PNP - NC ile NPN - NO farkı

sorun şu;NPN çıkışlı sensörlerin kollektör ucu hiçbir potansiyele fiziksel olarak baglı değildir,yani kollektörleri (Q )boştadır.Q'dan sinyal almak istiyorsan NPN çıkışlı sensörlerden (+) ile Q arasına senin şemandaki gibi bir kontaktör bobini,bir direnç vs baglaman lazım yoksa NPN sensörler çıkış vermezler...

sorun şu;NPN çıkışlı sensörlerin kollektör ucu hiçbir potansiyele fiziksel olarak baglı değildir,yani kollektörleri (Q )boştadır.Q'dan sinyal almak istiyorsan NPN çıkışlı sensörlerden (+) ile Q arasına senin şemandaki gibi bir kontaktör bobini,bir direnç vs baglaman lazım yoksa NPN sensörler çıkış vermezler...

Zaten iş hayatındaki uygulamalarda illaki bir röle, kontaktör tarzı bir yere bağlayarak kullanmıyormuyuz biz bunu. Npn kullandığımızda yok da boşuna tartışıyoruz işte. Pnp candır geri kalan yalandır.

Ek olarak buradada kontaktör yada röle kullanmadan bir röle kartına girerekte kullanılmış
npn.jpg

Düzeltme röle kartı değil plc input kartı

Zaten iş hayatındaki uygulamalarda illaki bir röle, kontaktör tarzı bir yere bağlayarak kullanmıyormuyuz biz bunu. Npn kullandığımızda yok da boşuna tartışıyoruz işte. Pnp candır geri kalan yalandır.
18 sene ben bunu otomasyon sorumlusu olarakemekli olduğum fabrikadaki otomasyonla ilgili arkadaşlarıma anlatamadım onlarda hep pnp derdi ama bazı makinalarda işte npn istiyorlar ve onlarda bakıyorlardı .Arıza durumunda üç, beş gün sonra bakıyordum söktükleri npn taktıkları pnp...Akılla analiz edilince sorun esasında basit fakat ussal tembellik kolay geliyor...

Son düzenleme:
18 sene ben bunu emekli olduğum fabrikadaki otomasyonla ilgili arkadaşlarıma anlatamadım onlarda hep pnp derdi ama bazı makinalarda işte npn istiyorlar ve onlarda bakıyorlardı .Arıza durumunda üç, beş gün sonra bakıyordum söktükleri npn taktıkları pnp...Akılla analiz edilince sorun esasında basit fakat ussal tembellik kolay geliyor...

Sökülen malzemenin ne olduğuna bakmadan pnp dir diye direk npn yerine pnp sensör takılırsa tabiki tırmalanıp durulur.

Sökülen malzemenin ne olduğuna bakmadan pnp dir diye direk npn yerine pnp sensör takılırsa tabiki tırmalanıp durulur.
Söktüğünün etiketi veya tip yazısı her zaman okunamıyor,onlarda şemaya bakma ve (veya)analiz yerine şeklen benzer olanını kullanıyorlardı ve bunlar hep dediğim gibi anlamak yerine yapmaktan dolayı oluyordu.Neyse ben hepsini arkama aldım ve kurtuldum...

Söktüğünün etiketi veya tip yazısı her zaman okunamıyor,onlarda şemaya bakma ve (veya)analiz yerine şeklen benzer olanını kullanıyorlardı ve bunlar hep dediğim gibi anlamak yerine yapmaktan dolayı oluyordu.Neyse ben hepsini arkama aldım ve kim yaparsa yapsın...
Size mutlu emeklilikler dilerim.:)

Yoo ,çalışmayan emekli değilm kiraz bahçem var ticari anlamda +sektörümde arızaları gideriyor ve sektörüme ait siipariş makinalar üretiyorum...

peki uygulama KONusunda size şunları sorsam,

1. Sökütüğümüz sensör NPN NC elimizde
a. PNP - NO
b. PNP - NC
c. NPN - NO

2. Sökütüğümüz sensör NPN NO elimizde

a. PNP - NO
b. PNP - NC
c. NPN - NC

3. Sökütüğümüz sensör PNP NO elimizde

a. NNP - NO
b. PNP - NC
c. NPN - NC

4.Sökütüğümüz sensör PNP NC elimizde

a. NNP - NO
b. PNP - NO
c. NPN - NC

İstenilen sensör piyasa herzaman bulunamayabiliyor. Birbiri arasında değişiklik yapmak gerekebiliyor. Ancak nasıl yapıalacağı konusunda biraz zayıfım. Röle bağlantıları nasıl yapılır? bu değişiklik sisteme herhangi bir zarar verir mi? bu 12 farklı ihtimal için fikirlerinizi rica edebilir miyim

bu soru değerli forumcuları biraz uğraştıracak ama her hafta başımıza gelen önemli bir sorun
sistematik gitmek istiyorum
ezbere oluyor diğer türlü

Bunu cevaplamak kolayda sözle olmaz çizmek gerekir onun içinde biraz zaman lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri