Potansiyel fark veya enerji tam olarak nedir?

Teşekkür ederim hepinize ama yine kafama oturmuyor tam anlayamıyorum
Anlamıyorsun çünkü bu potansiyel farkı nerede kullanılacağını henüz bilmiyorsun sanırım.
Amaç burada elektron hareketleriyle ilgilenmek değil sanırım.
Ustalarımız baya bir örnek vermişler ancak bu örneklerle anlamaya çalışmak biraz zor görünüyor :)
Potansiyel fark voltaj dır. Kısa ve öz. 10 volt giriş li bir devre oluşturdunuz diyelim. Ancak giriş voltajı 15 volt uyguluyorsunuz.
Buradaki potansiyel fark 5 volt oluyor.
ancak oluşturduğunuz bu devre 15 voltla çalışmaya devam edecektir. Bu 5 voltluk enerjiyi devre üzerinde ısı veya başka elamanlar üzerine etki etmeye devam edecektir.
Buradaki mesele 5 voltluk enerjiyi harcayacak bir devre elamanı bulup o voltajı orada yok etmektir :)
Daha basit nasıl anlatılır bende bilmiyorum.
Yanlışım var ise ustalar beni uyarsın :)
Bir örnek daha yazayım.
Mesela aküler le ilgili olsun.
Siz bir akü şarj ediyorsunuz diyelim.
Akü voltajınız 12
Uyguladığınız voltaj 14
Akü kendi içinde potansiyel bir güce sahiptir. Yani voltaja.
Siz aküye 14 volt uyguladığınızda akü de şarj cihazınıza 12 volt uygular.
Aradaki fark 2 volt potansiyel farktır. Gibi düşünün. Yani devre elamanlarının da kendi içinde bir potansiyel voltu vardır. Siz voltaj uygularken devre elemanları da uygulamış olduğunuz voltaja karşılık bir voltaj üretir. Bence baya bir basit anlatım oldu sanırım.
Yada voltajın geri tepmesi olarak ta adlandırabiliriz.
Bir devre elamanı 8 volt ile çalışırken devre elemanı diyelim ki 10 volt verdiniz. Ancak bu devre elamanın bir gücü var dirençli yani güçlü :) Bu devre elemanı 10 voltu alır 8 voltu kullanır ve size 2 voltu tekrardan iade eder. Buda iyi bir örnek oldu :)

Teşekkür ederim :)

Çok teşekkür ederim Hocam :) Anlatdığınız örnekleri anlıyorum fakat benim bilmek istediğim. Bir pilin ve ya başka enerji kaynağının voltajını belirleyen nedir? Eksi ucundakı elektronların artı ucundakı pozitif atomladan çok olmasımı? Yani bir pile ne için 9v veya 2v diyoruz bunu belirleyen nedir?
Ben bu konuyu açarım arkadaş :)
Voltajı belirleyen şey kullanılan metalin kendisidir. Voltaj kullanılan metal ile belirlenir. Bakır için farklıdır. çinko için farklı .
Eksi taraf bir pilin gücünü belirler yani en fazla elektronun bulunduğu nokta burasıdır. Pil içindeki kimyasal sıvı ve kullanılmış olan madde pilin gücünü belirler.
Elektron akışına gelince :)
Elektron akışı diye bir şey yok :)
Elektronlar asla ve asla birleşerek bir yere doğru hareket etmezler.
Bir elektronun yerini değiştirebiliriz. Yani Bakırın atomu üzerindeki bir elektronu koparmaya zorlarız. Bu bir elektron koptuktan sonra en yakındaki atomun diğer elektronuna çarparak o elektronun kopmasına ve kendisini o atoma yerleşmesine neden olur. Kopan diğer elektron ise tekrardan boştaki atomon elektronuna hareket eder. Aslında elektronlar hiç bir şekilde akıp gitmiyor. Bu çarpışmalar atomun güç üretmesine neden oluyor. Kullandığımız güç atomun gücünden kaynaklı bir durum.
Elektron akışına her ne kadar elektrik desek de aslında bence durum böyle değil. Karşı çıkanlar çok fazla olacaktır.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Teşekkür ederim.

Şöyle bir örnekle sorayım.

Mesela
12v 2A güç kaynağı 24Watt güç eder
24v 1A güç kaynağı da 24Watt eder.

Burada voltaj ne rol oynar? Akımı anladımda voltajin yükselmesi neden wattı gücü artırır?

Acaba 24Vda elektronlar çok hizlimi çarpar diğer atom elektronlarina? Yada çok hizlimi yer değiştirir?

image002.jpg

Bir sığacın paralel levhaları arasına gerilim uyguladığımızı düşünelim.

Sığacın iki levhası arasında E kıvıl alanı ("elektriksel alanı") oluştu.

2. resimde görülebileceği üzere A noktasında bulunan bir q yükünü A noktasından B noktasına, aşağı doğru iten F=qE kuvvetine rağmen T kuvveti ile taşıdık.

En sonunda da yükümüz B noktasına geldi. Bu noktada q yükünün durağan ("potansiyel") enerjisi A noktasına bağlıdır.

Böylece ne yapmış olduk. Kıvıl alana karşı bir iş yapmış olduk.

Eğer daha fazla yük taşısaydık daha fazla iş yapmış olacaktık.

İşte birim yük başına düşen durağan ("potansiyel") enerji farkına gerilim diyoruz.

B noktasına taşıdığımız yük T kuvveti 0 iken bırakıldığında aşağı tabakaya doğru hızlanacak. Durağan enerjisi azalırken hareketten gelen ("kinetik") enerjisi artacak. Alt tabakaya tamamen geldiğinde ise durağan enerjisinin tamamı hareketten gelen enerjiye çevrilecek.

Teşekkür ederim.

Şöyle bir örnekle sorayım.

Mesela
12v 2A güç kaynağı 24Watt güç eder
24v 1A güç kaynağı da 24Watt eder.

Burada voltaj ne rol oynar? Akımı anladımda voltajin yükselmesi neden wattı gücü artırır?

Acaba 24Vda elektronlar çok hizlimi çarpar diğer atom elektronlarina? Yada çok hizlimi yer değiştirir?
Ben size şöyle anlatayım.
Aslında amper diye bir şey yoktur.
Sadece voltaj var.
Biz elektrik üretirken sadece voltaj üretiriz.
Amperi elektrik voltajını kullanmaya başladığımız anda üretiriz.
Amperin oluşumu bir direnç olmasına bağlı.
Direnç yok ise amper de yoktur.
İşte watt kavramının ortaya çıkması için de bir dirence ihtiyacımız var.
Bu direnç oluştuğunda amper ortaya çıkar. Amper aslında bir basınçtır. Voltaj ise hızdır. Bunu bu şekilde anlattım umarım anlarsınız diyelim.

Elektronlar burada çok hızlıdır 12 volta göre , yani elektronlar hızlı bir şekilde atom üzerinde yer değiştirirler. Elektronlar asla ve asla süpürme yöntemi ile atomu terk etmezler. Aslında bu konuyu okuduğumda sanki elektronlar süpürülüp bakır üzerinden akıtılıyormuş gibi anlatılıyor. Durum öyle değil elektronlar hiç bir şekilde akıp gitmiyor. Sadece atomlar üzerinde yer değiştiriyorlar. Bu yer değişimi hızlı ise yüksek voltaj oluşur. Yüksek voltaja bir direnç uygulanırsa voltaj düşer ve amper açığa çıkar. Amper ne kadar yüksek olursa voltaj o kadar düşük olur. Voltaj yüksek ise amper de düşük demektir.

Son düzenleme:
@Orxan,
Arkadaşlar basit anlatımı denemişler... Daha içerikli ve zor anlaşılır yollardan anlatmışlar.
Temel bilgiler ile başlayıp kavramları oturttukça ilerlemenizde yarar var.
Ayrıca pil nedir, nasıl oluşturulur, kimyasalların pil içindeki etkisi konularını araştırmanızı öneririm.
Aşağıdaki link basit anlatımla sorularınıza yanıt verebilir. Anlamadığınız yerleri anlayabilmek için öncelikle kavramlardaki eksiklerinizi tamamlamanız yararlı olacaktır.

Son düzenleme:
@izmirli_m CERN projesini / yapısını duydunuz, okudunuz mu? Madem bu kadar basit atom çarpışıyor ülkeler - insanlar neden milyon / milyar dolar para harcamış? Okulda derslerde ne yaptınız ister istemez merak ediyor insan!

@izmirli_m CERN projesini / yapısını duydunuz, okudunuz mu? Madem bu kadar basit atom çarpışıyor ülkeler - insanlar neden milyon / milyar dolar para harcamış? Okulda derslerde ne yaptınız ister istemez merak ediyor insan!
Atomlar çarpışmıyor arkadaşım.
Atom üzerindeki elektronlar hareket edip yer değiştiriyor.
Bu yer değişimi esnasında atom çekirdeği üzerinde bir güç oluşuyor. Atom çekirdeğinde oluşan güç ise elektronların daha hızlı bir şekilde yörüngesinin etrafında dönmesine neden olup koparak başka bir atoma doğru yönelmesine ve başka bir atomun etrafındaki elektrona çarparak (atom çekirdeğinden bahsetmiyorum) başka bir elektronun kopmasına neden oluyor.
Aslına bakarsanız anlatımı çok oluyor. Ne demek istediğimi belki tam olarak anlatamıyor olabilirim.

Tam tersi olduğunu düşünüyorum. Yazarken karıştırmış olabilir misiniz?
Hayır karıştırmıyorum. Voltajın hızının kesilmesi nedeniyle bir basınç oluşur. Bu basıncın adını da amper koydum. Amper neden basınçtır diyorum. Çünkü Voltajın hızını kestiğimiz anda meydana gelen bir şey. Tıpkı bir su hortumunun ağzını elimizle kapattığımızda suyun daha fazla ileriye doğru akmasını sağlamak gibi bir şey diyeyim. Tabi bunlar benim kafamın içindeki düşünceler. Farklı anlatımlar olabilir. Sadece kendi düşüncelerim.
Sanırım teşbih te hatalar yapıyor olabilirim. Anlatımlarım da fizik yada kimya dili yada elektrik yada elektronik dilini kullanmıyorum :) onun için de anlattıklarımı tam olarak ifade de edemiyor olabilirim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri