı?
Ne kadar bilgiye sahipsin?
Elektronik devre ile ilgilendiğin için şöyle anlatalım o zaman.
Potansiyel enerji bir devredeki istenmeyen yada olmasını istediğim voltajdir.
Potansiyel enerji bir devrede kullanılmış olan elamanların kendi iç dinamikleri gereği kendi içinde üretmiş olduğu voltajdır.
Bir kondansatör bir potansiyele sahiptir. Yani elektrik verildiğinde kondansatörde elektrik üretir gibi düşünelim. Şimdi kondansatör elektrik üretmez falan filan tartışmalarına girmek istemiyorum.
Potansiyel enerji devrede fazladan oluşan volttur. Biz bunu istenmeyen voltaj yada istenen voltaj olarak kullanırız. Formüller ise yukarıda yazıldığı gibidir.

Türkeçede de potansiyeli güç olarak kullanıyoruz.
Bu yükü kaldıracak potansiyele sahipmisiniz?
Bu konuyu anlayacak potansiyelin var mı?
Gibi gibi vs vs....

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri