Potansiyel fark veya enerji tam olarak nedir?

Arkadaşım sırf fizik kimya elektronik değil Türkçe'ye de hakim değilsin. Mesajında çarpışmak deyip sonra da çarpışmak değil diyemezsin. Beyaz beyazdır siyah siyah, her şeyin adı var.

Mizahi - geyik, ciddiyetsiz bir forumda yazdığını düşünmüyorsundur inşallah. Yazdıklarını önceden de ciddiye alanlar var, yine hatırlatayım forum kurallarında yazdıklarınız sizi bağlar. Vereceğiniz yanlış bilgi yüzünden size inananlarda oluşabilecek zararlardan da sorumlusunuz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sanırım teşbih te hatalar yapıyor olabilirim. Anlatımlarım da fizik yada kimya dili yada elektrik yada elektronik dilini kullanmıyorum :) onun için de anlattıklarımı tam olarak ifade de edemiyor olabilirim.
O zaman anlatımların bilimsel olmaz.
Bilimsel olmayınca da insanlar anlayamaz. Hatta yanlış bile anlayabilir.
Bu sebepledir ki forumlarda daima bilimsel anlatımlar ile açıklama yapmaya çalışmalıyız.

O zaman anlatımların bilimsel olmaz.
Bilimsel olmayınca da insanlar anlayamaz. Hatta yanlış bile anlayabilir.
Bu sebepledir ki forumlarda daima bilimsel anlatımlar ile açıklama yapmaya çalışmalıyız.
Bende şöyle düşünüyorum aslına bakarsanız.
Zaten buraya gelip konu açanların tamamı google denen yerden arama yapıyorlar. Yazılanları okuyorlar ve hiç bir şey anlamadıkları içinde buraya gelip konu açıyorlar. Tıpkı benim gibi. Yazılanları anlamıyorlar ki buraya geliyorlar.
Forum kurallarına gelince kimseye bir zarar vermek değil niyetimiz. Bildiğimiz kadarını paylaşıyoruz. Burada en ustayım diyenler bile hata yaparlar. Sorun hata yapmak olmamalı bence. Hata yapalım ki çabuk öğrenelim bir şeyleri. Çok geçmeden ne kadar çok hata yaparsak o kadar çok öğreniriz. Ben amper basınçtır voltaj hızdır diyorsam ben öyle daha iyi anladığım için öyle demişimdir.
Buraya gelenlerinde daha iyi anlaması için daha basit bir şekilde örnekler vererek anlatmak istiyor olabilirim. Neyse tartışmalara fazla girmek istemiyorum. Çekildim :) Konu sahibi kimi anladı ise beğen tuşuna basar hepsi bu :) kolay gelsin.
Arkadaşım sırf fizik kimya elektronik değil Türkçe'ye de hakim değilsin. Mesajında çarpışmak deyip sonra da çarpışmak değil diyemezsin. Beyaz beyazdır siyah siyah, her şeyin adı var.

Mizahi - geyik, ciddiyetsiz bir forumda yazdığını düşünmüyorsundur inşallah. Yazdıklarını önceden de ciddiye alanlar var, yine hatırlatayım forum kurallarında yazdıklarınız sizi bağlar. Vereceğiniz yanlış bilgi yüzünden size inananlarda oluşabilecek zararlardan da sorumlusunuz.
Sizin hayal dünyanız farklı benim hayal dünyam çok daha farklı.
Olayları anlatmak için sizin hayal dünyanızı anlamam gerekir. Ama ben sizin kafanızın içindeki hayal dünyasına inemem. Belki o bildikleriniz yüzünden benim söylediklerimi anlamıyor olabilirsiniz. Yada ben anlatmayı bilmiyor olabilirim.
Bir sıkıntı var doğrusunu söylemek gerekirse :) Kolay gelsin. Benim için konu kapandı. İsterseniz yazdıklarım arasında hatalı olan mesajlarımı silme hakkına her zaman sahipsiniz.

Son düzenleme:
Forum kurallarına gelince kimseye bir zarar vermek değil niyetimiz. Bildiğimiz kadarını paylaşıyoruz. Burada en ustayım diyenler bile hata yaparlar. Sorun hata yapmak olmamalı bence. Hata yapalım ki çabuk öğrenelim bir şeyleri. Çok geçmeden ne kadar çok hata yaparsak o kadar çok öğreniriz. Ben amper basınçtır voltaj hızdır diyorsam ben öyle daha iyi anladığım için öyle demişimdir.
Buraya gelenlerinde daha iyi anlaması için daha basit bir şekilde örnekler vererek anlatmak istiyor olabilirim. Neyse tartışmalara fazla girmek istemiyorum. Çekildim :) Konu sahibi kimi anladı ise beğen tuşuna basar hepsi bu :) kolay gelsin.
Hata farklıdır. Bir konuda belli bir bilgi birikimin vardır. Bunu anlatırken küçük bir detayı yanlış ifade ederek hatalı bir anlatımda bulunabilirsin. Bu tür hatalar kişilerin o konuda bilgisizliğini göstermez.
Ancak anlatımlarında ısrar edersen bu hata olmaktan çıkar ve iddia konusuna girer.
İddia etmiş olduğun şeylerde de başkaları aksini ispat ederlerse sen istenmeyen birisi olarak göze batarsın.

ÖRNEK:
Geçtiğimiz aylarda arkadaşım @serkan_48 yapmış olduğum bir hatadan dolayı, beni iyice köteklemişti.
Sıcaklıkla ilgili bir konuda tartışırken ben sıcaklık ile ısı kavramlarını yanlış anlatımlarda kullanınca haliyle köteği yemiştim :D
Ama arkadaşım bu ifademden dolayı kalkıp ta bana sen bu konuda bilgi sahibi değilsin demedi. Kendisi bu konuda daha uzman olduğu için, sadece beni yanlış ifademden dolayı bilgilendirdi.
Isı ve sıcaklık konusunda Serkan uzman olduğu için ben daima O'nu dinlerim. Çünkü O kişi bu konuda benden daha bilgilidir.
Ancak O da beni amplifikatörler yükselteçler veya ses frekans tekniği konusunda dinler. Çünkü herkesin bir uzmanlık alanı vardır.
Konumuz içerisinde geçen akım ve gerilim kavramları temelde lise düzeyinde bir bilgi olduğu için bu konuda herkesin mutlaka bilgisi vardır.
Ancak olay uzmanlık gerektirdiği için bilimsel anlatımlarda yetersiz kalınabiliyor.
İlk mesajımdaki anlatımlarımı okumuşsanız kendi bilgilerim doğrultusunda anlattığımı görebilirsiniz..
Eğer bu konuda UZMAN olsaydım belki de birkaç satır ile anlatabilirdim.
Ancak şunu belirtmem gerekir ki...
Asla düşüncelerinizi kabul ettirmeye çalışmayınız. Hele hele böylesine ispatı zor bir konuda herhangi bir iddiada bulunmak hem sizi gerçek bilimden uzaklaştırır, hem de okuyanları yanlış yönlendirebilir.
Forumlarda tek iddia edilebilecek şey ÖLÇÜLEBİLEN TEST EDİLEBİLEN kısacası müspet olarak ispat edilebilen konular olmalıdır.
Örneğin ben elektrik akımının elektron akımı olduğunu ifade etmiştim.
Bazıları ise elektron akımının tersi elektrik akımı demektedirler. Hadi bunu ispat edelim. MÜMKÜN DEĞİLDİR:
Ancak şöyle bir konu herdaim ispat edilebilir konudur ve asla ölçümler haricinde farklı iddia edilemez.
Dedim ki 12V luk akü var 12 ohm direncim var. Bu direncin üzerinden kaç amper akım geçer ve direnç üzerinde kaç watt harcanır.?
Bu tür bir sorunun sonucu tekdir ve tek bir sonuca ulaşılır Asla bir başka alternatif sunularak farklı bir sonuç iddia edilemez.

Hata farklıdır. Bir konuda belli bir bilgi birikimin vardır. Bunu anlatırken küçük bir detayı yanlış ifade ederek hatalı bir anlatımda bulunabilirsin. Bu tür hatalar kişilerin o konuda bilgisizliğini göstermez.
Ancak anlatımlarında ısrar edersen bu hata olmaktan çıkar ve iddia konusuna girer.
İddia etmiş olduğun şeylerde de başkaları aksini ispat ederlerse sen istenmeyen birisi olarak göze batarsın.

ÖRNEK:
Geçtiğimiz aylarda arkadaşım @serkan_48 yapmış olduğum bir hatadan dolayı, beni iyice köteklemişti.
Sıcaklıkla ilgili bir konuda tartışırken ben sıcaklık ile ısı kavramlarını yanlış anlatımlarda kullanınca haliyle köteği yemiştim :D
Ama arkadaşım bu ifademden dolayı kalkıp ta bana sen bu konuda bilgi sahibi değilsin demedi. Kendisi bu konuda daha uzman olduğu için, sadece beni yanlış ifademden dolayı bilgilendirdi.
Isı ve sıcaklık konusunda Serkan uzman olduğu için ben daima O'nu dinlerim. Çünkü O kişi bu konuda benden daha bilgilidir.
Ancak O da beni amplifikatörler yükselteçler veya ses frekans tekniği konusunda dinler. Çünkü herkesin bir uzmanlık alanı vardır.
Konumuz içerisinde geçen akım ve gerilim kavramları temelde lise düzeyinde bir bilgi olduğu için bu konuda herkesin mutlaka bilgisi vardır.
Ancak olay uzmanlık gerektirdiği için bilimsel anlatımlarda yetersiz kalınabiliyor.
İlk mesajımdaki anlatımlarımı okumuşsanız kendi bilgilerim doğrultusunda anlattığımı görebilirsiniz..
Eğer bu konuda UZMAN olsaydım belki de birkaç satır ile anlatabilirdim.
Ancak şunu belirtmem gerekir ki...
Asla düşüncelerinizi kabul ettirmeye çalışmayınız. Hele hele böylesine ispatı zor bir konuda herhangi bir iddiada bulunmak hem sizi gerçek bilimden uzaklaştırır, hem de okuyanları yanlış yönlendirebilir.
Forumlarda tek iddia edilebilecek şey ÖLÇÜLEBİLEN TEST EDİLEBİLEN kısacası müspet olarak ispat edilebilen konular olmalıdır.
Örneğin ben elektrik akımının elektron akımı olduğunu ifade etmiştim.
Bazıları ise elektron akımının tersi elektrik akımı demektedirler. Hadi bunu ispat edelim. MÜMKÜN DEĞİLDİR:
Ancak şöyle bir konu herdaim ispat edilebilir konudur ve asla ölçümler haricinde farklı iddia edilemez.
Dedim ki 12V luk akü var 12 ohm direncim var. Bu direncin üzerinden kaç amper akım geçer ve direnç üzerinde kaç watt harcanır.?
Bu tür bir sorunun sonucu tekdir ve tek bir sonuca ulaşılır Asla bir başka alternatif sunularak farklı bir sonuç iddia edilemez.
Biliyor olmalısınız ben elektronikçi yada elektrikçi değilim. Her zaman da bunu söyledim. Benim sadece bir aylık bir elektronik öğrenme hevesim vardı. Bir ay içinde bütün elektronik devrelerin tamamını tamir edecek düzeye geldim. Bunu kendimi övmek yada çok zekiyim demek için söylemiyorum. Kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Olay aslında öğrenmeyi öğrenmek olarak tanımladığım bir olay. Ben bunu nasıl öğrenmeyi başarabilirim konusu. Yani eğitim full , ancak öğretim sıfır konumunda bir ülkeyiz. (şahsi düşüncem) Her bilgiye ulaşmak mümkün. Ama o bilgiyi anlamak gerçekten mesele yani. Amaç burada kimseyi rencide etmek değil. Sen biliyorsun ben bilmiyorum hiç değil. Atomun yapısını dünyada kaç kişi görmüş ki işte sorun da burada görenler var ve bu görenler söylemişler anlatmışlar. Bizde o gören tek bir kişinin bildikleriyle durumu izah etmeye çalışıyoruz. Benzetimler yapıyoruz. Hayal dünyamızda şekillendirmeye çalışıyoruz. Kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem. Ben biliyorum demiyorum. Sadece anlayacak düzeye indirip anlatmaya çalışıyorum.

Su tesisatçısı olmak için Suyun molekül yapısı bilmeye gerek yok bence.
Elektronikçi olmak isteyen için de elektriğin nasıl oluştuğunu bilmek mantıksız.
İşte elimizde böyle bir güç var ve bu gücü şu şekilde şuralarda kullanabiliyoruz demek. Bunun da eğitimini ve öğretimini vermek en doğru olanı. Benim elektriğin nasıl oluştuğunu bilmeme gerek yok. Ben sadece bu elektriği nerelerde nasıl kullanabilirim ona bakarım. Konu sahibi de böyle düşünürse daha çabuk öğreneceğine eminim. Konu karıştı ben kaçar :)

Anoloji yapılıyorsa:

Su tesisatçısinin basınç dedigine elektrikçi gerilim der.

Su tesisatcisinin debi dediğine elektrikçi akim der.
Aynen ustam. Ben elektroniği su tesisatçısının yaptığı işe benzetirim her zaman.
Favorim su tesisatçısıdır. Bir devreyi anlamadığım zaman hemen ilk düşündüğüm şey evin su tesisatı olur :)

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri